• BIST 81.901
 • Altın 146,149
 • Dolar 3,7772
 • Euro 4,0057
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 1 °C

11 Milyon Dolar Neden Erdoğan'ın Arkadaşı'na Ödendi?

11 Milyon Dolar Neden Erdoğan'ın Arkadaşı'na Ödendi?
Ombudsman Emine Dizdarlı Ercan'da denetim hizmetleri için ihalesiz olarak 11 milyon 250 bin Dolarlık hizmet alımı yapılmasını kamu vicdanına sığmaz diyerek eleştirirken, hizmet alımı gerçekleştirilen şirketlerin AKP ile ilişkileri dikkat çekiyor.

Yüksek Yönetim Denetçisi Emine Dizdarlı, dün yaptığı açıklamada, Ercan Havalimanı’nı işleten T&T Havalimanı İşletmeciliği İnş. San ve Tic Şti Ltd.’i denetlemek için Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın kararı ve Bakanlar Kurulu’nun 14 Ekim 2015 tarihinde aldığı “Ö (K-I) 449-2105” numaralı kararı  ile Türkiye’den özel iki şirkete 11.250.000 ABD doları ödendiğini açıklayarak bu konuda yetkililerden açıklama talep etmişti.

Gazeddakibris'da yayınlanan habere göre, Ombudsperson raporunda adı geçen özel şirketler Diamond Green Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi ile APCO Teknik Müşavirlik ve Taahhüt Anonim Şirketi TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP ile yakın ilişkileri olan bir ismle bağlantılı.

9 Aralık 2014’te kurulan Diamond Green Yönetim ve Danışmanlık Hizmetleri Limited Şirketi’nin Genel Müdürü Ömer Elmas. Söz konusu şirketin sicil numarısından İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı bir şirket olduğu görülüyor.

ÖMER ELMAS KİMDİR?

Ömer Elmas, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın  Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden sınıf arkadaşı. 2000 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Ermas, avukatlık mesleğini sadece 3 yıl icra ettik sonra genç yaşta sırasıyla Tasfiye Halindeki Emlak Bankası’na Hukuk Koordinatörü, Ziraat Bankası’na Başhukuk Müşaviri, Vakıfbank’a Başhukuk Müşaviri ve Vakıfbank’a Genel Müdür Yardımcısı olarak atandı.

HAKKINDA SORUŞTURMA

Vakıfbank Baş Hukuk Danışmanlığı görevini yaptığı sırada Ömer Elmas’ın askerlik belgesinin sahte çıkması üzerine Savcılık, banka yöneticilerini de sorumlu tuttu. Müfettiş raporuna karşın önce iş akdi feshedilen, 1.5 ay sonra da müdür yardımcılığına atanan Elmas’ın bu atamasını onaylayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve 6 BDDK üyesi de sorumlu görüldü. Soruşturma başlatan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı daha sonra Elmas hakkındaki iddialarla ilgili takipsizlik kararı verdi.

“APCO” DİYE BİR ŞİRKET SİCİL KAYITLARINDA YOK

APCO Teknik Müşavirlik ve Taahhüt Anonim Şirketi’nin sicil numarasıyla yaptığımız araştırmada ise böyle bir şirkete ulaşamadık. Ompudsperson raporunda verilen sicil kaydı, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre “NUH MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK VE MAKİNA SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ” adlı şirkete ait. Fakat söz konusu şirketin kaydının 31/07/2013 tarihinde düştüğü görülüyor

6 Temmuz 2010'da Hürriyet Gazetesi'nde yayınlanan, "Bankacılıkta Ömer Bey Depremi" başlıklı haber ise söz konusu şirket müdürünün sicilini ortaya koyuyor.

Haber şöyle;

"Vakıfbank hukuk danışmanının askerlik belgesi sahte çıktı, BDDK’nın da başına dert açtı

Vakıfbank Baş Hukuk Danışmanı Ömer Elmas’ın askerlik belgesinin sahte çıkması üzerine savcılık, banka yöneticilerinin yanı sıra BDDK yönetimini de sorumlu tuttu. Müfettiş raporuna karşın önce iş akdi feshedilen, 1.5 ay sonra da müdür yardımcılığına atanan Elmas’ın bu atamasını onaylayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve 6 BDDK üyesi de sorumlu görüldü.

ANKARA Cumhuriyet Başsavcılığı, Vakıfbank yöneticileriyle birlikte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yöneticilerinin de bulunduğu 11 kişi hakkında soruşturma başlattı. Bunun nedeni ise, Vakıfbank’ta Baş Hukuk Danışmanı ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmış Ömer Elmas hakkındaki iddialar oldu. İddialara göre, Ömer Elmas Vakıfbank’ta Baş Hukuk Danışmanı olarak atanırken sahte askerlik belgesi düzenleyip verdi. Müfettiş raporu, iş akdi feshi gibi bir dizi olaydan 1.5 ay sonra, bankaya genel müdür yardımcısı olarak geri dönen Elmas’ın atamasını onaylayan BDDK üyeleri de bu işten sorumlu tutuldu.

Vakıfbank’ın eski genel müdürü Bilal Karaman ve yeni genel müdürü Süleyman Kalkan’ın yanı sıra BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve ve 6 yönetim kurulu üyesi hakkında, soruşturma açılmasına neden gelişmeler şöyle:

Sahte askerlik belgesi

Zeki Sayın’ın Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde, Ziraat Bankası’nda Baş Hukuk Danışmalığı yapan, o zaman 28 yaşında olan avukat Elmas, bir iddiaya göre kovulduktan sonra yine Sayın’ın referansıyla 29 Mayıs 2006’da Vakıfbank’ta çalışmaya başladı. Banka personel yönetmeliği uyarınca Elmas’ın işe başladıktan sonra bankaya ibraz ettiği askerlik durum belgesinde resmi imza, mühür veya kaşenin bulunmadığı, alındığı makama ilişkin bir açıklamanın yer almadığı saptandı.

İş akdi feshedildi

Banka müfettişi tarafından hazırlanan rapor üzerine, Vakıfbank Yönetim Kurulu, 7 Ekim 2008’de iş akdini oy çokluğuyla feshetti. Raporda, şu ifadeler yer alıyordu: “İşe başlamak için gerekli belgeleri zamanında tamamlayıp İK başkanlığına vermeyen, askerlik görevini henüz yerine getirmemiş olan, askerlik görevi ile ilgili kendisi tarafından düzenlenen ve geçerliliği olmayan belgeyi bankaya ibraz eden Elmas’ın tazminatının ödenerek, iş akdinin feshedilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.”

Önlenemez yükseliş

Fakat Elmas, baş hukuk danışmanı olarak iş akdi feshedilmesinden 45 gün sonra terfi ederek, bu kez aynı bankaya genel müdür yardımcısı olarak atandı. Yönetim kurulunun atama kararı ertesi gün onay için BDDK’ya gönderildi. Çünkü kamu bankası olarak Vakıfbank’ta genel müdür yardımcılığına atanan kişilerin göreve başlayabilmesi için BDDK onayı gerekiyordu. BDDK da, bu kararı oy çokluğuyla onadı. Elmas da 5 Ocak 2009 itibariyle Vakıfbank’ta yeni görevine başladı.
Raporun gereğini yapanlar sürüldü

ÖMER Elmas hakkında, daha önce “Böyle terfi görülmedi, sahte belgeli genel müdür yardımcısı” başlık bir haber çıkmış olmasına karşın, aradan geçen 1.5 yıllık sürede hiçbir soruşturma gündeme gelmedi. Geçen yıl mart yapılan genel kurulda, Elmas’ın iş akdinin feshine neden olan raporun hazırlayıcısı Teftiş Kurulu Başkanı Yakup Şimşek, Erzurum Bölge Müdürlüğü’ne atandı. Raporun gereğini yapan genel müdür Bilal Karaman da yönetim dışı kaldı.

Kimler hakkında soruşturma açıldı

ÖMER Elmas (Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı), Tevfik Bilgin (BDDK Başkanı), Bilal Karaman (Vakıfbank eski Genel Müdürü), Yusuf Beyazıt (eski Yönetim Kurulu Başkanı), Süleyman Kalkan (Vakıfbank Genel Müdürü), BDDK yönetim kurulu üyeleri Ahmet Bilgin, Hüseyin Al, Erol Berktaş, Mustafa Akın, Muttalip Ünal ve Selim Servet Taşdemir.

1.5 ay inceledi ancak çay içmeye çağırmadı

ÖMER Elmas’ın Vakıfbank’a Genel Müdür Yardımcısı olarak atanmasına ilişkin savcılık soruşturması, BDDK’nın banka genel müdür ve yardımcılarını ‘çay içmeye çağırma’ yönündeki uygulamasını hatırlattı.

Bankacılık Kanunu’na göre, yapılan atamaları bir hafta içinde onaylaması ya da reddetmesi gereken BDDK’nın Ömer Elmas’a ilişkin kararda süreyi uzattığı dikkat çekti.  Vakıfbank Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak incelemenin uzayacağını bildiren BDDK, 1.5 aylık incelemenin ardından oy çokluğu ile karar aldı. Şimdi bu karar yüzünden hakkında soruşturma başlatılan BDDK, 27 Mayıs’tan bu yana yüzyüze görüşmeler yapıyor.

BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bu uygulamaya neden başladıklarını anlatırken, şöyle demişti: “Atama yapılacak genel müdür ve genel müdür yardımcılarını bizzat ben ve gerekli göreceğim bürokratlarım tarafından Ankara’da konuk etmek, onlara çay ikram etmek, onlarla konuşmak istiyoruz. Çünkü CV üzerinden değerlendirme yeterli olmayabiliyor. Biz yüz yüze konuşmak istiyoruz.”

GAZETE 360

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim