• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 5 °C

12 Eylül'den Sonra Bir İlk: 7 Uluslararası Gazetecilik Örgütü Ortak Çağrı Yaptı

12 Eylül'den Sonra Bir İlk: 7 Uluslararası Gazetecilik Örgütü Ortak Çağrı Yaptı
Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) liderliğinde bir araya gelen 7 ayrı uluslararası gazetecilik örgütü ortak çağrı yaptı.

IPI, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Article 19, Index on Censorship (Sansür Endeksi) ve Ethical Journalism Network (Etik Gazetecilik Ağı) temsilcilerinden oluşan heyet, siyasi partiler, basın örgütleri ve medya kuruluşlarını ziyaret etti. 

Uluslararası basın kuruluşları Türkiye'deki ziyaretlerinin değerlendirmesiyle ilgili bir deklarasyon yayınladı. Deklarasyonda, medyaya yönelik her türlü baskının acilen sonlandırılması gerektiği sert bir dille ifade edildi.

Gazetecilerin hedef alınmasını kolaylaştıran Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesinin gözden geçirilip uluslararası standartlara getirilmesi gerektiği belirtildi. Hürriyet Gazetesi'ne ve Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a yönelik saldırının da ele alındığı açıklamada, “Saldırılarla ilgili tam ve şeffaf bir araştırma talep ediyoruz.” cümleleri kullanıldı.

Gazetecilerin özgürce örgütlenebilmesi ve gazeteciler sendikası üzerindeki baskıların bitirilmesi istendi. 7 Haziran'dan 1 Kasım seçimlerine kadar olan sürede, gazeteciler üzerinde baskının artmış olduğunu gözlemlediklerine dikkat çekildi. Açıklamada, yolsuzluk iddiaları, Kürt meselesi, insan hakları ihlalleri ve kamu çıkarını doğrudan ilgilendiren alanlarda haberlerin özgür bir şekilde geçilebilmesi için hükümeti ve yetkilileri göreve çağırdı.

Cumhurbaşkanı dahil hakaret suç olmaktan çıkarılmalı

19. Madde Program Direktörü Davıd Dıaz-Jogeix: Demokratik bir toplumda hakarete ceza söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanına olsa bile. Türkiye eleştirel haberciliği sümen altı etmek, sindirmek için terörle mücadele yasalarını kullanmamalı. Bu ülkenin vatandaşlarının devletin güvenlik tehditlerine karşı nasıl davrandığını bilmek hakkı. Özellikle endişe verici olan Cumhurbaşkanı'nın kendisine yakın basın kuruluşlarını arayarak bazı hikâyelerin yayınlanmasını istememesi. Can Dündar'ın haberiyle ilgili yaşadıkları bir örnek. Cumhurbaşkanı'nın konuşmasından sonra yargının harekete geçmesi, Türkiye'de yürütme ile yasamanın arasındaki ayrımını belirsizleşmesine sebep olduğu için endişe verici. Siyasilerden yasalardan hakaretin suç olmasının çıkartılmasını, terörle mücadelenin de ifade özgürlüğünü koruyacak şekilde revize edilmesini talep ediyoruz.

Gazetecilerin can güvenliği sağlansın

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Avrupa ve Asya Merkez Programı Araştırma Görevlisi Muzaffar Süleymanov: Hükümetlerin görevi basın kuruluşlarına, kuruluşların yöneticilerine, muhabirlere yönelik tehditleri soruşturmak ve peşinden gitmektir. Gazetecilik suç değildir, gazetecilere suçlu gibi davranılmaz. Gazetecilerin can güvenliğinin korunmasını, saldıranların bulunmasını istiyoruz. Biz bu konuyu AKP ile konuşmak istedik ancak cevapsız kaldı.

Hapisteki gazeteciler serbest bırakılmalı

Sansür Endeksi Komitesi Hukuk Görevlisi Melody Patry: Türkiye'de 20'den fazla gazeteci hapiste. Kimileri terörle mücadeleden yargılanıyor. Parmaklıklar ardındaki bütün gazetecilerin serbest bırakılması çağrısını yapıyoruz. Gazetecilik suç değildir. Televizyon kanallarının yayın platformlarından çıkartılması ise ifade özgürlüğünü doğrudan bir ihlaldir. Dolayısıyla biz bu misyon sırasında sık sık gazetecileri hedef alan ya da bahsi geçen TV kanallarına yönelik baskılara zemin hazırlayan yasaların reforme edilmesi gerektiğini söyledik. Sansür içeriği endeksi olarak bu tarz ihlalleri Avrupa Konseyi'ne bildirme hakları var. Türkiye'deki bu ihlali de bildirdik.

Yasaklar sona ermeli

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Hukuk ve İletişim Direktörü Steven M. Ellis: Türkiye'deki son gelişmeler gazetecileri caydırma ve ifade özgürlüğünü engelleyici boyutlarda. Yayın yasakları getiriliyor, web siteleri engelleniyor. Son 3 ayda 101 sitenin, 40 sosyal hesabın, 170 URL bağlantısının engellendiği yapılan araştırmalarla göze çarpıyor. Yasakların sona ermesi gerekiyor. Gazeteciler mesleklerini rahat bir şekilde yapabilmeli.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) İcra Direktörü Barbara Trıonfı: Medya olarak demokrasiye sunabileceğimiz katkı bağımsız gazetecilik. Etik ve ilkeli yayıncılıkla kamuoyunu ilgilendiren konuları haberleştirmek. Ancak böylece kamuoyunun ve halkın bilgi alma hakkı yerine getirilmiş olur. Bu kadar önemli bir seçimin öncesinde TV kanallarının sansüre uğraması ise yasaların ne kadar suiistimale açık olduğunun göstergesi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Sekreteri Mustafa Kuleli: Cezaevlerinde hâlâ meslektaşlarımız var. Sokaklarda gazetecilerin başına silah dayıyorlar. Televizyonların ekranları karartılıyor. Özgür medya yoksa serbest demokratik adil bir seçimden bahsedilemez.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto: Biz diyoruz ki; çağdaş demokrasilerde gazeteciler nasıl yaşıyorsa Türkiye'de de öyle yaşasın. Dışarıda nasıl haber yapıyorlarsa biz de öyle haber yapalım. Dışarıda güvenlikleri nasıl korunuyorsa Türkiye'de de öyle korunsun. Muhalif yayın yapan televizyon dijital platformlardan, uydudan çıkarılıyor. Devletin bankaları denetime tabi tuttuğu bir kuruluş TMSF, bugün yayıncılık yapıyor. Bu çok ilginç.

Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Etik Gazetecilik Network üyesi Ceren Sözeri: Türkiye'de medya sahipliğinin bir sansür aracı olarak kullanıldığını görüyoruz. Medya alanında çok sesliliğin engellenmemesini, şeffaf ve adil bir alanın oluşturulmasına imkan verilmesini istiyoruz.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim