• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

13 Milyon İşçiden 10 Milyonu Kiralık Sisteme Dönecek

13 Milyon İşçiden 10 Milyonu Kiralık Sisteme Dönecek
Hükümetin kiralık işçi düzenlemesiyle 13 milyon işçiden 10 milyonu kiralık kapsamına girecek.

Şirketler işçilerini geçici süreli özel istihdam bürolarından kiralayacak. İşçi kıdem tazminatı, görevde yükselme, izin gibi birçok haktan mahrum kalacak. Tasarının emek sömürüsüne sebep olacağını belirten işçi örgütleri, “Amele pazarı kurulmak isteniyor.” şeklinde tepki gösterdi.

Hükümetin Meclis'e sevk ettiği kiralık işçi yasası, emek sömürüsünü ve kaosu beraberinde getirecek. Düzenlemeyle kadrolu çalışma dönemi kapanırken 13 milyon işçiden 10 milyonu kiralık kapsamına girecek. Kamuda uzun yıllardır uygulanan ve pek çok mağduriyete yol açan taşeronlaşma, özel sektörde de yaygınlaşacak. Kiralık işçi kılıfıyla şirketler doğrudan eleman çalıştırmak yerine işçilerini, geçici süreli olarak özel istihdam bürolarından kiralayacak. İşveren, işçinin hiçbir sorumluluğunu üstlenmeyecek. Geçici süreli çalışan işçinin kıdem tazminatı hakkı, fiilen elinden alınmış olacak. Böylece hükümetin uzun yıllardır kaldırmaya çalıştığı kıdem tazminatı, zamana yayılarak yok edilecek. Kiralık işçi düzenlemesiyle adeta modern amele pazarları kurulacak. İşçilerin örgütlenmesi ve sendikalaşma büyük yara alacak. Tasarıya işçi örgütlerinden çok sert tepki var.

Hâlihazırda iş bulmaya aracılık eden özel istihdam büroları, işçi kiralama merkezlerine dönüşecek. Özel istihdam bürosu, elindeki işçiyi, işverenle yaptığı bir sözleşme ile belirli süre kiralayacak. Özel istihdam bürolarının pazarlık usulü düşük maaşla işçi pazarlamasının önü açılacak. İşçiyi çalıştıracak firma, işçiyi kiraladığı özel istihdam bürosuna her bir işçi için sözleşmede belirlenen miktarda ödeme yapacak. İstihdam bürosu, bu paranın bir kısmını komisyon olarak kesecek. İstihdam bürosu, işçinin emeği üzerinden doğrudan kâr sağlayacak.

İşçi mesaisiz ve izinsiz çalıştırılacak

Türkiye İstatistik Kurumu'na (TÜİK) göre Türkiye'de yaklaşık 6 milyon işsiz var ve bu kişilerin iş aradığı dikkate alındığında kiralık işçi uygulaması suiistimalleri de getirecek. Yasa tasarısıyla işyerlerinde kadrolu işçi-kiralık işçi ayrımı başlayacak. Kanunda bunu önlemeye dönük muğlak ifadelere yer verildi. Örneğin ‘siparişlerim var' gerekçesine sığınan bir işveren, kiralık işçisini fazla mesai, dinlenme hakkı, haftalık izin gibi haklardan mahrum bırakarak çalıştırabilir. Bu tür suiistimallerin önlenmesine yönelik olarak hiçbir düzenleme tasarıda yer almıyor. Sürekli kiralanma şansı bulamayan işçiler için sigorta primleri de düzenli olmayacak. İstihdam büroları, kiralık işçilerine yalnız çalıştıkları süreler için prim ödeyeceğinden işçinin sigortalılığı kısa sürecek. Bu da emekliliklerini zorlaştıracak. Tasarıyla, işyerlerinde çalışan sayısının yüzde 25'i kadarının ‘kiralık işçi' olmasına imkân veriliyor. 10 işçiye kadar çalıştıran ve istihdamın yüzde 60'ını oluşturan KOBİ'ler istediği kadar kiralık işçi çalıştırabilecek. Kiralık işçinin düzenli bir işyeri olmayacağı için düzenli zam alamayacak. Bu nedenle kazancı asgari ücret düzeyinde kalacak ve işçi, sürekli çalıştığı bir alanı olmadığı için uzmanlaşamayacak.

AB'de kiralık işçi yüzde 1,7

Avrupa Birliği ülkelerinde sistemin uygulandığı öne sürülüyor. Ancak AB ülkelerine bakıldığında da bu kapsamda çalışan kişi sayısı çok sınırlı. Özel istihdam büroları Avrupa Konfederasyonu raporuna göre tüm çalışanlar içinde özel istihdam büroları aracılığıyla çalışanların oranı yüzde 1,6. Bu oran AB'de 1,7'i, ABD'de 2,1, Japonya'da yüzde 2. AB ülkeleri arasında İngiltere, Hollanda, Belçika, Fransa, Almanya ve İrlanda en yaygın olduğu ülkeler. Dolayısıyla AB mevzuatında kiralık işçi düzenlemiş olmakla birlikte uygulama alanı, emek sömürüsüne karşı duyarlılık ve yasal koruma zırhları nedeniyle son derece sınırlı.

Paralı kölelik sistemi

Sosyal taraflarla istişare edilmeden Meclis'e gönderilen kiralık işçi tasarısına sendikalardan büyük tepki var. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, düzenlemeyi ‘paralı kölelik' sistemi olarak niteledi ve karşı duracaklarını söyledi. Aksiyon-İş Başkanı Vedat Öztürk düzenlemenin emek sömürüsüne yol açacağını vurgularken, “İşsizliğin ve kayıt dışı istihdamın yok denecek kadar az olduğu ülkelerde dahi çalışanlara fayda getirmeyen bu sistem Türkiye'de çalışma hayatına darbe vuracak. Hükümet, amele pazarı kurmak istiyor.” dedi. Geçen hafta Cihan'a değerlendirmelerde bulunan Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da, ‘güvenceli esneklik' olarak sunulan kiralık işçi düzenlemesinin işçilerin sermayenin ve hükümetin iki dudağı arasında yaşama mahkûm edilmesi olduğunu ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim