• BIST 111.856
 • Altın 174,453
 • Dolar 4,0262
 • Euro 4,9781
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 22 °C

14 Aralık Bütün Değerlerimize Darbedir

14 Aralık Bütün Değerlerimize Darbedir
Denge Hukukçular Derneği Başkanı Av. İbrahim Bakım, 14 Aralık’ta yapılan medya operasyonunun bütün insani değerlere yapılmış bir darbe olduğunu söyledi. Bakım, yapılan bu darbenin ülke tarihine atılmış kara bir leke olduğunu ifade etti.

Konya Merkezli Denge Hukukçular Derneği, düzenlediği basın toplantısında 14 Aralık’ta gazeteci ve televizyoncuların göz altına alındığı medya operasyonunu ağır bir dille eleştirdi. Dernek Başkanı Av. İbrahim Bakım, dernek üyesi avukatlarla birlikte yaptığı basın açıklamasında, ülkemizin 17 Aralık 2013’ten bu yana tam bir yıldır askeri darbe dönemlerinde bile görülmeyen şekilde baskı ve zulüm altında inlediğini ifade etti.

"BU DARBE, ÜLKE TARİHİNE ATILMIŞ KARA BİR LEKEDİR"

Dernek Başkanı Av. İbrahim Bakım, ülkemizi kimsenin diktatöryal yönetim anlayışı ile üçüncü sınıf bir ülke konumuna düşürmeye kimsenin hakkı olmadığını vurgulayarak, "Ülkemizi evrensel insan hakları değerlerinden uzaklaştıran, hukukun temel ilkelerini hiçe sayan, Avrupa Birliği kriterlerinden vazgeçen, diktatöryal yönetim anlayışı ile yönetilen üçüncü sınıf bir ülke konumuna düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Tek sesli medya oluşturmak için, 14 Aralık günü yapılan hukuksuz operasyonlar medyaya, ülkeye, basın hürriyetine, hukuka ve en önemlisi bütün insani değerlerimize yapılan bir darbedir. Bu darbe, ülke tarihine atılmış kara bir lekedir. Bu operasyonlar hiçbir şekilde 17-25 Aralık tarihi ile ortaya çıkan ve devam eden yolsuzlukları, hırsızlıkları ve kanunsuzlukları kapatamaz." dedi.

"HUKUK, DEVLETİ YÖNETENLERİN SOPASI HALİNE GELDİ"

Tek parti, tek adam iktidarının devamı için evrensel insanlık değerlerini, hukukun genel ilkelerini çiğnemekten çekinmeyen bir yönetim anlayışının egemen hale geldiğine dikkat çeken Av. İbrahim Bakım şunları söyledi: "Hukuk, devleti yönetenlerin kullandığı bir sopa haline gelmiştir. Adları yolsuzluk, rüşvet, haksız kazanç ile anılan insanların kurtarılması adına, hukuk devleti anlayışı ile bağdaşmayacak şekilde kanunlarda oynamalar yapılmış, kanunlar yap- boz tahtasına dönüştürülmüştür. Kendi yakınlarını kurtarma,yargıdan kaçırma, açılmış soruşturmaların içini boşaltma adına yapmadığını bırakmayan, keyiflerine ve isteklerine göre kanun çıkaran insanların; istediklerini aldıktan sonra, yolsuzluklarını, hırsızlıklarını ortaya çıkaranlardan intikam alma adına, karşı atağa geçerek, bu amaçlarını gerçekleştirmek için meclisi bile kullanarak intikam yasaları çıkardıkları herkesin malumudur."

"YARGI, YOLSUZLUĞUN ÜZERİNE GİDİLMEMESİ İÇİN DİZAYN EDİLDİ"

Av. İbrahim Bakım, Türkiye’nin en büyük yolsuzluk ve hırsızlık iddialarının ortalığa dökülmesiyle ilk önce açılan yolsuzluk soruşturmalarının bertaraf edildiğini söyleyen Bakım sözlerine şöyle devam etti: “Daha sonra ise bunu ortaya çıkaran emniyet görevlilerini süründürmek, canlarından bezdirmek, neticede bir daha kimsenin böyle bir işe cesaret dahi edememesi için yargıyı baştan ayağa dizayn etmek, bu muktedirlerin en önemli aracı oldu. Bu manada kendilerine karşı hakkın ve hakikatın sesi olan, elif gibi dimdik duran, rüşvete, hırsızlıklara, yolsuzluklara ve her türlü hukuksuzluklara karşı güçlü bir şekilde tepki veren hizmet camiasını ve kendileri gibi düşünmeyen muhalif gördükleri her kesimi ,hedef yapmışlardır. Bunun için de sindirme, itibarsızlaştırma ve yok etme amacına matuf her türlü zulmü reva görmüşlerdir.”

"OPERASYON, ÇARESİZLİKLERİNİN TEZARÜRÜDÜR"

Dernek Başkanı Av. İbrahim Bakım, muktedirlerin tam bir yıldır hizmet hareketi gönüllülerinin üzerine yıkmak için ‘Elimizde bilgi var, belge var, açıklayacağız’ gibi aslı astarı olmayan beyanlarla var olmayan suçları ihdas etmeye uğraştıklarını, ancak bir suç bulamadıklarını vurguladı. Bakım “Bunun üzerine proje mahkemeler kurmuşlar, hukukta muğlak bir kavram olan ve keyfililği ifade eden ‘makul şüphe’ kavramını kanunlara dahil etmişlerdir. Çaresizliklerinin tezahürü olarak, yaklaşık 5 yıl önce yayınlanan bir diziden yola çıkarak o dizinin senaristini, yönetmenini ve grafikerini hatta stajyerlerini gözaltına altına almışlardır.” dedi.

"KCK EYLEMLERİNE LAF EDİLMİYOR"

Avukat Bakım, ülkenin doğu ve güney doğusunda PKK terör örgütü militanlarının ellerinde silah ile sokakta gezdiğine dikkat çekerek “Sözüm ona kurulan parelel devlet KCK, vergi adı altında haraç toplarken sivil halkı yargılayıp infaz ederken, kendine göre asayiş kontrolleri yaparken hatta devletin özel hareket polislerini göz altına almaya çalışırken bu hususta muktedirlerin ve yandaşlarının tek laf etmemesi dikkat çekicidir.” diyerek gerçek paralel yapılanmalara ses çıkarılmamasına tepki gösterdi.

"ZULÜMLER, YOLSUZLUK İDDİALARININ CİDDİYETİNİ GÖSTERİYOR"

Zulumlerin git gide artan şiddetinin, 17-25 aralık soruşturmalarındaki iddiaların ne derece vahim ve ciddi olduğu gerçeğini ortaya koyduğu vurgulayan Dernek Başkanı, "Biz hukukçular, meşruiyetin sadece meclisteki çoğunluğa dayandırılarak sağlanamayacağını düşünmekteyiz. Demokratik hukuk devletin temeli, yapılan yasaların evrensel hukuka uygun olmasından geçer. Temel ilkemiz insanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışını hakim kılmaktır. Hukukçu kimliğine sahip olmanın gereği de bu olması gerekir. Türkiyemizin bu cinnet dönemini de atlatacağına inancımız tamdır. Geçmiş de çok darbeler atlatan ülkemiz bugün yapılan bu darbeyi de atlatacaktır. Bunu yapanlar da hukuk önünde mutlaka ama mutlaka hesap verecektir. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın." diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim