• BIST 116.019
 • Altın 170,650
 • Dolar 3,9594
 • Euro 4,8834
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 16 °C

2015 Türkiye’sinde Kadın!

2015 Türkiye’sinde Kadın!
İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi ile Sosyal Dönüşüm Vakfı’nın Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği ‘2015 Türkiye’sinde Kadın’ konulu panel 7 Mart 2015 Cumartesi günü saat 15.00’da Ataşehir Novada Kültür Merkezinde yapıldı.

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Av. Nazan Moroğlu açılış konuşmasında Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesine göre kadın ve erkeğin eşit haklara sahip olduğunu, ancak zaman içinde kadınların yaşama hakkı başta olmak üzere eğitim hakkı, çalışma hakkı, birey olma hakkının yanlış uygulamalarla aşındırıldığını söyledi.  

Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Yok Edilmesi Sözleşmesi (CEDAW) ile bu hakların güvence altına alındığını belirten Moroğlu, Sözleşmeyle kadın-erkek eşitliği önündeki engelleri kaldırmayı imzacı devletlere bir göreve olarak verildiğini bildirdi. Nazan Moroğlu, yasalardaki olumlu hükümlerin yaşama geçirilemediğini, bu nedenle kadınların mutlaka karar mekanizmalarında görev almaları gerektiğinin altını çizdi.

İstanbul Barosu Kadın ve Çocuk Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, Türkiye’de okur-yazar olmayanlar arasında kadınların oranının oldukça yüksek olduğunu, yeni uygulamaya sokulan 4+4+4 sisteminin yürümediğinin anlaşıldığını söyledi.

Av. Aydeniz Tuskan, erkek egemen bir toplumda kadın sorunlarının aşılması için ciddi bir eğitim sistemi ve dolayısıyla zihniyet değişiminin şart olduğunu bildirdi. Ülkeyi yönetenlerin kadına yönelik olumsuz söylemlerini de tekrarlayan Tuskan, “Kazanımlarımızdan geriye doğru bir gidiş görülüyor. Tutucu erkekler tarafından büyük bir mahalle baskısı oluşturuluyor. Böyle bir erkek egemenliğini yendiğimiz gün her şey daha güzel olacak. Bu toplumu kadınlar kurtaracaktır. Böyle bir zihniyetle savaş halindeyiz ve bu savaşı mutlaka kazanacağız” dedi.

Sosyal Dönüşüm Vakfı Sözcüsü Gamze Akkuş İlgezdi de kadının bedenine, aklı ve emeğine yoğun saldırılar bulunduğunu, bu saldırılar karşısında daha fazla direnmekten ve isyan bayrağını daha da yükseltmekten başka çare bulunmadığını söyledi. Hemen hemen her gün kadına yönelik şiddet, bir kadın cinayeti ve vahşi bir tecavüz haberi ile uyandıklarını belirten, evde ve sokakta şiddetin boyutlarının giderek arttığını kaydeden İlgezdi, “Televizyonlarıyla, gazeteleriyle, töreleriyle, gelenek olan sunulanlarıyla namus bekçileri bize kapkara bir gelecek vaat ediyorlar. Ancak hiçbir karanlık güç, aydınlık ve örgütlü güç karşısında tutunamayacaktır. Zafer aydınlık güçlerin olacaktır. Tarih de bunu böyle kaydetmiştir” dedi.

İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Hale Akgün ise, kanunlarımızda kadın haklarına ilişkin çok güzel hükümler bulunduğunu, ancak bu hükümlerin uygulamaya yansımadığını söyledi.  Kadın cinayetlerinde hafifletici sebepler ve iyi hal indirimlerinin bu cinayetleri işleyenlerin lehine bir durum yarattığını ve adaleti yaraladığını belirten Akgün, öngörülen cezaların caydırıcı olmaktan uzak kaldığını bildirdi.

Panelde konuşan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Av. Canan Güllü de Dernek çalışmaları ve kadın cinayetleri ve görülen davalarla ilgili geniş bilgi verdi.

Panelin sona ermesiyle tüm katılımcılar ‘Ekmek de istiyoruz Gül de…’ sloganıyla yürüyüşe geçtiler. Yürüyüş, Küçükbakkalköy Mahallesi Fevzipaşa Prestij Caddesinde gerçekleşti.

Yürüyüş kolu yol boyunca yeni katılımcılarla büyüdü ve binlerce kişiye ulaştı. Kadınlar yürüyüş boyunca “Ekmek de istiyoruz Gül de”, “Yaşasın 8 Mart, Yaşasın Kadın Dayanışması”, “Şiddete, Tacize, Tecavüze Son”, “Görünmeyen Emek Sesini Yükselt”, “Bağır Herkes Duysun, Erkek Şiddeti Son Bulsun”, ve “Emeğime, Bedenime, Kimliğime Dokunma” sloganları attılar.

Büyük Kadın Yürüyüşünden sonra Ataşehir Belediyesi Nikâh Salonu Fuayesinde Dünya Emekçi Kadınlar Gününü katlama amacıyla sanatçı Selçuk Balcı bir konser verdi.

Konser öncesi bir konuşma yapan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, Ataşehir Belediyesi olarak her zaman kadınların yanında yer aldıklarını, kadın haklarının ve emeğinin savunucusu olduklarını belirterek, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutladı.

Karadeniz’in sevilen seslerinden Selçuk Balcının türkülerine binlerce katılımcı eşlik etti. Konser hep birlikte oynanan horonlarla son buldu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim