• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

"2015 Yılında Ekim Ayına Kadar 236 Kadın Öldürdü"

"2015 Yılında Ekim Ayına Kadar 236 Kadın Öldürdü"
Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz, "Kadının güçlenmesi, ailede ve toplumda birey olarak dikkate alınması, toplumda zihniyet değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitimin her kademesinde toplumsal cinsiyet eşitliği verilmesiyle şiddetin önlenmesinde önemli gelişme mümkün olacaktır" dedi.

Av. Canbaz, Bursa Barosu'nda düzenlenen toplantıda, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu (TÜBAKKOM) tarafından hazırlanan basın duyurusunu okudu.

Kadına yönelik şiddetin, insan hakları ihlali olduğunu vurgulayan Av. Canbaz, şunları kaydetti:

"Türk Ceza Yasamızda mevcut olan ve hakim takdirine bırakılan 'haksız tahrik indirimi' ve 'iyi hal indirimi'ne dair maddelerin, erkek terörüne maruz kalan şiddet mağduru kadınlarda, özellikle de tecavüz ve taciz mağduru kadın dosyalarında maddelerin gerekçelerine, amacına, kapsamına ve mehaz kanunlardaki uygulama şekilleri ile uluslararası sözleşmeler hükümlerinin de dikkate alınarak toplumsal cinsiyet bakış açısından kurtulmuş olarak hukuka uygun uygulanması toplumsal tepkiler ile sağlanmalıdır. Risk gruplarına, şiddetle sık karşılaşan meslek gruplarına ve kamuya yönelik eğitim ve bilgilendirme çalışmalarına hız verilmelidir. Erkek egemen zihniyet, kadın erkek eşitliğini göz ardı eden yönetim anlayışı, şiddetin önlenmesi konusunda yasaların yaşama geçirilememesi karşısında, kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan ulusal eylem planı hızla ve kararlı bir devlet politikasıyla hayata geçirilmelidir. Kadının güçlenmesi, ailede ve toplumda birey olarak dikkate alınması, toplumda zihniyet değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitimin her kademesinde toplumsal cinsiyet eşitliği verilmesiyle şiddetin önlenmesinde önemli gelişme mümkün olacaktır."

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz, kadına yönelik şiddetin yalnızca kanunlarla önlenemeyeceğini söyledi. Canbaz, 2015 yılında Ekim ayına kadar erkeklerin 236 kadını boşanmak istediği veya evlenmek istemediği için öldürdüğünü açıkladı.

'Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele ve dayanışma günü' münasebetiyle Bursa Barosu'nda düzenlenen toplantıda konuşan Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz, kadına yönelik şiddetin geldiği noktayı anlattı. Toplantıya baro yönetim kurulu üyeleri ile Başkan Ekrem Demiröz'de destek verdi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET 

Kadına yönelik şiddetin insan hakları ihlali olduğunun altını çizen Av. Nevin Canbaz, "BM Kadınlara Yönelik Şiddetin Önlenmesi Bildirgesinde ve Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesinde kadına yönelik şiddet 'kamusal veya özel yaşamda kadınlara fiziksel, cinsel veya psikolojik acı, ıstırap veren ya da verebilecek olan cinsiyete dayanan bir eylem, tehdit, zorlama, keyfi olarak özgürlükten, ekonomik gereksinimlerden yoksun bırakma" olarak tanımlanıyor. İstanbul sözleşmesinin önsözünde, 'kadınlara yönelik şiddetin, erkekler ve kadınlar arasındaki eşitlikçi olmayan güç ilişkilerinin dışa vurumu olduğu, kadınlara karşı ayrımcılık yapılmasına yol açtığı ve kadınların ilerlemelerinin önünde engel olduğu, bu nedenle şiddeti önlemenin bir devlet politikası olması gerektiği vurgulanıyor." dedi.

25 Kasım gününün kadınlarla ilgili diğer günlerden önemli bir farkı olduğunu aktaran Nevin Canbaz, şöyle devam etti:

"O da 25 Kasımlarda dünyanın her yerinde kadınlara ve kız çocuklara yönelik giderek artan cinsiyete dayalı şiddete odaklanılmış olmasıdır. Günümüzde, kadına yönelik şiddet olgusu, sadece bir kadın sorunu olarak değil, toplumsal bir sorun olarak çok yönlü olarak gündeme alınmakta ve çözüm üretmek için sosyo ekonomik koşullar, politik gelişmeler ve kültürel etkenlerle birlikte değerlendirilmektedir."

2015 YILINDA EKİM AYINA KADAR 236 KADIN ÖLDÜRDÜ

Bursa Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz, kadına yönelik şiddetle ilgili şu bilgileri verdi: "Yerel ve ulusal medyaya yansıyan haberlere göre 2015 yılında Ekim ayına kadar erkekler, 236 kadını, boşanmak istediği için veya evlenmek istemediği için öldürdü. Kadına yönelik şiddet artarak devam etti, 15 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti, 5 kadın ve kız çocuğuna zorla fuhuş yaptırdı, 29 kadını yaraladı, 6 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. Öldürülen kadınlar arasında, yasal haklarını kullananlar, katili hakkında 3 kez koruma kararı çıkartmış olan da vardı."

Bu sorunun yalnızca kanunlarla ortadan kaldırılamayacağına işaret eden Av. Canbaz, "Hangi yasayı getirir isek getirelim ailede ve toplumda bu yetiştirilme sorunları aşılmadan, temel eğitimde, hatta anasınıfında bu yönde eğitim metotlarıyla dersler verilmeden, toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanmadan yasaların bir anlamı kalmamakta, her gün çığ gibi büyüyen kadına yönelik salt şiddet, öldürme fiillerinin önüne geçilememektedir." dedi.

Av. Nevin Canbaz, sözlerini şöyle tamamladı: "Türk Ceza Yasamızda mevcut olan ve hakim takdirine bırakılan; 'haksız tahrik indirimi' ve 'iyi hal indirimi'ne dair maddelerin, erkek terörüne maruz kalan şiddet mağduru kadınlarda, özellikle de tecavüz ve taciz mağduru kadın dosyalarında maddelerin gerekçelerine, amacına, kapsamına ve mehaz kanunlardaki uygulama şekilleri ile uluslararası sözleşmeler hükümlerinin de dikkate alınarak toplumsal cinsiyet bakış açısından kurtulmuş olarak hukuka uygun uygulanması toplumsal tepkiler ile sağlanmalıdır."

KAYNAK: bursadabugun.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim