• BIST 112.122
 • Altın 174,874
 • Dolar 4,0467
 • Euro 4,9920
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 22 °C

459 Sıra No’lu V.U.K. Genel Tebliği'nin Avukatlar Açısından Önemi

459 Sıra No’lu V.U.K. Genel Tebliği'nin Avukatlar Açısından Önemi
Gaziantep Barosu üyesi Av. Cumali Şimşek, konuyla ilgili makalesinde, "Bağımsız çalışan Avukatlar da birer Serbest Meslek Erbabı olduklarından, işlemleri tevsik zorunluluğu kapsamında olan mükelleflerdendir" vurgusunu yaptı.

Av. Cumali ŞİMŞEK / Gaziantep Barosu Üyesi

24 Aralık 2015 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 459 Sıra Nolu V.U.K. Genel Tebliği, 1 Ocak 2016 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Tebliğin konusunu mükelleflerin tevsik zorunluluğu kapsamına giren işlemlerinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Öncelikle "tevsik" kelimesi Arapça kökenli bir kelime olup "vesseka" kökünden gelmektedir. Anlamı vesikalandırmak, belgelendirmektir.

İlgili tebliğin dayanağını VUK 257. maddesi oluşturmaktadır. VUK 257. maddesinde Maliye Bakanlığı'na mükelleflerin işlemleriyle ilgili tahsilat ve ödemelerini, bankalar ve benzeri finans kurumlarınca düzenlenen belgelerle tevsik etme zorunluluğu getirmek ile tevsik zorunluluğunun kapsam, usul ve esaslarını belirleme yetkisi verilmiştir.

İncelediğimiz tebliğ ile mükelleflere getirilmiş olan zorunluluk yeni bir zorunluluk değildir. Ülkemizde mükellefler belirli tutarların üzerinde kalan işlemlerini, 2003 yılından bu yana tevsik etme zorunluluğu altındadır. 2003 yılı Temmuz ayında bu tutar öncelikle 5.000 TL olarak belirlenmiş, aynı yılın Ağustos ayında ise 10.000 TL'ye yükseltilmiştir. 2004 yılı Nisan ayından, 1 Ocak 2016 tarihine kadar ise 8.000 TL olarak belirlenmiş ve bu şekliyle uygulanmıştır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren 7.000 TL'nin üzerinde kalan işlemelerin tevsik zorunluluğu kapsamında olduğu, tebliğin resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte tüm mükelleflere tebliğ olunmuştur.

İlgili tebliğ ile tevsik zorunluluğu kapsamında olanlar VUK 232. maddesinde sayılan mükelleflerdir. Burada sayılan mükelleflerden biri de "Serbest Meslek Erbabı"dır. Bağımsız çalışan Avukatlar da birer Serbest Meslek Erbabı olduklarından, işlemleri tevsik zorunluluğu kapsamında olan mükelleflerdendir.

Tebliğin zorunluluk sınırını, tevsik zorunluluğu kapsamında olanların kendi aralarında veya tevsik zorunluluğu kapsamında olmayanlarla yapacakları 7.000 TL’yi aşan tutardaki her türlü tahsilat ve ödemeleri ile bu ödemelerin aracı finansal kurumlar üzerinden yapılması zorunluluğu oluşturur. Bu kapsamda şu durum ortaya çıkmaktadır ki; tevsik zorunluluğu kapsamında olanlar 7.000 TL'nin üzerinde kalan her türlü tahsilat ve ödemelerini aracı finansal kurumlar üzerinden yapmak ve bu kurumların düzenledikleri belgeler ile belgelemek zorundadırlar. Öte yandan tevsik zorunluluğu kapsamında kalan tek bir işlemden kaynaklanan ödemenin, farklı tarihlerde kısım kısım yapılması da bu ödemeleri tevsik zorunluluğu kapsamından çıkarmamaktadır.

Dikkat edilirse 7.000 TL'nin üzerinde kalan her türlü tahsilat ve ödemeden bahsedilmektedir. Buradan çıkarılacak sonuç şudur ki Serbest Meslek Erbabı kişi herhangi bir ayrım olmaksızın; ücret veya avans mahiyetindeki tüm ödemelerini ve diğer şahıslardan bu kalemler dahilinde yaptığı tüm tahsilatlarını aracı finansal kuruluşlar üzerinden yapmak zorundadır. Bu durumun Avukat Meslektaşları ilgilendiren yönü şudur; örneğin bir dava nedeniyle müvekkilinden 7.500 TL masraf avansı alacak olan bir Avukat bu tahsilatı elden yapamayacak ancak banka üzerinden eft veya havale suretiyle uhdesine geçirecektir. Başka bir örnekte de müvekkilinin 9.000 TL alacağını icra takibi marifetiyle tahsil etmiş olan bir meslektaşımız, bu ödemeyi müvekkiline elden yapmayacak, yine banka üzerinden eft veya havale suretiyle müvekkiline ödeyecektir.

Burada ortaya çıkan diğer bir durum da sözleşmeli çalışan Avukatları ilgilendirmektedir. Örneğin bir anonim şirket ile, yıllık sözleşme imzalamış olan bir meslektaşımız yürürlükteki Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi gereğince aylık 1.500 TL ödeme alacaktır. Bu 1.500 TL'lik ödeme 7.000 TL sınırının altında kaldığından bahisle, aylık tahsilatın elden alınması şeklinde bir uygulama kesinlikle yanlıştır. Çünkü Avukat ile anonim şirket arasında yapılmış olan sözleşmenin bedeli 18.000 TL'dir. Bu 18.000 TL aylara bölünerek 1.500er TL şeklinde ödeme yapılıyor olsa da, ödemelerin kaynağını aynı işlem(bu örnekte sözleşme) oluşturduğundan, her ay yapılacak ödemenin banka üzerinden yapılması zorunludur.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız şartlar dahilindeki işlemleri, açıklanan usullerle yerine getirmemiş olan meslektaşlarımızı bekleyen ceza miktarı da 460 Sıra Nolu V.U.K. Genel Tebliği ile düzenlenip, bu tebliğin ekinde yayınlanmış ve 1 Ocak 2016 itibariyle yürürlüğe girmiştir. Buna göre tahsilat ve ödemelerini aracı finansal kurumlar üzerinden yapması gerekirken yapmayan meslektaşlarımıza, yapmadığı her işlem için 1.370 TL özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Sonuç olarak; Serbest Meslek Erbabı olan biz Avukatların, ücret veya avans her ne ad altında olursa olsun, miktarı 7.000 TL'yi aşan ödemeleri ve tahsilatları aracı finans kurumlarından olan bankalar üzerinden yapılmak zorundadır.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim