• BIST 117.110
 • Altın 168,129
 • Dolar 3,9332
 • Euro 4,8403
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 12 °C

50 Bin 4 C'liye İstihdam Müjdesi Geldi

50 Bin 4 C'liye İstihdam Müjdesi Geldi
50 bin 4 C'liye istihdam müjdesi. Özelleştirme uygulamaları sonucunda iş sözleşmeleri sona eren işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdamı için azami 50 bin pozisyon belirlendi.

Özelleştirme uygulamaları sonucunda iş sözleşmeleri sona eren işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdam edilmelerine ilişkin esaslar belirlendi.

50 BİN POZİSYON

Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, özelleştirme uygulamaları sonucunda iş sözleşmeleri sona eren işçilerin kamu kurum ve kuruluşlarında geçici personel statüsünde istihdamı için azami 50 bin pozisyon ve bakanlıklar, YÖK, üniversiteler, Yargıtay Başkanlığı, Danıştay Başkanlığının da aralarında bulunduğu toplam 33 kamu kurumu belirlendi.

60 GÜN İÇERİSİNDE ÖZELLEŞTİRME İDARESİ BAŞKANLIĞINA BAŞVURMALARI GEREK 

Karara göre, 24 Kasım 1994 tarihli ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkındaki Kanun çerçevesinde gerekli koşulları sağlayan personelin, istihdam hakkından yararlanabilmesi için, iş akitlerinin kamu tarafından feshedilmesi halinde kuruluşları kanalıyla, iş akitlerinin özel sektör tarafından feshedilmesi halinde ise kuruluşları kanalıyla veya bizzat, fesih tarihini müteakip 60 gün içerisinde Özelleştirme İdaresiBaşkanlığına başvurmaları gerekecek.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı da yapılacak müracaatları değerlendirerek, hak sahibi olduğu tespit edilenleri, ocak, nisan, temmuz ve ekim aylarında ve her dönem için tek liste halinde yazılı ve manyetik ortamda Devlet Personel Başkanlığına intikal ettirecek.

Bu kapsamda bildirilen personelin geçici personel statüsünde istihdamına ilişkin atama teklifleri Devlet Personel Başkanlığı tarafından yapılacak. Söz konusu Başkanlıkça yapılan atama tekliflerinde, kontenjanlar çerçevesinde tespit edilen geçici personel pozisyonları göz önünde bulundurulacak.

GEÇİCİ PERSONEL İADE EDİLEMEYECEK

Kurumlar, Devlet Personel Başkanlığınca atama teklifi yapılan personelin atama işlemlerini 30 gün içerisinde tamamlayacak ve ilgiliye tebliğ edecek. Devlet Personel Başkanlığınca atama teklifi yapılan geçici personel, kurumun atama teklifi yapılan ilde teşkilatının bulunmaması durumu hariç olmak üzere iade edilemeyecek.

Geçici personel, ataması yapılan kurum veya kuruluşta çalıştırılacak. Ancak, ihtiyaç duyulması halinde ücreti görevlendirildiği kurumca ödenmek ve personelin muvafakati alınmak kaydıyla ilgili Bakanlıkta veya kamu iktisadi teşebbüsleri hariç olmak üzere o Bakanlığın bağlı ve ilgili kuruluşlarında görevlendirilebilecek.

TERCİH ETTİKLERİ İLLERDE İSTİHDAM EDİLECEKLER

Geçici personel öncelikle tercih ettikleri illerde, bu illerde istihdamlarının mümkün olmaması halinde diğer illerde istihdam edilecek. Geçici personel, talebi üzerine istihdam edildiği ilin dışında başka bir ilde, kurumun hizmet ihtiyaçları doğrultusunda ve yeni hizmet sözleşmesi yapılması kaydıyla istihdam edilebilecek.

Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın süresi içerisinde göreve başlamayanların ve belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerle göreve başlamama hali iki ayı aşanların atamaları iptal edilecek.

İstihdam edilecek geçici personelden yükseköğrenim mezunlarına 25.808 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından elde edilecek tutar ödenecek. Lise ve dengi okul mezunlarına 23.833 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından elde edilecek tutar; ilköğretim (ilkokul mezunu veya okur-yazar dahil) mezunlarına da 21.833 gösterge rakamının memur maaş katsayısı ile çarpımından elde edilecek miktar kadar ödeme yapılacak.

YİYECEK VE AİLE YARDIMI

Geçici personel, Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliği hükümlerinden aynı usul ve esaslar dahilinde faydalandırılacak. Geçici personele, eş için 2.533 ve her bir çocuk için 297 gösterge rakamı üzerinden aile yardımı ödeneği verilecek. Geçici personele, çalıştıkları her ay için azami 2 gün ücretli izin verilebilecek. Bu izinler, sözleşme dönemi içinde toplu olarak da kullandırılabilecek.

Geçici personele, doğum yapmasından önce 8 hafta ve doğum yaptığı tarihten itibaren 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süre ile ücretli izin verilecek.

Belirlenen esaslar kapsamında istihdam edilecek geçici personel ile imzalanan hizmet sözleşmeleri, tip sözleşme örneği vizesinde değişiklik oluncaya kadar her Mali yıl yenilenmiş sayılacak.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim