• BIST 107.401
 • Altın 174,128
 • Dolar 4,0997
 • Euro 4,9946
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 25 °C

"8 Mart; Eşitsizliğe Karşı El Ele Verdiğimiz Gündür"

"8 Mart; Eşitsizliğe Karşı El Ele Verdiğimiz Gündür"
Dünya kadınlar günü nedeniyle bu günün anlam ve önemine dikkat çekmek isteyen Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Av. Reyhan Şahin bir basın açıklaması yayımladı.

Av. Reyhan Şahin yaptığı basın açıklamasında pek çok dünya ülkesinden önce sosyal ve siyasal haklarına kavuşan Türk Kadınının bugün en doğal hakkı olan yaşam hakkı için mücadele etme noktasında olduğunu belirtti. Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlemesi için en kısa sürede radikal önlemlerin alınması gerektiğini vurgulayan Av. Reyhan Şahin bunu sadece kağıt üzerinde kalmayıp işlerliğinin sağlanması konusunda toplum bilincinin oluşturulması gerektiği ifade etti.

CUMHURİYETİN BİZE TANIMIŞ OLDUĞU İNSANCA EŞİTÇE YAŞAMA HAKKI

“Toplumda kadın veerkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır.” diyen Av. Şahin “Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” diyerek sözlerine devam etti.

Av. Reyhan Şahin’in paylaşmış olduğu basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

EŞİTSİZLİĞE KARŞI EL ELE VERDİĞİMİZ GÜN

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Kadınlar 8 Mart’ ı eşitsizliğe, ayrımcılığa, sömürüye karşı durmak, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkmak, tepkisizliği, boyun eğmişliği aşmak, örgütlenmek isteklerini dile getirmek için el ele verdikleri gündür. Bizler ki, Anadolu da kurtuluş mücadelesi vermiş, Ulu Önder Atatürk tarafından bir çok dünya kadınından çok daha önce siyasal ve sosyal haklarla taçlandırılmış bir ulusun kadınlarıyız. Ancak bugün geldiğimiz noktada tüm insanların en doğal hakkı olan yaşam hakkımız için mücadele etmek zorunda bırakılıyoruz.

KADIN ÜZERİNDEN SİYASİ RANT ARAYIŞINDAN VAZGEÇİN

Kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önlenmesi için ivedi ve radikal bir takım önlemlerin alınması gerekliliğini yeniliyoruz. Ancak bu önlemlerden kastımız sadece kağıt üzerinde kalan mevzuat değişiklikleri gibi sığ bir beklenti olmayıp yasalara işlerlik kazandıracak olan toplum eğitimi ve bunun sonucunda da oluşacak toplum bilincidir. Biz, kızlı erkekli okumayı tahrik sayan, kadın erkek eşitliğini reddeden, kadınların sokağa çıkmasını edepsizlik sayan, dini yanlış yorumlayıp bir de bunu siyasete alet eden, kadını eve kapatan, eğitim ve gelişimini engelleyen zihniyetlerin değişmediği sürece kadına yönelik her türlü ayrımcılığın önüne geçileceğine inanmıyoruz. Kadını eve kapatarak hiçbir erkeği namuslu hale getiremezsiniz. Bu zihniyetlerden uzaklaşılarak kadın üzerinden yapılan tartışmalardan, kadın üzerinden yapılan siyasi rant arayışından artık vazgeçilmelidir. Kamu gücünü elinde bulunduranların kadınlar ve hakları üzerinden suni gündem yaratmaları suça eğimli kimselere cesaret vermekten başka bir şey değildir.

SİYASET VE BÜROKRASİDE EŞİT TEMSİL SAĞLANMALI

Artık şiddetin sonuçlarının yanında şiddetin önlenmesi için de yasal tedbirler arttırılmalıdır. Toplumda kadın ve erkek eşitliği temelinde eğitim seferberliği başlatılmalıdır. Karar alma mekanizmalarında kadın temsilci kotası uygulanmak sureti ile kadınlarımızın siyasette ve bürokraside erkeklerle eşit şekilde temsili sağlanmalıdır.

KADIN HAKLARIMIZIN TEMELİ LAİK CUMHURİYET

Herkesçe de bilindiği gibi şiddetin iki tarafı yoktur. Seyirci kalan her birey şiddete bizzat taraf olur. Bizler TÜBAKKOM kadınları olarak bu şiddet ve ayrımcılığa taraf olmamak adına ve Atatürk’ ün ve O’nun getirdiği Cumhuriyetin bize tanımış olduğu insanca ve eşitçe yaşama hakkını en az erkekler kadar kullanacağımız güne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, özgürlüklerin kısıtlanmadığı, eşitliğin mutlak olduğu, barış ve huzur içerisinde olan bir Türkiye umuduyla kadın haklarımızın temeli olan Laik Cumhuriyetimize, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun ilkelerine olan bağlılığımızı yineleriz.

Av. Reyhan Şahin

Sakarya Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim