• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

9 Soruda ‘Karaman Davası’

9 Soruda ‘Karaman Davası’
Türkiye 12 Mart’ta Karaman’dan gelen bir haberle sarsıldı. 53 yaşındaki bir öğretmen, 10 yaşlarındaki erkek öğrencilerine cinsel istismarda bulunmak suçlamasıyla tutuklanmıştı.

Durum bu kadarıyla bile yeterince vahimdi ama cinsel istismarın yıllardır devam ettiği, bazı çoçuklara tecavüz edildiği, çocukların çaresizlik ve korkudan ağzını açamadığı, öğretmenin Karaman’ın ‘muteber’ isimleri arasında yer aldığı, kendisine neredeyse bir ‘düzen’ kurduğu ve en önemlisi cinsel istismarları belletmen olarak görev yaptığı bir vakıf ve derneğin çatısı altında gerçekleştirdiği ortaya çıkınca daha da vahimleşti.

Tüm bunlar olup biterken, vakıf ve dernek yöneticilerinin yanısıra valilik ve milli eğitim yetkilerinin ‘uyuduğu’ da cabasıydı.

Türkiye Karaman’dan gelen her yeni bilgiyle bir şok daha yaşarken Aile Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun istismarların gerçekleştiği evlerden birinin sahibi Ensar Vakfı’na kol kanat germesi, önce sosyal medyada infial yarattı, sonra da başta CHP olmak üzere muhalefetin şimşeklerini çekti. Ancak diğer bakanların yanısıra Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Ensar’a sahip çıkmakta Ramazanoğlu’ndan geri kalmadı ve iş liderlerin birbirini ‘sapıklık’la suçlamasına kadar vardı.

Türkiye’nin hem sosyal hem siyasal ‘kimyasını bozan’ vakanın faili Muharrem B. adlı öğretmen bugün hakim karşısına çıkıyor.

Kamuoyunun davadan beklentisi, bir pedofilin cezalandırılmasının ötesine geçilip en başta denetim görevini yerine getirmeyenler olmak üzere tüm yetkili ve sorumluların hesap vereceği bir sürecin başlatılması. Daha da önemlisi kim bilir kaç çocuğun emanet edildiği ‘vakıflar ve dernekler sistemi’nin tepeden tırnağa sorgulanması.

Peki soruşturmaya yönelik yayın yasağına rağmen ‘Karaman davası’yla ilgili bilinenler ne?

1- Cinsel istismarlar nasıl ortaya çıktı?

Her şey bu yılın ocak ayında bir çocuğun okula gitmek istememesi üzerine başladı. Ailesinin ısrarla sorması üzerine çocuk, kaldığı Ensar Vakfı’na ait evde Muharrem B.’nin tecavüzüne uğradığını anlattı.

Ailenin şikayeti üzerine harekete geçen savcılık, çocuğun anlatımlarından yola çıkıp diğer mağdur çocukları belirleyerek ifadelerine başvurdu. Dokuz çocuk, arkadaşlarının anlatımını doğruladı ve bazları kendilerine de tecavüz edildiğini söyledi.

Buna göre Muharrem B. (53), 2012-2013 ve 2014’te Ensar Vakfı’na ait yatılı evde üç, daha sonra geçtiği Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’nin (KAİMDER) yatılı evinde yedi olmak üzere en az 10 çocuğa cinsel istismarda bulunmuştu.

10 mağdur çocuk da Muharrem B.’nin birinci katını lojman olarak kullandığı üç katlı KAİMDER yurdunda kalmıştı. Aralarından üçü daha önce de yine Muharrem B.’nin görev yaptığı Ensar Vakfı yurdunda barınmıştı. Muharrem B. Ensar yurdundayken de bu üç çocuğa cinsel istismarda bulunmuştu.

Şüpheli öğretmen bu ifadeler doğrultusunda sınıf öğretmeni olarak görev yaptığı Gazi Mustafa Kemal İlkokulu’nda gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

2- Nasıl haber alındı?

Muharrem B.’nin bir çocuğa tecavüz, dört çocuğu taciz suçlamasıyla gözaltında bulunduğunu ilk olarak 10 Mart’ta yerel haber sitesi Karaman’ın Sesi duyurdu… Ne var ki savcılıktan arayan bir yetkili haberi yayından kaldırttı.

Vahim vaka, BirGün gazetesinden Serbay Mansuroğlu’nun 12 Mart tarihli haberiyle ülkenin gündemine oturdu. Haber üzerine Karaman Cumhuriyet Başsavcılığı 13 Mart’ta yayın yasağı getirdi.

3- Muharrem B. neyle suçlanıyor?

Muharrem B., çocuklardan yedisine tecavüz, ikisine cinsel istismar, birine de müstehcen görüntü izletip taciz etmekten yargılanacak.

Sanığa yöneltilen suçlamalar şöyle: ‘kasten yaralama’, ‘çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye teşvik’, ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, ‘cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyet yoksun kılma’ ve ‘çocuğun cinsel istismarı.’ 

Bu suçlamalar doğrultusunda istenen hapis cezası 600 yılı buluyor.

4- İddianamede neler var?

1’inci çocuk: 2002 doğumlu. KAİMDER’de istismar ve tecavüze uğradı. Adli Tıp raporunda, “Tecavüze ilişkin somut bulgular tespit edilememiş olmakla birlikte olayın üstünden zaman geçmesi, çocukların gelişim çağında olması gibi nedenlerle bulguların azalmış olabileceği, bu nedenle tahkikatın derinleştirilmesi gerektiği” vurgulandı. Velisi, “Olayı soruşturma üzerine emniyette öğrendim. Davacı ve şikayetçiyim” dedi.

2’nci çocuk: 2002 doğumlu. Altıncı sınıfta Ensar’ın, yedinci ve sekizinci sınıfta KAİMDER’in evinde kaldı. İlk kez Ensar’da istismara uğradı. İstismar KAİMDER’de sürdü. Fiili livataya maruz kaldı. Velisi, “Olayı soruşturma üzerine emniyette öğrendim. Oğlumu Ensar’dan  alıp KAİMDER’e vermiştik. Davacı ve şikayetçiyim” dedi.

3’üncü çocuk: 2002 doğumlu. Altıncı sınıfta Ensar’da, yedinci ve sekizinci sınıfta KAİMDER’de kaldı. İlkin Ensar’da istismara uğradı. İstismar KAİMDER’de sürdü. Fiili livataya maruz kaldı. Velisi, “Olayı soruşturma üzerine öğrendim. Davacı ve şikayetçiyim” dedi.

4’üncü çocuk: 2002 doğumlu. Fiili livataya maruz kaldığı ispatlandı. Velisi, “Çocuk ısrarla yurda gitmek istemeyince durumu öğrendik. Davacı ve şikayetçiyim” dedi.

5’inci çocuk: 2002 doğumlu. Altı, yedinci ve sekizinci sınıfta KAİMDER’de kaldı. İstismara uğradı. Fiili livataya maruz kaldı.

6’ncı çocuk: 2002 doğumlu. Beş ve altıncı sınıfta 2012-2014 arasında Ensar’da kaldı, 2015’te KAİMDER’e, aynı yıl Muharrem B. ile özel eve geçti. Üç evde de istismara uğradı. Raporunda, ‘fili livataya maruz kaldığı’ belirtildi. Velisi, “2012’de oğlum Ensar’a kalırdı. Sanığı buradan tanırım. Sonra sanık Ensar’dan KAİMDER’e geçti” dedi.

7’nci çocuk: 2002 doğumlu. 2012’de altıncı sınıfta iken ENSAR’da kaldı. 2013’te sekiz arkadaşıyla KAİMDER’e geçti. Sonra da Muharrem B.’nin açtığı eve yerleşti. Raporunda, ‘Tecavüze ilişkin somut bulgular tespit edilememiş olmakla birlikte olayın üstünden zaman geçmesi, çocukların gelişim çağında olması gibi nedenlerle bulguların azalmış olabileceği, bu nedenle tahkikatın derinleştirilmesi gerektiği’ belirtildi. Velisi, “Oğlum 2012’de ENSAR’daydı. Sonra KAİMDER’e geçti” dedi.

8’inci çocuk: 2002 doğumlu. Fiili livataya maruz kaldı. Velisi, “Sanık, KAİMDER’den ayrılıp ev açtı. Çocukları da buraya aldırdı” dedi.

9’uncu çocuk: 2000 doğumlu. Raporunda, “Tecavüze ilişkin somut bulgular tespit edilememiş olmakla birlikte olayın üstünden zaman geçmesi, çocukların gelişim çağında olması gibi nedenlerle bulguların azalmış olabileceği, tahkikatın derinleştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır” denildi.

10’uncu çocuk: 2003 doğumlu. Tecavüz bulgusu yok. Çocuk, ‘sanığın evde kendisine ahlaka mugayır yayınlar izlettiğini ve eşi ile olan cinsel münasebetlerini uygunsuz bir dille kendilerine anlattığını’ söyledi.

5-  Çocuklar neler anlattı?

Çocuklar, ifadelerinde M.B.’nin kendilerini dövdüğünü, korktukları için direnemediklerini, tehdit edildiklerini ve utandıkları için yaşadıklarını kimseye anlatamadıklarını aktardı.

Çocukların ifadelerinden satırbaşları…

“Gece gelip beni zorla odasına götürdü. Direndim ama bırakmadı. Çok korkmuştum canım çok acımıştı. Birkaç gün sonra yine götürdü. Muharrem Hoca’dan çok korkuyordum. ‘Bu olay aramızda kalacak’ dedi. Korktuğum için kimseye bir şey söyleyemedim.”

“2012-2015 arasında 12 kez istismara uğradım.” 

“Muharrem Hoca’nın yaptıklarını yurttaki öğrenciler biliyor, konuşuyordu. Ama kimse ne ailesine ne de başkasına anlatabiliyordu. 

“Muharrem B. beni ve bir arkadaşını zorla odasına götürdü. Daha sonra arkadaşımla birbirimizin yüzüne bakamadık, bu konuyu hiç konuşmadık.”

“Yaşadığım olaylardan sonra yurttan ayrılmak istedim. Sonunda annemle konuşmaya karar verdim. Yurttan ayrılmak istediğimi defalarca söyledim. Ama nedenini sorduğunda gerçeği anlatamadım.”

6- Muharrem B. ne dedi?

Muharrem B. kendini, “Erkeklere ilgi duyuyorum, çocuklarla ilişkiye girdim” diye savundu.

İfadesinde önce ‘ev özlemi çeken, gece korkan çocukların zaman zaman yanında yattığını’ söyleyen sanık, daha sonra istismarı kabul etti ve 10 yaşından beri erkeklere ilgi duyduğunu, çocuklarla ‘dayanamayıp ilişkiye girdiğini’, tedavi olmak istediğini anlattı.

Eski karısı H.B. de, KAİMDER’e ait evde kalmaya başladıktan sonra bir süre sonra eşinin kendisiyle cinsel ilişkiye girmediğini, 2014’ün son ayında da ayrıldıklarını söyledi.

7- İlk duruşmada neler olabilir?

Çocukların ve ailelerinin ifadeleri geçtiğimiz hafta içi alınarak tamamlandı. Bu nedenle yarın aileler ya da çocukların duruşmaya katılması beklenmiyor. Sanık Muharrem B. ise güvenlik nedeniyle duruşma salonuna getirilmeyecek ve SEGBİS’le dinlenecek. Ayrıca çeşitli STK’ların ve Ensar Vakfı’nın da yaptığı müdahillik başvuruları da yarın karara bağlanacak.

Karaman’da davayı başından beri takip edenler yarınki duruşmada karar dahi verilebileceğini söylüyor.

Çocuklardan beşini MHP’ye yakınlığıyla bilinen Karaman Barosu başkanı savunacak. Geri kalan beş çocuğun avukatlığını ise AKP’ye yakın olduğu belirtilen İstanbul’lu bir avukat yapacak.

Sanığın avukatlığını ise Karaman Barosu’ndan bir avukat yasa gereği ‘mecburen’ üstlenmiş durumda.

8- Ensar ve KAİMDER yöneticileri ve resmi yetkililer yargılanacak mı?

Son yıllarda köy okullarının kapatılması, taşımalı eğitim sistemine geçilmesi ve fakat milli eğitim bakanlığının yeni yurt açmayarak mevcut yurtları da kapatmaya başlaması öğrencileri ciddi bir barınma sorunuyla karşı karşıya bıraktı. Özellikle taşradaki dar gelirli aileler, çocuklarını Ensar ve KAİMDER benzeri vakıf ve derneklerin evlerine emanet etmek zorunda kaldı.

Bu evler yasadışı çünkü Özel Ortaöğrenim Yurtları yönetmeliği uyarınca Ensar ve KAİMDER gibi dernek ve vakıflar sadece lise ve üniversite seviyesinde yurt açabilir. İlkokul ve ortaokul seviyesindeki çocuklar için yurt açma yetkisi yalnızca devlete ait. Bu nedenle ilkokul ve ortaokul seviyesinde faaliyet gösteren tüm dernek ve vakıf evleri kaçak durumda. Kayıt dışı oldukları için resmi bir denetim de söz konusu değil.

Ancak yarın başlayacak dava tamamen Muharrem B. hakkında.

Ancak CHP ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının Ensar Vakfı ve KAİMDER yönetecileriyle resmi yetkililer hakkında yaptığı suç duyurularına ilişkin savcılık soruşturması sürüyor. Bu kişiler hakkında dava açılıp açılmamasına bu soruşturma sonucunda karar verilecek.

Ensar Vakfı ve KAİMDER yetkilileri  ‘savunma’ya geçip Muharrem B.’yle aralarına mesafe koymuştu. Dahası Ensar Vakfı, davaya müdahillik talebinde bulundu.

9- Karaman’da dava öncesi son durum ne?

İlde bütün eylemler yasaklanırken, adliye çevresinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

Polis kente girişlerde kimlik kontrolü yapmaya başladı. Çevre illerden de takviye polis ve TOMA getirildi. Adliyenin çevresindeki caddelerin kapatılması, adliyeye başka bir işlem için gelenlerin de tek tek aranması planlanıyor.

Ayrıca stant açma ve basın açıklaması dahil her türlü eylem yasaklandı.

RIFAT DOĞAN / DİKEN.COM.TR

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim