• BIST 110.505
 • Altın 174,744
 • Dolar 4,0891
 • Euro 5,0002
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C

"Adalet İdeali İle Hareket Edecek Bir Yargı, Demokrasinin Temel Taşı Olacaktır"

"Adalet İdeali İle Hareket Edecek Bir Yargı, Demokrasinin Temel Taşı Olacaktır"
Yeni Adlî dönem başladı. Adlî Yıl açılış töreni ise Bolu’da Anıtpark’ta yapıldı. Törene Bolu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Bolu Baro Başkanı Ferit Atalay ve Bolu Adliyesi hakim ve savcıları ile avukatlar katıldı.

Bolu Adliyesi ve Bolu Barosu adına Atatürk heykeli önüne çelenk bırakılmasının ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklâl Marşı okunması ile devam eden programda konuşan Başsavcı Yurtseven, adli yıl açılışlarında yargının sorunlarının ve çözüm yollarının söylenmesinin bir gelenek haline geldiğini belirtti.

 

“YENİ ANAYASA’NIN TOPLUMUN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYACAĞINI ÜMİT EDİYORUM”

 

Önceliğin Bolu adliyesi bina sorunu olduğunu söyleyen Yurtseven, sonraki sıkıntıların personel, hakim ve savcı sayısının azlığı olduğuna dikkat çekti. Yargılamanın geç sürmesi ve mahkemelerde ağır iş yükü olduğunun altını çizen Yurtseven, “Yaşam hakkı ve terörle hukuk devleti adile yargılama hakkı, makul süre ile insan hak ve özgürlükleri hakim ve savcı bağımsızlığı, tarafsızlığı, kuvvetler ayrılığı ile ilgili bir takım sıkıntılar da var” diyerek yapılacak olan yeni Anayasa’nın toplumun beklentilerini karşılayan, demokratik standartlara uygun, temel hak ve özgürlükleri koruyan, uzlaştırıcı, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkesini önde tutan bir anlayışla hazırlanacağını ümit ettiklerini söyledi.

 

“ADALETİN GECİKMESİ GÜVENİ AZALTIYOR”

 

Adaletin gecikmesinin toplumda huzursuzluk meydana getirdiği gibi adalete ve devlete duyulan saygı ve güveni de azalttığını ifade eden Yurtseven, yargısal faaliyetlerin adil sonuçlar doğurması yanında süratle işlemesinin de gerektiğini söyledi.

 

ÇÖZÜM YOLLARI

 

Yurtseven “Çözüm olarak alternatif, uyuşmazlık çözüm yolları genişletilmeli ve geliştirilmelidir” diyerek bilirkişilik kurumunun yeniden yapılandırılması, adli tıp kurumlarının sayıca çoğaltılması, hakim, savcı ve personel sayısının arttırılması, tebligat kanunun gözden geçirilmesi, bir kısım eylemlerin suç olmaktan çıkarılması ve idari para cezasının genişletilmesi sonrasında yargının hızlanacağından kimsenin kuşkusunun kalmayacağının bilinmesini istedi. 

 

Törende konuşan Bolu Baro Başkanı Av. Ferit Atalay da Türkiye’de darbe girişimlerinin kronik olarak tekrar ettiğini söyleyerek bunun henüz kurumsallaşamamış demokraside büyük yaralar açtığını ifade etti.

 

“ADLİ YARGININ HER BİRİMİNDE GÖREV ALAN HAKİM-SAVCI VE AVUKATLARIN ÜZERİNE BÜYÜK BİR SORUMLULUK YÜKLENDİ”

 

Atalay, “Şüphesiz ki bu kısır döngüden kurtulmanın yolu eksiksiz demokrasi ve hukuk devletinin her yönüyle yaşama geçirilmesidir. Bu bağlamda yargı bağımsızlığı ve adil yargılama kısır döngüden çıkışın temel anahtarıdır. Bu nedenledir ki darbe süreci ile ilgili olarak Adli Yargının her biriminde görev alan Hakim-Savcı ve Avukatların üzerine büyük bir sorumluluk yüklenmiştir. Yıllardır darbe koşullarının oluşması için kendini ustalıkla gizlemi beceren bu yapıya destek vererek TSK de, Emniyette,Yargıda, eğitimde velhasıl kamu ve tüm sivil yaşamda yapılanmaya izin vererek darbeye aktif olarak katılan, destek veren ve ülkeyi iç savaş koşullarına taşıyan aymazlardan hesap sorulması kaçınılmazdır. Bu hesap sormayı yapacak tek bir kurum vardır o da adil olarak işlevini yerine getirecek olan bağımsız yargıdır. Yargılama süreci devam ederken yargının bütün bileşenleri tarafsız ve önyargısız davranarak bu hesabı sormalıdır. Devletin öfke ve intikam hissi ile hareket edemeyeceği gerçeği karşısında suçlunun suçsuzdan ayıklanmasının yapılarak suç faillerinin bulunması ve cezalandırılması kaçınılmazdır. Yargılama yapılırken Anayasanın 38. Maddesinde tanımlanmış Masumiyet Karinesinin mutlak suretle gözetilmesi, sanık ve şüphelilerin savunma haklarına saygı duyularak yapılacak bir yargılama darbecilerin gücünü kıracağı gibi yargıya duyulan güveni de yeniden tesis edecektir. Yine bu bağlamda savunmanlık görevini üstlenen meslektaşlarımızın Yargılamaya konu suç ve sanıklarla özdeşleştirilmeden savunma güvenini özgürce yapmaları yargıya güç verecektir. Savunmanın etkisiz kılınmasını amaçlayan, savunmanın yargının önemli bir öğesi olduğunu unutanların günün birinde savunmaya ne denli gerek duydukları tarihin örnek alınacak tekerrürlerinden biridir.

 

Demokratik olgunluğa erişmemiş her ülkede var olabilen ve yargıyı kendi siyasal çıkarları için kullanmayı hedefleyen özlem ve taleplerden uzak kalarak salt adalet ideali ile hareket edecek bir yargı demokrasinin temel taşı olacaktır” dedi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim