• BIST 106.935
 • Altın 171,749
 • Dolar 4,0527
 • Euro 4,8911
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

"Adaletin Tasarrufu Olmaz, Gecikmesi İse Asla Kabul Edilemez"

"Adaletin Tasarrufu Olmaz, Gecikmesi İse Asla Kabul Edilemez"
Trabzon Barosu başta olmak üzere 4 Baro, 4 Siyasi Parti, 17 Belediye Başkanı ve 23 Meslek Odası ve STK’nın destek verdiği bildiride, Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi’nin Samsun’a bağlanmasının üzüntü ve hayal kırıklığı yarattığını belirtildi.

HSYK’nın 29.02.2016 tarihinde aldığı kararla, ilk etapta sadece 7 Bölge Adliye Mahkemesinin faaliyete geçirilmesi ve bu tasarrufa bağlı olarak da Trabzon’un Samsun Bölge Adliye Mahkemesine bağlanmasının hayal kırıklığı yarattığını belirten Trabzon Barosu, yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi,

“Bir hukuk devleti olan ülkemizin adil, etkin, hızlı ve güven veren bir yargı sistemine kavuşturulması vatandaşlar olarak tüm siyasi iktidarlardan ortak beklentimizdir. Bilindiği üzere bu ortak amacı gerçekleştirmek, adalete hızlı ve etkin şekilde ulaşılmasını sağlamak, bir içtihat mahkemesi olan Yargıtay’ın iş yükünü azaltmak, yargılama süresini kısaltmak maksadıyla 2005 yılında yürürlüğe giren CMK ve yine 2011 yılında yürürlüğe giren HMK ile istinaf yargı yolu getirilmiş, süreç içerisinde içlerinde Trabzon’un da bulunduğu 15 ilde Bölge Adliye Mahkemesi kurulmasına karar verilmiştir.      

Bu sebeple milyonlarca lira masraf yapılarak 15 ilimizde Bölge Adliye Mahkemeleri kurulmuş ve bir kısım personeli dahi atanmışken gelinen aşamada HSYK’nın 29.02.2016 tarihinde almış olduğu kararla, ilk etapta sadece 7 Bölge Adliye Mahkemesinin faaliyete geçirilmesi ve bu tasarrufa bağlı olarak da Trabzon’un Samsun Bölge Adliye Mahkemesine bağlanması bizleri üzmüş, hayal kırıklığına uğratmıştır.       

Bölge Adliye Mahkemelerine gidecek olan dosya sayısı değişmemişken ve yine bu mahkemelere ataması yapılacak hakim-savcı sayısında ciddi bir değişiklik düşünülmezken, tatmin edici herhangi bir gerekçe de ortaya konulmaksızın mahkeme sayısının yarıya düşürülmesi şaşkınlık yaratmış, diğerlerinin açılmasından vazgeçildiği kanaatine varmamıza sebebiyet vermiştir.       

Mevcut haliyle BAM’ların ve özellikle Samsun Bölge Adliye Mahkemesinin böylesine geniş bir alana hizmet vermesi, yasada tanınan duruşma yapma, gerektiğinde tanık ve bilirkişi dinleme, hatta keşif yapma gibi görevlerini hakkıyla yapması bir yana, rutin işlere dahi yetişebilmesi mümkün gözükmemektedir. Hedeflenenin aksine istinaf sürecinin, yargılama süresini uzatması, ciddi anlamda zaman kaybına ve her anlamda maddi zarara neden olması kaçınılmazdır.       

Unutulmamalıdır ki adaletin tasarrufu olmaz, gecikmesi ise asla kabul edilemez.      

Tarih boyunca bölgenin merkezi olmuş Trabzon, bu özelliğini halen dahi sürdürmektedir. Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi binası aylar önce tamamlanmış, personelinin önemli bir bölümü seçilmiş ve geçici görevlerde çalıştırılmaya devam etmektedir. İlk etapta 5 daire olarak açılması düşünülen mahkeme için gerekli şartlara haiz 21 hakim - 4 savcı kadrosu, hizmet vereceği bölgeden dahi karşılanabilecek düzeyde olup sisteme ilave bir yük getirmeyecektir.       

Bu gerçekler ışığında BAM’larda görevlendirilecek hakim ve savcılara ilişkin 18 Mart 2016 tarihinde açıklanacak kararnameden önce HSYK’nın alacağı yeni bir kararla yapılan uygulamadan dönülmesi halen mümkündür. Aksi halde yargısal faaliyet anlamında Bölge İdare Mahkemesinden sonra yaşadığımız bu ikinci kayıp, ilimiz ve bölgemiz için telafisi mümkün olmayan maddi-manevi sonuçlar doğuracağından;      

Trabzon Barosu, Bölge Baroları, Belediye Başkanları, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Meslek Odaları ve STK’larla birlikte tüm Trabzon olarak sayın Milletvekillerimiz tarafından takip edilmek ve Bakanlarımız tarafından neticelendirilmek üzere hazırlanan bu bildiriyi takdirlerinize sunuyoruz.” 

61saat.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim