• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 8 °C

"Adaletin Uygulanmasında Kuralsızlık ve Sürekli Kargaşa Var”

"Adaletin Uygulanmasında Kuralsızlık ve Sürekli Kargaşa Var”
Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, yazılı bir basın açıklaması ile medeni Kanunun Kabul edilişinin 90'ıncı yılını kutladı.

Av. Çıtırık, Medeni Kanunun, Cumhuriyet Devriminin en önemli kazanımlarından biri olduğunu söyledi. 

Av. Çıtırık, yazılı açıklamasında, bu kanunla; "Bir topyekun kalkınma ve çağdaşlaşma projesi olan Cumhuriyet Devriminin en önemli kazanımları, hukuk alanında ve özellikle Medeni Kanununun kabul edilmesiyle sağlanmıştır. Kadının yok sayıldığı, kadın-erkek eşitliğinin olmadığı, dini kurallara dayanan Mecelle'nin toplumsal gelişmelere yanıt veremediği, ülkede hukuk birliğinin olmadığı bir dönemde öncelikle 3 Mart 1924'de Hilafetin, Şeriye ve Evkaf Vekaletinin Kaldırılması ve Tevhid-i Tedrisat Yasasının Kabulüyle genç Cumhuriyet , laik devlet yapısı ve seküler yaşam için önemli adımları atmıştır. Bunu birey-yurttaşın haklarının belirlenmesi, kadının yasal eşitliğinin sağlanması, yasal eşitlikten sosyal-ekonomik eşitliğe dayalı anlayışın geçerlilik kazanması, ülkede gayrimüslimlere ayrı olarak uygulanan hukuk kurallarının, Patrikhanenin ve konsoloslukların yargı yetkisinin kaldırılmasını sağlayan Medeni Kanunun 17 Şubat 1926'da kabulü ile kuralsızlık ve kargaşa dönemine son verilmiştir.

Medeni Yasanın hazırlanmasında ciddi emek veren dönemin Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt, yasanın genel gerekçesinde yasanın çıkarılış amacını net biçimde ortaya koymaktadır” şeklinde konuştu.

Av. Çıtırık, Kanunları dine dayalı devletler, kısa bir zaman sonra ülkenin ve ulusun ihtiyaçlarını ve isteklerini karşılayamadıklarını belirterek, “Çünkü dinler, değişmez hükümler belirtirler. Yaşam yürür, ihtiyaçlar hızla değişir, değişmemek dinler için zorunluluktur. Bu bakımdan dinler, sadece bir vicdan işi olarak kalmalıdır. Türkiye halkı, adaletin uygulanmasında kuralsızlık ve sürekli kargaşa karşısındadır.

Halkın kaderi, belli ve yerleşik bir adalet esasına değil, rastlantı ve talihe bağlı, birbiriyle çelişkili Ortaçağ dinsel hukukun kurallarına bağlıdır" dedi

TÜRKAN SARIKAYA'YI RAHMETLE ANIYORUZ

Av. Çıtırık, Adana'da yaşanan kadına yönelik şiddet olayına da değinerek, "Gördüğü ağır darp, şiddet sonucunda yitirdiğimiz Türkan Sarıkaya'yı da rahmetle anıyoruz. Baro olarak bu davanın takipçisi olacağız. Kadına yönelik şiddetin her geçen gün daha da arttığı, şiddetin sıradanlaştığı, kanıksatıldığı bir dönemden geçilmektedir. Kadın, toplumsal yaşamda hak ettiği yeri alamamıştır. Temsilde ve istihdamda kadın oranı, istenen düzeyde değildir. Esnek çalışma yöntemleri, kiralık işçi büroları ve diğer düzenlemeler ile kadın, günlük yaşamdan çekilmek istenmektedir. Cumhuriyet Devrimini gerçekleştiren kadrolar, kadınsız toplumsal yaşamın olamayacağını görerek önemli değişiklikleri yapmışlardır.

Eğitimde, istihdamda, yerel ve genel yönetimde, yaşamda kadınsız olunmayacağı ortadadır.” diye konuştu

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim