• BIST 116.316
 • Altın 165,720
 • Dolar 3,9293
 • Euro 4,8268
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C

Adana Barosu Başkan Adayı Av. Yusuf Özer: “Baro’yu Bir İdeolojinin Kalesi Olmaktan Kurtaracağız”

Adana Barosu Başkan Adayı Av. Yusuf Özer: “Baro’yu Bir İdeolojinin Kalesi Olmaktan Kurtaracağız”
Adana Barosu Başkan Adayı Yusuf Özer barodaki mevcut siyasallaşmanın tehlikeli bir noktaya geldiğini iddia etti.

Adana Barosu Başkan Adayı Av. Yusuf Özer, barodaki mevcut siyasallaşmanın tehlikeli bir noktaya geldiğini iddia ederek, “Kendisine ‘Demokrat Avukatlar Grubu’ diyen arkadaşlar ‘kendisini siyasi yelpazenin solunda kabul eden…’ yazılı ‘solculuk belgesini’ imzalamayan avukatlara ön seçimde oy kullanmayı yasaklamıştır. Bu siyasallaşmadan da öte bir ideolojinin esiri haline gelmektir ve oldukça tehlikeli bir eşiktir. Biz avukatlık ortak paydasından hareket eden hukukçular olarak baroyu bir ideolojinin kalesi olmaktan kurtaracağız” dedi.

Baro Başkan Adayı Av. Yusuf Özer, baro faaliyetlerinde önceliğin mesleki çalışmalara ve hukuki çalışmalara verilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Geçmiş dönemde Baro Başkanı olarak hizmet veren İbrahim Yenice, Necati Erdem, İsmet Altuğ ve İbrahim Gazioğlu’nun da şüphesiz kendi siyasi görüşleri ve mensup oldukları bir parti vardı. Ama hiçbirisinin döneminde son yıllarda yaşanan ‘ideolojik kamplaşma’ yaşanmamıştır. İsimlerini zikrettiğimiz Baro Başkanlarımız dönemlerinde kıt imkânlarla yapılan büyük hizmetlerin ve o anlayışın takipçisi olacağım. Bu anlayışı temsil için Adana Baro Başkanlığına adayım” diye konuştu.

Adana Baro Başkan Adayı Av. Yusuf Özer, ‘solculuk belgesi’ olarak isimlendirdiği belgeyi kamuoyuyla ilk kez paylaştı. Avukat Yusuf Özer böylesi bir belgenin avukatlara imzalattırılması ve imzalamayanların ön seçimde oy kullanmasının engellenmesinin yanlış olduğunu savundu. Adana Barosu’nda ideolojik kamplaşma yaşandığını savunan Av. Yusuf Özer, şunları söyledi;

“Bizi burada aynı çatı altında toplayan tek kimlik avukat olmamızdır. Her arkadaşımızın kendi siyasi görüşü, fikri yapısı ve inanç değerleri farklı olabilir. Buna saygı duyarız. Ama hepimizin ortak değeri olan Baroyu, bir siyasi fikrin arka bahçesi, bir ideolojinin eylem merkezi yapmaya kimsenin hakkı yoktur.  Mesleğe hizmet etmeyi ön plana çıkartan önceki Baro Başkanlarımızdan, İbrahim Yenice, Necati Erdem, İsmet Altuğ ve İbrahim Gazioğlu. Bu Başkanlarımızın da şüphesiz kendi siyasi görüşleri ve mensup oldukları bir parti vardı. Ama hiçbirisinin döneminde son yılarda yaşanan siyasallaşma olmamıştır. Zikrettiğimiz baro başkanlarımız dönemlerinde kıt imkânlarla yapılan büyük hizmetlerin ve o anlayışın takipçisi olacağım. Bu anlayışı temsil için Adana Baro Başkanlığına adayım.”

“SOLCULUK BELGESİNE İMZA ZORUNLULUĞU İZAHI MÜMKÜN OLMAYAN BİR KAMPLAŞMA ÖRNEĞİDİR”

Adana Baro Başkan Adayı Avukat Yusuf Özer, kendilerini ‘demokrat avukatlar grubu’ olarak isimlendiren bir grup avukatın ön seçimde oy kullanma şartını ‘solculuk belgesine’ imza atma şartı getirdiğini belirterek, “Solculuk belgesine imza zorunluluğu hiçbir şekilde izahı mümkün olmayan bir kamplaşma örneğidir” dedi.

Benzeri bir teşebbüsün ne geçmişte ne de günümüzde Türkiye’nin başka bir şehrinde yaşanmadığını belirten Yusuf Özer şunları söyledi;

“Baromuzdaki siyasallaşma artık öyle bir noktaya gelmiştir ki, kendisine ‘Demokrat Avukatlar Grubu’ adını veren bazı meslektaşlarımız, kendi yapacakları ön seçimde, ‘kendisini, siyasal yelpazenin solunda kabul eden…’ diye başlayan bir SOLCULUK BELGESİNİ imzalamayan avukatlara ön seçimde oy dahi kullandırmama kararı aldı. Bu davranışlarıyla tüm avukatların ortak çatısı olan Baroyu, sol ideolojinin eylem merkezi haline getirdiler. ‘Demokrat Avukatlar Grubu’nun bu hafta sonu yapacağı ön seçimden hangi meslektaşımız çıkarsa çıksın, tek amacı Adana Barosu’nu öncesinde altına bizzat imza attığı şekliyle sol ideolojinin savunucusu haline getirmek olacaktır.

Bağımsız yargının savunma ayağını temsil eden avukatların meslek kuruluşu olan Baro’yu, siyasi fikre, ideolojiye göre şekillendirirseniz, siyasal iktidar ve muhalefetin de size bakışı siyasi olacaktır. Böyle olunca da sizin, hukukçu kimliğinizin bir değeri kalmayacaktır. Baro ve Türkiye Barolar Birliği bu anlayıştan sıyrılmalı ve kendi özüne dönmelidir. Türkiye’nin beşinci büyük Barosu olan Adana Barosunun saygın mensupları inanıyorum ki artık baromuzdaki sol militanlığa ve ideolojik saltanata son verecektir.”

adanayorum.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim