• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 13 °C

Ağrı Barosu Bir Dönem Daha Ali Artuk Dedi

Ağrı Barosu Bir Dönem Daha Ali Artuk Dedi
Ağrı Barosu 19.Genel Kurulu sonucunda mevcut oyların 49 unu alan Av. Ali Artuk yeniden Baro Başkanı seçildi.

Baro Başkanı Av. Ali Artuk Divan'da yaptığı konuşmada, tüm delegelere teşekkür ederek şu sözlere yer verdi; "Sayın Divan Başkanım ve değerli meslektaşlarım sizleri en içten, en kalbi duygularla selamlıyor ve saygılarımı sunuyorum. 

Ağrı Barosunun 19. Olağan Genel Kurulunun siz değerli meslektaşlarıma, sizlerin şahsında tüm Türkiye halklarına hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.
 
Yaşamını yitiren avukatlara Allah’ tan rahmet, yeni üye olan genç meslektaşlarıma ve stajyer meslektaşlarıma başarılar diliyorum.
 
Kobani direnişi dolayısıyla yaşamını yitiren insanlara sizlerin şahsında Allah’ tan rahmet kederli ailelerine ve halkımıza başsağlığı dileklerimi ileterek kutsal ve onurlu mücadelelerinde yalnız olmadıklarını belirtmek istiyorum.
 
2012/2014 yıllarında birlikte çalışmaktan şeref duyduğum, Baro Yönetim Kurulu Üyelerine, Disiplin Kurulu Üyelerine, Denetleme Kurulu Üyelerine ve Türkiye Barolar Birliği Delegelerine ayrı ayrı teşekkür ediyor; özverili bir şekilde ortaya koydukları çalışmanın baromuz açısından çok önemli ve anlamlı bulduğumu bir kez daha ifade etmek istiyorum.
 
Değerli meslek büyüklerim ve değerli meslektaşlarım;
 
Başkanlık görevi tarafımıza tevdi edildikten sonra tarafsız, objektif ve eşit temelde bir yaklaşım ortaya koymaya çalıştığımız ifade etmek isterim. Hukukun üstünlüğü, insan haklarının korunması ve kollanması ülküsünde asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Ağrı Barosu Başkanlık makamının çok kutsal bir makam olduğu duygusunda hareketle tüm meslektaşlarımızın hassasiyetlerini dikkate alan, farklılıkları zenginlik kabul eden bir anlayışı hayata geçirmenin gerekliliği üzerinden ısrarla durduk ve durmaya devam edeceğiz.
 
Değerli Meslektaşlarım,
 
Ağrı Barosu olarak; Türkiye’ nin temel sorunları karşısında özgürlükçü ve demokratik bir tavır geliştirdik. Başta Kurt sorunu olmak özere, temel insan hakları sorunu, başörtüsü sorunu, yargı sorunu ve diğer hukuki sorun ve meseleler karşısında demokratik ilke ve esaslarımızı ortaya koymak sureti ile yaklaşımlarımızı görev suresince yerleştirmeye özen gösterdik. Sorunların birlikte çözüm mecrasına sürüklenmesi ve o mecrada karşılıklı sevgi/saygı ve hukukun temel ilkeleri ışığında çözülmesi gerektiği düşüncesinden hareketle bir bilinci yerleştirmeye gayret ettik. Bu konuda sayısız basın açıklaması ile baromuzun görüş ve düşüncelerini ortaya koyduk ve koymaya devam edeceğiz. Tüm sorunlar karşısında insanı merkezi alan bir hayat anlayışı bizim temel ilkemiz olmuştur. İnsanın doğuştan devredilmez, vazgeçilmez temel haklara sahip olduğu ülküsünü her hal ve şartta dile getirmiş ve bu anlayışı benimsemiş bulunmaktayız.
 
Değerli Meslektaşlarım
 
Mesleğin temel etik ilklerini gözetme, mesleki dayanışmayı yaşatma, meslektaşlarımızın mesleklerini ifa ederken karşılaşabileceği zorlukları aşma noktasında net bir irade ortaya koyduk. Meslektaşlarımızın bütün sorunlarını yerinde hal etme ve Baro Yönetim Kurulu olarak yanında yer aldığımız hissini vermeye çalıştık. Bu anlayışımızı devam ettirme kararlılığındayız. Meslektaşlarımız ve onların faaliyet alanı bizim önceliğimizidir. Bu öncelik ışığında gerekli hassasiyeti seçilmemiz durumunda tekrar ortaya koyacağımız belirtmek isterim.
 
Değerli Meslektaşlarım
 
Türkiye’ nin en temel sorunu Kurt Sorunudur. Kurt sorununun çözümü temelinde Ağrı Barosu olarak her zaman şunları ifade ettik. Doğal hukuk öğretisinin de ifade ettiği gibi; İnsan hakları ile insandır. İnsan haklarını güvence altına alan, din düşünce ve ifade hürriyetine saygı duyan, bunları ama ve fakatlarla sınırlamayan, hiçbir etnisiteyi kutsamadan, bir inancı ve mezhebi ön plana çıkarmadan, tüm kesimlere tarafsız bir Anayasa, hukuki sorunların çözümüdür. Dolayısıyla İnsanı merkeze alan eşit vatandaşlık anayasa vurgusu demokratik sorunların da dermanıdır. Kurt sorunu ve Kürtlerin siyasal demokratik ve kültürel hakları ancak bu temelde yasal ve anayasal güvenceye kavuşabilir.
 
Değerli Meslektaşlarım
 
Ortadoğu coğrafyasında yıllardır birlikte hareket etmiş ve tarihin birçok kavşağında birlikte mücadele etmiş Türkiye halklarının gerek Kobani de gerekse Türkiye’ de birbirine ihtiyaç duyduğu gerçekliğini vurgulamak isterim. Kobani’ nin tarihin önemli bir kavşağı olarak değerlendirilmesi gerektiği savından hareketle Kobine direnişine top yekûn destek verilmesi tarihin tüm Türkiye halklarına yüklediği bir yükümlülüktür. Kobani sorunu aynı zamanda Kurt sorunudur. Bu anlayış temelinde hiçbir değeri dikkate almayan Ortadoğu coğrafyasının kan gölüne çeviren radikal örgütlerin oranın yerleşik halkına yaptığı zulmü “ben insanım” diyen hiç kimsenin kabul etmemesi gerekmektedir.
 
Genel kurulumuzun hayırlı uğurlu olmasını diliyor, aday olan meslektaşıma da başarılar diliyorum. Saygılarımla."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim