• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 13 °C

“AKP, Parti Kapattıracak Anayasal Suç İşledi!”

“AKP, Parti Kapattıracak Anayasal Suç İşledi!”
Akademisyen Baskın Oran, AKP’nin, Anayasa’ya göre ‘insan haklarına ve hukuk devleti ilkelerine aykırı nitelikte fiillerin odağı haline geldiğini’ yazdı.

Akademisyen Baskın Oran, AKP’nin, Hürriyet gazetesine yönelik saldırılarda rol oynayan Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdulah Boynukalın’ı parti kongresinde divan kuruluna seçerek Anayasa’ya göre ‘insan haklarına ve hukuk devleti ilkelerine aykırı nitelikte fiillerin odağı haline geldiğini’ yazdı.

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Oran bugün Cumhuriyet gazetesine yazdığı yazıda muhalefetin, Hürriyet’e saldırı vandalizminin üzerine yeterince gitmemesini ‘siyaseten ve hukuken büyük hata’ diye niteledi.

Bu olayın, özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bütün hukuksuzluklarının üzerine gidilmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Oran, “AKP’nin Aşil Topuğu’dur. HDP’yi kapatmak için uğraşan Erdoğan’ın yumuşak karnıdır” ifadesini kullandı.

Hukuki durum

Hürriyet saldırısını ‘Erdoğan’ın hukuksuzluklarının zirvesi’, ilk saldırıda rol oynayan AKP Gençlik Kolları Genel Başkanı Abdürrahim Boynukalın’ı da ‘saldırının başkomutanı’ diye niteleyen Oran, durumu hukuki açıdan değerlendirdi.

“Anayasa açısından: Md. 68/2’de siyasi partileri “demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurları” ilan eden Anayasa, Md. 68/4’te şöyle demektedir: ‘Siyasi partilerin… Eylemleri, … İnsan haklarına… ve hukuk devleti ilkelerine aykırı olamaz; … suç işlenmesini teşvik edemez.’

Oysa adı geçen gençlik kolları başkanı ve milletvekili, temel demokratik özgürlük olan basın özgürlüğünü iki gün üst üste kaba kuvvetle susturmaya girişmiştir ve AKP hükümetinin polisi bu suça iki durumda da engel olmamıştır. Göstermelik olarak sabah gözaltına alınan birkaç kişi öğlen serbest bırakılmıştır.

Anayasa Md. 68/4’e göre (…) kapatma için, partinin “bu nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiğinin” tespiti gerekmektedir.

Bununla birlikte, Md. 69/6 ‘odak haline gelme’yi şöyle tanımlamaktadır: ‘… Bir siyasi parti, bu nitelikteki fiiller o partinin… büyük kongre veya genel başkan veya yönetim organları[nca]… zımnen veya açıkça benimsendiği… takdirde… söz konusu fiillerin odağı haline gelmiş sayılır.’

Gençlik kolları genel başkanı ve milletvekili saldırıdan sonraki Kongre’de divan üyesi seçildiğine göre, Hürriyet saldırılarını AKP zımnen benimsemiş bulunmaktadır.

Siyasi Partiler Kanunu açısından: Md. 78/a ‘Demokratik devlet düzeninin korunması ile ilgili yasaklar’ üzerine şöyle demektedir: ‘[Siyasi partiler]… temel hak ve hürriyetleri yok etmek… amacını güdemezler veya bu amaca yönelik faaliyette bulunamazlar, başkalarını bu yolda tahrik ve teşvik edemezler.’“

Sonuç

Oran, ‘sonuç’ olarak şu görüşü savundu: “AKP yönetimi (Boynukalın’ı) büyük parti kongresine divan üyesi seçerek açıkça ödüllendirmiştir.  Böylece AKP; anayasa 68/4’ü, anayasa 69/6’yı ve Siyasi Partiler Kanunu 78/a’yı açıkça ihlal etmiştir.”

Özgür medya ve muhalefet partilerinin bu açık ihlallerin üzerine sonuna kadar gitmesi gerektiğini vurgulayan Oran, yazısını şöyle sonlandırdı: “Bunu, HDP’yi kapatmak isteyen AKP’nin kapatılması için değil ama Erdoğan’ın artık hukuk içine dönmeye mecbur edilmesi için yapmalıdır.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim