• BIST 94.541
 • Altın 194,542
 • Dolar 4,7355
 • Euro 5,5009
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C

"AKP’nin Önerisi Her Şeyiyle ‘Tek Adam’ Yönetimidir!"

"AKP’nin Önerisi Her Şeyiyle ‘Tek Adam’ Yönetimidir!"
AKP’nin anayasasını hazırlayan Prof. Dr. Er­gun Öz­bu­dun’dan ‘başkanlık’ tespiti:

Tür­ki­ye­’de 1 Ka­sım se­çi­mi­nin ar­dın­dan “baş­kan­lı­k” ko­nu­su gün­de­min ilk sı­ra­sı­na tır­ma­nır­ken ya­ban­cı med­ya­da “AK­P’­nin öne­ri­si: Güç­lü baş­kan­lık mı, tek adam yö­ne­ti­mi mi?” so­ru­la­rı di­le ge­ti­ril­di, Türk uz­man­la­rı­nın gö­rüş­le­ri­ne baş­vu­rul­du. Prof. Dr. Yu­suf Şev­ki Hak­ye­mez, baş­kan­lık mo­de­li­nin si­ya­sal sis­tem­de­ki ola­sı tı­kan­ma­la­rı ön­le­ye­bi­le­cek güç­te ol­du­ğu­nu sa­vu­nur­ken Ana­ya­sa hu­kuk­çu­su Prof. Dr. Er­gun Öz­bu­dun AKP­’nin öne­ri­si­nin “hiç­bir den­ge ve de­ne­tim sis­te­mi­ne yer ver­me­yen bir tek adam yö­ne­ti­mi­” ol­du­ğu­nu söy­le­di.

‘AB­D’­DE­Kİ SİS­TE­Mİ KOP­YA ETME ŞANSLARI YOK’

Tür­ki­ye­’de­ki “baş­kan­lı­k” tar­tış­ma­la­rı­na ge­niş yer ve­ren Sput­ni­k’­e ko­nu­şan 2007’de AK­P’­nin Ana­ya­sa Tas­la­ğı­’nı ha­zır­la­yan eki­bin ba­şın­da yer alan, ün­lü hu­kuk­çu Öz­bu­dun, ye­ni mec­lis tab­lo­sun­da AK­P’­nin mut­la­ka baş­ka bir par­ti­den des­tek al­mak du­ru­mun­da ka­la­ca­ğı­nı an­cak ön­ce­kin­den çok fark­lı bir öne­ri ge­tir­me­le­ri­ni bek­le­me­di­ği­ni ifa­de et­ti.

Öz­bu­dun şun­la­rı söy­le­di:

“Bir ABD sis­te­mi ge­ti­re­cek hal­le­ri yok. Za­ten AB­D’­nin ya­pı­sı­nı kop­ya et­me şans­la­rı yok. ABD, fe­de­ra­liz­miy­le, si­vil top­lu­muy­la çok ken­di­ne öz­gü bir top­lum. Eğer gün­de­me ge­ti­rir­ler­se üç aşa­ğı beş yu­ka­rı ko­mis­yo­na sun­duk­la­rı tek­lif ola­cak. Ona yö­ne­lik iti­raz­lar da ay­nen de­vam edi­yor.”

MEV­CUT YÖ­NE­TİM BU ŞEKİLDE SÜ­RDÜRÜLEMEZ

Prof. Öz­bu­dun, AK­P’­nin baş­kan­lık mo­de­lin­de Baş­ka­n’­a ka­rar­na­me­ler­le yö­ne­tim im­ka­nı sağ­lan­dı­ğı­na dik­kat çe­ke­rek “AK­P’­nin öne­ri­si hiç­bir den­ge ve de­ne­tim sis­te­mi­ne yer ver­me­yen bir tek adam yö­ne­ti­mi her şe­yiy­le­” şek­lin­de ko­nuş­tu. Mec­lis Ana­ya­sa Uz­laş­ma Ko­mis­yo­nu­’n­da AK­P’­nin da­nış­ma­nı olan Prof. Dr. Hak­ye­mez ise, AK­P’­nin öne­ri­si­nin oto­ri­ter­li­ğe yol aça­bi­le­ce­ği en­di­şe­le­ri­ne ka­tıl­ma­dı­ğı­nı söy­le­di. Hak­ye­mez, Tür­ki­ye­’de mev­cut sis­te­min sür­dü­rü­le­mez ol­du­ğu­nu ve AK­P’­nin baş­kan­lık mo­de­li­nin Tür­ki­ye­’ye da­ha uy­gun ol­du­ğu­nu öne sür­dü.

KAYNAK: AN­KA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim