• BIST 115.812
 • Altın 166,423
 • Dolar 3,9442
 • Euro 4,8577
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 18 °C

Aksaray Barosu'ndan Adli Tatil Açıklaması

Aksaray Barosu'ndan Adli Tatil Açıklaması
Aksaray Barosu Başkanı Av. Levent Bozkurt, bugün başlayan Adli Tatil ile ilgili bir duyuru yayınladı.

Aksaray Barosu Başkanı Av. Levent BOZKURT; 2015–2016 Yılı Adli Tatil nedeni ile yayınlamış olduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yasa gereği 20 Temmuz gününden 31 Ağustos günü mesai saati bitimine kadar Adli Tatil olarak  kabul edilen dönemde  hakim ve savcılarımız için  çalışmaya ara verme süresi  başlamıştır.  Adli tatilde yalnızca belirli nitelikteki dava ve işler görüleceğinden  iş yoğunluğu azalmaktadır. Bununla birlikte adli tatil yargı faaliyetlerinin tamamen duracağı bir yargısal tatil anlamına da gelmemektedir. Vatandaşlarımız tarafından  yanlış bir algı ile bu dönemde  adliyelerin tatil olduğu  yargılama faaliyetine ara verildiği düşüncesi doğru değildir.

Adli tatilin başladığı 20 Temmuzdan sona erdiği 31 Ağustos günü mesai saati bitimine değin, tüm adliyelerimizde  nöbetçi savcılar ile nöbetçi mahkemeler görev yapacaktır. Tutuklusu olan ağır cezalık davalar ile yasa ile belirlenen acil nitelikli davalar dışındaki dava dosyalarına 1 Eylül'e kadar ara verilecektir.  Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde ise   nöbetçi heyetler görev yapacaktır.

Adli tatilde görülecek dava ve işler  şunlardır:

 1-) a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soy bağı (nesep), velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

(3) Adli tatilde, yukarıdaki fıkralarda gösterilenler dışında kalan dava ve işlerle ilgili olarak verilen dava, karşı dava, istinaf ve temyiz dilekçeleri ile bunlara karşı verilen cevap dilekçelerinin ve dosyası işlemden kaldırılan davaları yenileme dilekçelerinin alınması, ilam verilmesi, her türlü tebligat, dosyanın başka bir mahkemeye, bölge adliye mahkemesine veya Yargıtay’a gönderilmesi işlemleri de yapılır.

(4) Bu madde hükümleri, bölge adliye mahkemeleri ile Yargıtay incelemelerinde de uygulanır.

Diğer yandan adli tatil ile birlikte Adli tatil süresi içerisinde  görülemeyecek olan  diğer  dava ve işler ile ilgili olarak süreye tabi  kılınan işlerin  son gününün  tatile rastlaması halinde  süreler adli tatilin bittiği günden itibaren bir hafta uzatılmış sayılmaktadır. .Bu dava ve işler bakımından son  başvuru tarihi 8 Eylül günüdür.

2015–2016 adli yılı 1 Eylül 2015 tarihinde başlayacak  olup, tüm vatandaşlarımıza ve kamuoyuna saygı ile duyurur adaletli  günler dileriz."

BAROTÜRK

 

 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim