• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 4 °C

Anayasa Mahkemesi İş Kaybı Tazminatı İle İlgili Kanundaki Başvuru Süresi Hükmünü İptal Etti

Anayasa Mahkemesi İş Kaybı Tazminatı İle İlgili Kanundaki Başvuru Süresi Hükmünü İptal Etti
Anayasa Mahkemesi, kanundaki, "hizmet akitlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde Türkiye İş Kurumuna başvurmaları zorunludur" hükmündeki "30 gün" ibaresini iptal etti.

İş kaybı tazminatı ;özelleştirme uygulamaları kapsamına alınan kuruluşlarda (iştirakler hariç) bir hizmet akdine dayalı olarak ücret karşılığı çalışırken  çeşitli nedenlerle tazminata hak kazanacak şekilde sona erenlere kanunun tanıdığı bir haktır.

Bu uygulama ile amaçlanan işsiz kalan sigortalıların belirli bir süre gelirinin sabit kalmasını  ve sosyal güvenliğin devamlılığını sağlamaktır. Bu geçiş sürecinde sigortalıların gelirlerinin garantide olması ve kolayca iş bulabilmeleri amaçlanmıştır.

İş Kaybı Tazminatı Kimleri Kapsar?

Özelleştirme kapsamında işini yitiren ve işsiz konuma gelen sigortalılar iş kaybı tazminatı alabilmektedir.

Faydalanma Şartları ve Süresi

Özelleştirme nedeniyle işine son verilenlerin iş kaybı tazminatına hak kazanabilmeleri için, hizmet akitlerinin sona erdiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde en yakın Türkiye İş Kurumu birimine başvurmaları gerekmektedir.

Özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlarda çalışırken hizmet akitleri sona erenlerden, hizmet akdi kesintisiz en az;

550 gün devam edenlere 90 gün,
1100 gün devam edenlere 120 gün,
1650 gün devam edenlere 180 gün,
2200 gün devam edenlere 240 gün, iş kaybı tazminatı ödenmektedir.

İş kaybı tazminatı ödenmesi yanında sunulan hizmetler;

Yeni bir iş bulma,
Meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimi verilmesi,
Sosyal güvenlik kuruluşları kesintilerinin hak sahipleri adına ilgili kurumlara yatırılmasıdır.

“Özelleştirme nedeniyle işine son verilenlerin iş kaybı tazminatına hak kazanabilmeleri için, hizmet akitlerinin sona erdiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde en yakın Türkiye İş Kurumu birimine başvurmaları gerekmektedir.” maddesi mahkemelik oldu ve Anayasa Mahkemesi, iş kaybı tazminatından yararlanmak için hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde Türkiye İş Kurumuna başvurma zorunluluğunu iptal etti. Bu iptal süreci şöyle yaşandı.

Ankara 15. İş Mahkemesi, baktığı bir davada uygulama konusu olan 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun’un ilgili hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

Başvuruyla ilgili esas incelemesini yapan Anayasa Mahkemesi, Kanun’un 21. maddesindeki, “iş kaybı tazminatı ve diğer hizmetlerden yararlanmaya hak kazananların, bu tazminat ve hizmetlerden yararlanabilmeleri için, hizmet akitlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde Türkiye İş Kurumuna başvurmaları zorunludur” hükmündeki “…30 gün içinde…” ibaresini iptal etti.

Yüksek Mahkeme, aynı maddedeki, “… hizmet akitleri sona erenlerden, hizmet akitlerinin sona erme tarihi itibarıyla 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunun hükümleri gereğince hizmet ve prim ödeme sürelerine göre yaşlılık aylığına hak kazananlar iş kaybı tazminatı ve diğer hizmetlerden yararlanamazlar” şeklindeki hükmü de “yaşlılık aylığına hak kazananlar…” yönünden iptal etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim