• BIST 108.541
 • Altın 173,752
 • Dolar 4,0955
 • Euro 4,9888
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 25 °C

Anayasa Mahkemesi'nden Emsal Olabilecek Deprem Kararı

Anayasa Mahkemesi'nden Emsal Olabilecek Deprem Kararı
Anayasa Mahkemesi, bir ailenin Van Valiliği aleyhine açtığı davada 20 bin TL tazminata hükmetti.

Yüce Mahkeme, "gerekli önlemleri almadıklarından ölüme sebebiyet verdikleri" gerekçesiyle Van Valisi ve Van AFAD İl Müdürlüğü aleyhine açılan davada, ailenin 20 bin TL tazminat almasına karar verdi. 

Anayasa Mahkemesi kararının "örnek" teşkil edecek yanı ise, Türkiye'yi sarsan Hrant Dink cinayetini ve buna ilişkin yine çok tartışılan davayı da kapsaması.

Şöyle ki; 
Yüce Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, Van Valisi ve AFAD yetkilileri aleyhine soruşturmaya izin vermemesini "eksiklik" olarak nitelendiriyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma izni vermemesi üzerine ise, davacıların buna itiraz yolu bulunmamasını eleştiriyor.

Anayasa Mahkemesi kararında, Dink davasında da benzer bir durum yaşandığına atıfta bulunuyor. 

Anayasa Mahkemesi'nin Selman Kerimoğlu davasında verdiği kararın ilgili bölümü şöyle;
"Başvuru konusu olayda, Danıştay 1. Dairesi yakınlarını kaybeden kişilerin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın işleme koymama kararına yaptıkları itirazı 4483 sayılı Kanun'da Cumhuriyet Başsavcılıklarının bu kararlarına karşı herhangi bir itiraz yolu öngörülmediğinden bahisle incelemeksizin reddetmiştir. Başvurucuların Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının işleme koymama kararına karşı itiraz edebilecekleri bir makam bulunmamaktadır. Bu durumda, bu kişiler hakkında yürütülen soruşturmanın ve sonuçlarının açık olmaması nedeniyle soruşturmanın etkili olduğundan söz edilemeyecektir. Nitekim AİHM, Dink/Türkiye davasında başvuranın (Fırat Dink) yakın akrabalarının yalnızca dosya üzerinden inceleme yapan itiraz mercilerine itirazda bulunabilmiş olmalarının, mağdurların meşru menfaatlerinin korunması hususunda söz konusu soruşturmalardaki eksiklikleri gideremeyeceğine hükmetmiştir."
 
DEVLET YETKİLİLERİNİN İHMALİ NEDENİYLE ÖLÜMDE ÖRNEK KARAR
 
Anayasa Mahkemesi'nin Van Depremi konusunda açılan bu kararda verdiği tazminat davası, bundan böyle "devlet yetkililerinin ihmali nedeniyle ölüm" davalarında da örnek teşkil edecek. 

Anayasa Mahkemesi, davayı açan Selman Kerimoğlu'nun eşi Serpil Kerimoğlu ve çocuklarına, Anayasa'nın 17. maddesinin ihlali gerekçesiyle 20 bin TL tazminat verilmesini uygun gördü. Anayasa'nın 17. maddesi, "Herkes yaşama, maddi ve manevi varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir" hükmünü içeriyor.

Yüce Mahkeme kararında, devletin kişilerin yaşam hakkını koruma yükümlülüğü olduğunun altını çiziyor. Bu görevin, "kasıtlı" olmasa bile "ihmal" nedeniyle de yerine getirilmemesinin eksiklik olduğunu karara bağlıyor. 

Bu çerçevede de, bu "ihmali" gerçekleştiren devlet görevlilerinin yargılanmasının önünün açılması gerektiğini vurguluyor. 

Yüce Mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "ihmal" nedeniyle Van Valisi ve AFAD görevlileri nedeniyle soruşturma izni vermemesinin de bu açıdan Anayasa'nın 17. maddesinin ihlali anlamına geldiğini hükme bağlıyor. 

Anayasa Mahkemesi'nin kararındaki ilgili bölüm aynen şöyle;
"Tehlikeli bir faaliyet ya da doğal afetler nedeniyle oluşan öngörülebilir riskleri ortadan kaldırma hususundaki görev ve yetkilerini ihmal ederek insanların hayatının tehlikeye girmesine neden olduğu görevlilerin sorumluluklarının incelenmesine engel olması, tek başına Anayasa'nın 17. maddesinin ihlaline neden olabilir."

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim