• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvurularda Önemli Bilgiler

Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvurularda Önemli Bilgiler
Avukat Recep Karaoğlu, Anayasa Mahkemesi bireysel başvuruları hakkında EmlakPencerem.com'a özel çok önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Anayasa mahkemesi, çıkan yasaların anayasaya uygunluğunu denetleyen bir yargı organı iken, anayasanın 2011 yılı değişikliği ile, 23.9.2012 tarihinden sonra bireysel başvurulara da bakan bir mahkeme haline geldi.

AYM'ye bireysel başvuru yapmak isteyenlere rehber olacak açıklamalarda bulunan Avukat Recep Karaoğlu önemli bilgileri Emlak Pencerem okuyucuları için paylaştı.

Karaoğlu açıklamasında "İç hukuk yollarlını bitirilmesi şattır. İç hukuk yollarının bitirilmesi şartı dosyanın Yargıtay denetiminden geçmesi gerekmektedir." diye konuştu.

Açıklamasında oldukça önemli konulara değinen Avukat Karaoğlu, vatandaşın AYM'ye bireysel başvuru yapabilmesini gerektirecek tüm maddelere de tek tek açıklık getirdi.

Hangi konuda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruda bulunulabilir?

Anayasada güvence altına alınan temel hak ve özgürlüklerle , Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ve buna ek Türkiyenin taraf olduğu milletlerarası sözleşmelerle tanınan hakların ve özgürlüklerin kamu gücü ile ihlal edilmesi neticesinde bu yola baş vurulabilir.

Anayasa mahkemesine bireysel başvurunun amacı?

Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini korunması en azından iç hukuk yolları ile ihlallerin asgariye indirilmesini sağlamaktır. Bireysel başvurunun diğer bir amacı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine daha az dosyanın gitmesi amacıdır. Zira Avrupa insan hakları mahkemesine gitmek için Anayasa mahkemesine bireysel başvurunun da yapılması şartı getirilmiştir. Böylece hak ihlallerinin azalacağı düşünülmektedir.

Kimler bireysel başvuruda bulunabilir?

Türkiye cumhuriyeti vatandaşları ve yabancılar dahili özel hukuk tüzel kişileri de, Anayasa ve Milletler arası sözleşmelerle tanınan hak ve özgürlüklerle alakalı hak ihlali yapılanlar bu başvurudan faydalanabilir.

Bireysel başvuru nasıl yapılır?

İç hukuk yollarlını bitirilmesi şattır. İç hukuk yollarının bitirilmesi şartı dosyanın Yargıtay denetiminden geçmesi gerekmektedir. Bu denetimden geçtiği halde hak ihlali devam ediyorsa veya hak ihlali olmuşsa bireysel başvuru yapılabilir. Ancak bazı durumlarda, iç hukuk yolları tüketilmeden de bireysel başvuru yapılabilir. Özellikle iç hukuk yollarının tüketilmesi halinde dahi hak ihlalinin devam edeceği daha önceki yerleşik yargı kararları ile sabitse,  başvuruya konu normun esaslı anayasal sorunları ortaya koyması ve mahkeme kararının somut olay dışında benzer konuları da aydınlatacaksa  yada başvuruya konu olayın uygulanması ile oluşacak zararın telafisi mümkün olmayacak zararlar doğuracaksa yargı yolları bitirilmeden de başvurulabilir.

Başvuru yazılı ve gerekçeli yazılacak bir dilekçeyle bütün delilleri gösterilmek sureti yapılaması zorunludur. Anayasa mahkemesine bizzat yada mahkemeler veya yurtdışında ise temsilciliklere yapılabilir.

Bireysel başvuru, iç hukuk yollarının tüketilmesi şartı olan davalarda, iç hukuk yollarının tüketilmesinden itibaren 30 gün, başvuru yollarının tüketilmesi gerekmeyen başvurularda da ihlalin öğrenildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde başvurulması gerekmektedir.

Anayasa mahkemesinin kararının etkisi ?

Anayasa mahkemesi hak ihlalleri ilgili verdiği kararlar, ihlali giderecek tarzda sonuç doğuracak tarzda karar verir ve kararı bütün resmi mercilerce uygulanmak zorundadır.

Kaynak: Emlak Pencerem - Emlak Haberleri

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim