• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

Anayasa Mahkemesi'nin Gerekçeli Dershane Kararı Ne Anlama Geliyor?

Anayasa Mahkemesi'nin Gerekçeli Dershane Kararı Ne Anlama Geliyor?
Anayasa Mahkemesi'nin geçen hafta verdiği, dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin kanunun iptaline ilişkin gerekçeli kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayımladı.

Peki AYM'nin bu gerekçeli kararı ne anlama geliyor? Dershaneler MEB'in dediği gibi kapatılacak mı, dershanelere kayıt yapılabilecek mi? Konuyla ilgili kararı değerlendiren Av.Mehmet Kasap, veli ve öğrencilerin merak ettiği sorulara cevap veriyor.

Anayasa Mahkemesi'nin geçen hafta verdiği, dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin kanunun iptaline ilişkin gerekçeli kararı, bugünkü Resmi Gazete'de yayımladı.

Peki AYM'nin bu gerekçeli kararı ne anlama geliyor? Dershaneler MEB'in dediği gibi kapatılacak mı, dershanelere kayıt yapılabilecek mi? Konuyla ilgili kararı değerlendiren Av. Mehmet Kasap, veli ve öğrencilerin merak ettiği sorulara cevap veriyor.

'Dershane' kararının gerekçesi yayımlandı

Anayasa Mahkemesinin, dershanelerin dönüştürülmesini öngören Kanun'un ilgili hükümlerinin iptaline ilişkin kararının gerekçesi Resmi Gazete'de yayımlandı.

CHP, 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un, dershanelerin dönüştürülmesine ilişkin hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'nde dava açmıştı.

Yüksek Mahkeme, 5 üyeye karşı 12 üyenin oy çokluğuyla Özel Eğitim Kurumları Kanunundaki "dershaneleri" ibaresinin yürürlükten kaldırılması, dershanelerin dönüştürülmesi ve gerekli dönüşümü tamamlamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin eğitim öğretim faaliyetlerinin 1 Eylül 2015'e kadar devam edebileceğine ilişkin hükümleri iptal etti.

Kanun'un, "Okul ve Kurum Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine, Müdür Başyardımcısı ve Yardımcıları ise Okul veya Kurum Müdürünün inhası ve İl Milli Eğitim Müdürünün teklifi üzerine Vali tarafından dört yıllığına görevlendirilir" şeklindeki düzenlemenin iptal istemi ise oy birliğiyle reddedildi.

Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı, Genel Müdür, İnşaat ve Emlak Grup Başkanı ve Grup Başkanı ile Bakanlık taşra teşkilatında İl Müdürü, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı ve İlçe Milli Eğitim Müdürü kadrolarında bulunanların görevlerinin, bu maddenin yayımı tarihinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona ereceğine ilişkin düzenleme ise oy birliğiyle iptal edildi.

Bunlardan Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, Müsteşar Yardımcısı ve Genel Müdür kadrolarında bulunanların ihdas edilen Bakanlık Müşaviri kadrolarına, Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarında bulunanların ihdas edilen Grup Başkanı ve İl Müdürü kadrolarına, Şube Müdürü kadrolarında bulunanların ise Eğitim Uzmanı kadrolarına, halen bulundukları kadro dereceleriyle hiçbir işleme gerek kalmaksızın atanmış sayılacaklarına ilişkin düzenleme de oy çokluğuyla iptal edildi.

AYM DERSHANE YASAĞI İPTAL KARARI NE ANLAMA GELİYOR?

Öncelikle AYM dershane kararının resmi gazetede yayımlanması artık 1 Eylül 2015 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecek dershane yasağının ortadan kalkması anlamına gelmektedir. 

Özellikle yüksek mahkemenin kararını Anayasa md.42'de düzenlenen eğitim-öğretim hakkına dayandırması çok önemlidir. Burada tüm veliler ve öğrenciler için takviye ders eğitimi almanın bir hak olduğuna karar vermiştir. Yüksek mahkeme yasa ile veli ve öğrencilerin takviye ders almasının engellenmesini de temel hak ve özgürlüklerin ölçüsüz bir şekilde sınırlandırılması olarak değerlendirmiştir.

Yüksek mahkeme ayrıca konuyu anayasa md.48 açısından da değerlendirmiş, işletmeler açısından da özel teşebbüs hürriyetinin ihlal edildiği sonucuna varmıştır. 

Birçok açıdan yapılan yasayı anayasaya aykırı bulan mahkeme özellikle mülkiyet hakları açısından degerlendirme lüzumu dahi görmemiştir. Eminim mülkiyet hakkı açısından degerlendirse bu açıdan da yasayi anayasaya aykırı bulacaktı.

Sonuç olarak kanundan dershane tanımı 14 mart 2014 tarihinde çıkarılmasına rağmen nasıl dershaneler faaliyetlerini devam ettirdilerse aynen faaliyetlerini devam ettireceklerdir. Mahkeme özellikle uygulamada sıkıntı çıkmaması açısından 1 Eylül 2015'te yürürlüğe girecek yasağı da iptal etmeyi ihmal etmemiştir. 

Yine yüksek mahkeme etüd merkezlerinde 12 yaş sınırını ve kurslarda "üniversite ve ortaokul giriş sınavlarına yönelik eğitim verilemeyeceği" yasaklarını da iptal etmiştir. Açıkça velilerin ve öğrencilerin eğitim hakkını sınırlandıran tüm düzenlemeleri ortadan kaldırmıştır. 

MEB yetkililerin ifade ettiği gibi yasağı devam ettiren hiç bir düzenleme ortada kalmamıştır. 

Böylece yüksek mahkeme gerekçeli kararın 1 Eylül sonrasına bırakılacağı spekülasyonlarını da sona erdirerek velilerin takviye kurs alması önündeki tüm engelleri de ortada kaldırmıştır .

Yine yüksek mahkeme uygulamada MEB yetkililerin ifade ettiği gibi bir boşluk doğacagına inanmadığı için kararın yürürlük tarihini erteleme ihtiyacı duymamış ve karar 24 temmuz 2015 itibarıyla sonuç doğurmuştur. 

Av. Mehmet Kasap
@AvukatKasap 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim