• BIST 106.941
 • Altın 174,033
 • Dolar 4,1006
 • Euro 4,9925
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 26 °C

"Anayasaya Aykırı Olarak Atanmış Olanların Etik Olarak İstifa Etmeleri Gerekir"

"Anayasaya Aykırı Olarak Atanmış Olanların Etik Olarak İstifa Etmeleri Gerekir"
AYM kararlarının geriye yönelik işletilemediğini vurgulayan hukukçular HSYK’da 22 üye dışında görevi sona eren personelin yerine Adalet Bakanı tarafından yapılan atamaların meşruiyetini yitirdiğine dikkat çekti.

İşte o tepkiler; 

 

BA­ĞIM­SIZ OL­MA­LI

Hu­kuk ve Ha­yat Der­ne­ği Ge­nel Baş­ka­nı Meh­met Ka­sap:

Ka­rar, ya­sanın, kuv­vet­ler ay­rı­lı­ğı il­ke­si­ne ay­kı­rılıktan Ana­ya­sa­’ya ay­kı­rı ol­du­ğu­nu gös­te­ri­yor. HSYK Ada­let Ba­ka­nı­’na bağ­lan­a­caktı. Kıs­mı ip­tal çok önem­li. Ya­sa­nın Ana­ya­sa­’ya ay­kı­rı ol­du­ğu tes­pit edil­dik­ten son­ra, ba­ka­nın ta­sar­ru­fuy­la ata­ma­sı ya­pı­lan ki­şi­le­rin meş­ru­iyet­le­ri­ kay­bo­la­cak. Ah­la­ken ve hu­ku­ken bu gö­rev­le­rin­den ay­rıl­ma­la­rı ge­re­kir.

UZAKTAN DEMOKRASİ

Hukukun Egemenliği Derneği Erdem Akyüz:

AYM’nin Twitter, HSYK ve BTK kararı Avrupa ve dünya çapında ses getirecek kararlar. 3 karar da uluslararası haberleşmeye insan hak ve özgürlüklerine, uluslararası adalet kurallarına ilişkin. Demek ki düzenlemeler yalnızca Türk hukuk mevzuatına değil, uluslararası hukuk mevzuatına da aykırı.

KADROLAŞIP BİTİRDİLER

Çağ­daş Hu­kuk­çu­lar Der­ne­ği Baş­ka­nı Hü­se­yin Bi­çen:

AYM’nin ka­ra­rı ge­ri­ye yü­rü­me­ye­ce­ği için­ ge­rek­li dü­zen­le­me­yi, kad­ro­laş­ma­yı yap­tı­lar, ola­yı bi­tir­di­ler. Hu­ku­kun dı­şı­na çık­ma­nın baş­ka bir ka­nu­ni yo­lu bu. HSYK’­da­ki ata­ma­lar için bu iş ya­pıl­dı. Mah­ke­me doğ­ru bir ka­rar ver­di. Hu­ku­k ka­nun­la si­ya­si ik­ti­dar ta­ra­fın­dan çiğ­nen­mişti.

Feyzioğlu: AYM, sibop görevi gördü

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu:

AYM, Türkiye’nin önünü açmıştır. Karar, AYM’nin varlığının ne kadar önemli olduğunu gösteren kararlardan bir tanesi. Türkiye’deki gerilim, düdüklü tencere içindeki basınç gibi. Mahkeme, bu dayanılmaz basıncın kaldırılması için sibop görevi görmüştür. AYM’nin aldığı 367 kararı siyasi bir karardı. O karar, Türkiye’nin önünü açmadı. Hatta çıkmaza soktu. AYM, demokrasi ve hukukun evrensel değerlerini savunduğu ölçüde Türkiye’nin önünü açar. AYM’nin aldığı bu son karar da, Türkiye’nin önünü açacak bir karardır. Anayasa’da açık şekilde, hakimlerin ve savcıların bağımsızlığı ve tarafsızlığına aykırı kanun olmaz diyor. AYM kararları geriye yürümediği için başka görevlere atanan hakim ve savcılar konusunda herhangi bir şey yapılamaz. Ancak, yasa çerçevesinde görevi sonlanan ve başka göreve atanan bürokratların durumu farklı olabilir. Bu konuda Danıştay daha önce AYM’nin aldığı bir iptal kararını gerekçe yaparak, göreve iade kararı aldı. Ancak bu bir içtihat olmadı. Nadir bir karar olarak kaldı.  O eski kararını kullanıp kullanmayacağına da Danıştay karar verir.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim