• BIST 110.932
 • Altın 174,858
 • Dolar 4,0586
 • Euro 4,9825
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 11 °C

Ankara Barosu Ermenek'e Giriş Yasağının Kaldırılması İçin Danıştay'a Başvurdu

Ankara Barosu Ermenek'e Giriş Yasağının Kaldırılması İçin Danıştay'a Başvurdu
Ankara Barosu, Ermenek’e gitmek isteyen grupların bulundukları illerde engellenmesine ve ilçeye toplu girişlerin önlenmesine dair 81 ilin Emniyet Müdürlüğüne gönderdiği talimatı yargının gündemine taşıdı.

Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığı’nın maden faciasını protesto etmek için Ermenek’e gitmek isteyen grupların bulundukları illerde engellenmesine ve ilçeye toplu girişlerin önlenmesine dair 81 ilin Emniyet Müdürlüğüne gönderdiği talimatı yargının gündemine taşıdı.

Ankara Barosu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Baro, Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde meydana gelen maden faciasını protesto etmek için bölgeye gitmek isteyen grupların bulundukları illerde engellenmesine ve ilçeye toplu girişlerin önlenmesine dair Karaman Valiliği’nin isteği üzerine 81 ilin Emniyet Müdürlüğüne gönderilen talimatın iptali için Danıştay’a başvurdu. Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle, 81 il Emniyet Müdürlüğüne faksla gönderilen talimatın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açan Baro, seyahat özgürlüğünün sadece kanunla sınırlanabileceğini belirtildiği dava dilekçesinde, “Kanuni bir düzenleme ile değil, valilik talebi ve İçişleri Bakanlığı kararı ile tesis edilen dava konusu işlem açıkça hukuka aykırıdır” dedi.

Klasik demokrasilerin temel hak ve özgürlüklerin en geniş ölçüde sağlanıp güvence altına alan rejimler olduğunun vurgulandığı dilekçede, kişinin sahip olduğu dokunulmaz, vazgeçilmez, devredilmez temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunup tümüyle dokunulmaz hale getiren kısıtlamaların, demokratik toplum düzeninin gerekleriyle uyum içinde olmayacağı belirtildi.

"SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜNE İLİŞKİN KISITLAMALAR SADECE KANUNİ SINIRLAMALARLA GERÇEKLEŞTİRİLİR"

Kısıtlamaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin serbest dolaşım özgürlüğünü düzenleyen ek protokole ve Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasal Haklar Sözleşmesi’ne aykırı olduğunun anımsatıldığı dilekçede, “İnsan haklarına getirilecek sınırlamaların aynı zamanda ölçülü olması da gerekmektedir. Eğer getirilen sınırlama, sınırlamaya neden olan halin gerektirdiği ölçünün ötesine taşıyorsa, iş bu dava konusunda olduğu gibi, söz konusu sınırlama da yasaya aykırı bir sınırlama niteliğindedir. Seyahat özgürlüğü, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek amacıyla kanunla sınırlanabilir” denildi. Getirilen yasağın kanunilik ilkesine aykırı olduğu ve keyfi uygulamalar için fırsat yaratabilecek nitelikte olduğunun savunulduğu dilekçede, “Uygulamada sadece valilik emri ile seyahat özgürlüğünün kısıtlanabilmesi, bireylerin keyfi şekilde kısıtlanması anlamına gelmektedir ki, hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz kanun dışı keyfi yöntemlerin uygulanması ve artmasına sebep olacaktır. Anayasa, hukuk devletinin doğal bir sonucu olan, idarenin hukuka bağlılığı ilkesinden hareketle, temel hak ve özgürlüklerin içerik ve kapsamını belirleme ve bunları kısıtlama yetkisini, idarenin takdirine değil, yasama organına bırakmıştır. Hukuk devletinin gereği, seyahat özgürlüğüne ilişkin kısıtlamaların sadece ve sadece kanuni sınırlamalar çerçevesinde gerçekleştirilmesidir” denildi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim