• BIST 116.603
 • Altın 172,438
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 6 °C
 • Ankara 6 °C

Ankara Barosu: "Teklif Dahi Edemezsiniz Sayın Başkan"

Ankara Barosu: "Teklif Dahi Edemezsiniz Sayın Başkan"
Ankara Barosu Başkanlığı, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a tepki gösterdi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR’in düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları"nın altıncısında, "Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" konulu konferans verdi.

Meclis Başkanı, burada yaptığı konuşmada, "Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı" dedi.

Başta hukukçular olmak üzere birçok kesimin tepkisini çeken bu sözlere Ankara Barosu da tepki gösterdi. 

Baro, Kahraman'ın sözlerine "Yeni Anayasa tartışmaları sürerken bu sözleri TBMM’nin başkanından işittiğimiz için üzgün ve bir o kadar da öfkeliyiz." diyerek tepki gösterdi.

Ankara Barosu Başkanlığı'ndan konuya ilişkin yapılan açıklama şöyle:

TEKLİF DAHİ EDEMEZSİNİZ SAYIN BAŞKAN

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman’ın “Yeni anayasada laiklik olmamalı. Dindar bir anayasa yapmalıyız” şeklindeki sözlerini laik cumhuriyetin kıymetini bilen herkes gibi ibretle izledik.

Türkiye, dünyanın ezilen halklarına emsal bir ulus mücadelesi vermiş, hilafeti kaldırıp saltanatı yıkmış bir ülkedir. Bugünün muktedirleri, kimi zaman gündem değiştirmek için kimi zaman özlerindeki hilafet sevdası ile Meclis’te ettikleri yemini dahi önemsemeden çeşitli önermeler getirebilirler. TBMM Başkanı’nın “laiklik anayasadan çıkmalı” önermesi de bu içsel hissiyatın dile gelmesi olabilir.  

Cumhuriyetten, demokrasiden, Atatürk milliyetçiliğinden, laiklikten, sosyal hukuk devletinden, çağdaşlaşma ülküsünden taviz vermemiz düşünülemez.

Yeni Anayasa tartışmaları sürerken bu sözleri TBMM’nin başkanından işittiğimiz için üzgün ve bir o kadar da öfkeliyiz.

Ankara Barosu olarak, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a ve onun gibi düşünenlere hatırlatıyoruz:

Anayasa’nın 2. maddesi, Türkiye Cumhuriyeti’ni “toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti” olarak tanımlar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin niteliklerini belirleyen ve laiklik ilkesini de içeren bu madde, Anayasa’nın değiştirilemez hatta değiştirilmesi teklif dahi edilemez üç maddesinden birini oluşturur.

Anayasa’nın 4. maddesi, “Anayasa’nın 1’inci maddesindeki devletin şeklinin cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2’nci maddesindeki cumhuriyetin nitelikleri ve 3’üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez” hükmünü içerir.

Laiklik ilkesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kazanımlarından biridir. Laiklik, TBMM Başkanı İsmail Kahraman da dahil olmak üzere herkesin inancını özgürce yaşamasının en büyük güvencesidir.

Dindarlık, devletlere değil insanlara özgüdür. Devletler değil insanlar dindar ya da dinsiz olur. Devletler laik ya da anti-laik olur. Laiklik de dinsizlik değildir. En yalın tabiriyle din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.

Ulusal bağımsızlık mücadelesi veren Atatürk önderliğindeki Kuva-yi Milliye’yi engellemek için Damat Ferit Hükümeti zamanında oluşturulan Hilafet Ordusu, milli güçlerce bertaraf edilmiş ve Cumhuriyet’in kurulmasından hemen sonra 3 Mart 1924 tarihinde de hilafet kaldırılmıştır.

TBMM Başkanı’nca bulunduğu makamın değeri hiçe sayılarak yapılan açıklamada amaçlanan bir din devleti yaratmak ise o defter 3 Mart 1924 tarihinde açılmamak üzere kapatılmıştır. TBMM Başkanı, bu sıfatını taşıdığı sürece yeminine sadık kalmak zorundadır. Ülkenin bu kadar yoğun gündemi ve yönetim sorunu varken amaçlanan gündem değiştirmek ise yine TBMM Başkanı’na toplumu ayrıştırmak yerine birleştirmek için çaba sarf etmesi gerekliliğine dair görevini hatırlatmamız gerekmektedir.

Ankara Barosu olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin kazanımlarının törpülenmesine ASLA izin vermeyeceğimizi TBMM Başkanı’nın ve tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

ANKARA BAROSU YÖNETİM KURULU

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim