• BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 15 °C

Ankara Barosu’ndan Nizip Açıklaması

Ankara Barosu’ndan Nizip Açıklaması
Ankara Barosu, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bağlı Nizip Mülteci Kampı’nda 30 erkek çocuğuna cinsel istismarda bulunulmasını düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti.

Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, “Nizip’teki istismar mağduru çocuklarımızın yanında olacak ve bu davayı takip edeceğiz. Görevlerini ihlal eden kamu görevlilerinin idari ve yargısal denetim dışında bırakılarak aklanmalarına müsaade etmeyeceğiz” dedi.

Ankara Adliyesi önünde basın açıklamasına, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran, Başkan Yardımcısı M. Emin Seçkin Arıkan, Genel Sekreteri Erinç Sağkan, Yönetim Kurulu üyeleri Cemalettin Gürler ve  Demir Akan, Ankara Barosu’nun kurul ve merkezlerinde görevli avukatlar ile Baro’ya kayıtlı çok sayıda avukat katıldı.

Basın açıklamasını, Ankara Barosu Başkanı Av. Hakan Canduran okudu. Açıklamada şu cümlelere yer verildi:

“Çok değil, geçtiğimiz 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nde yirmiden fazla baro ile yaptığımız ortak basın açıklamasında, ülkemizdeki göç yönetimi ve yasadışı göçle mücadeledeki yetersizliklerden en fazla yara alan kesimin çocuklar olduğunu; bu süreçte çocukların yaşama ve korunma haklarının ağır bir şekilde ihlal edildiğini; yasal kapsamda yaşama, sağlık, eğitim ve barınma haklarına ilişkin düzenlemeler mevcut olmakla birlikte göç yönetimindeki idari yetersizlikler ve altyapı sorunları nedeniyle sığınmacı ve mülteci çocukların yasaların sağladığı bu haklara erişemediğini ve her türlü riske açık hale geldiklerini beyan ederek devleti Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’nin 22. maddesindeki yükümlülüklerine uygun davranmaya davet etmiştik.

Sözleşmenin 22. maddesi, imzacı tüm devletleri kendi topraklarında mülteci olan tüm çocukların Sözleşme’de yer alan haklardan faydalanması için gerekli önlemleri almakla yükümlü kılmaktadır.

Nizip Mülteci Kampı’nda 30 erkek çocuğunun 3 ay süreyle kampta görevli bir temizlik işçisinin cinsel istismarına maruz kaldığına dair haberler bir kez daha gösterdi ki devlet kendi koruma ve gözetimi altındaki çocukları koruyamamaktadır. Yaşanan olaylar sonrası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın tutumu ise içler acısıdır. Söz konusu cinsel istismar olayları mahkeme tarafından Bakanlığa ihbar edilmiş olduğu halde Bakanlıkça olay basına intikal edene kadar hiçbir girişimde bulunulmamış; hakkında koruyucu - destekleyici tedbir kararları uygulanmayan, yaşadıkları travmaya rağmen psikolojik destek almayan çocuklar ve aileleri bu süreçte yalnız bırakılmıştır.

BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de yer aldığı şekilde devletlerin çocukların haklarının gözetilmesinde uymakla yükümlü oldukları asgari standartları esas alan ve 2005 yılında yürürlüğe giren Çocuk Koruma Kanunu, halen gerekli altyapısı oluşturulamadığı, kurumlar arası etkin işbirliği ve koordinasyon sağlanamadığı için amacına uygun şekilde işlerlik kazanamamıştır. Korunma ihtiyacı olan çocuklar için öngörülen koruyucu ve destekleyici tedbirlerin sağlıklı işlemesi için bir an önce idari alt yapının güçlendirilmesi, kurumlar arasında etkin koordinasyonu sağlayacak politikalar geliştirilmesi, durum analizi yapılarak eksikliklerin giderilmesi sağlanmalıdır.

Ne yazık ki yıllardır barolar ve pek çok sivil toplum kuruluşunca dile getirilen bu sorunlar, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca ciddiye alınmamakta; bu hususta etkin bir hükümet politikası da geliştirilememektedir.

Ne önleyici ne de onarıcı hiçbir mekanizmanın devreye sokulmadığı mevcut koşullarda maalesef hiçbir çocuğumuz güvende kabul edilemez.

Ankara Barosu olarak, Nizip’teki istismar mağduru çocuklarımızın yanında olacak ve bu davayı takip edeceğiz. Daha önce pek çok vakada yaşandığı gibi suçu önlemek, çocuklarımızı koruyup kollamakla görevli olduğu halde görevlerini ihlal eden kamu görevlilerinin idari ve yargısal denetim dışında bırakılarak aklanmalarına müsaade etmeyeceğiz.”

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim