• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 7 °C

Ankara Barosu’ndan Yüksek Yargı Başkanlarına Tepki: “Hukuki Güvenlik İlkesini Hiçe Saydılar”

Ankara Barosu’ndan Yüksek Yargı Başkanlarına Tepki: “Hukuki Güvenlik İlkesini Hiçe Saydılar”
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın iki günlük Rize ziyaretine eşlik eden Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanlarının, daha sonra yine Erdoğan ile birlikte Kırşehir'deki Ahilik Haftası Kutlamaları'na da katılmalarına tepkiler sürüyor.

Yazılı bir açıklama ile yüksek yargı başkanalrını kınayan Ankara Barosu, "Yargı kurum ve kuruluşları hiçbir makama bağlı olamaz. Kuvvetler ayrılığını bertaraf etmeye çalışmak, hukuki güvenilirlik ilkesini hiçe saymaktır." dedi.

Ankara Barosu Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklama şöyle:

 

YARGI KURUM VE KURULUŞLARI HİÇBİR MAKAMA BAĞLI OLAMAZ. KUVVETLER AYRILIĞINI BERTARAF ETMEYE ÇALIŞMAK, HUKUKİ GÜVENLİK İLKESİNİ HİÇE SAYMAKTIR.

Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay başkanlarının Cumhurbaşkanı’nın yurt gezisine katılmaları, hükümet sözcüsünün açıklamaları da gözetildiğinde yargı bağımsızlığı açısından kaygı vericidir.

Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesine dayalı bir hukuk devletidir. Yasama, yürütme ve yargı, Anayasa ve yasalarla birbirinden ayrılmıştır.

Anayasa’ya göre yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. Yargının yasama ve yürütmeden bağımsızlığı, demokrasinin ve hukuk devletinin olmazsa olmazlarındandır. Çünkü yasamayı ve yürütmeyi hukuk sınırları içerisinde denetleyecek olan, bağımsız yargıdır.

Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı’nın tarafsız olması gerekir. Ancak bugün Türkiye, tarafsızlık ilkesini hemen her gün ihlal eden bir Cumhurbaşkanı’yla karşı karşıyadır. Israrla tarafsızlığı kabul etmeyen, mutasyona uğratılmış bir başkanlık önermesi getiren, olmadığı takdirde partili cumhurbaşkanı baskısı ile toplumda gerilim yaratan, üç ay önce Anayasa Mahkemesi kararına ilişkin “Bu karara uymuyorum, saygı da duymuyorum” diyerek yargıya bakış açısını ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanı’nın yurt gezisine yüksek yargı organı başkanlarının katılmaları, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı, güvenilirliği ve saygınlığı bakımından son derece yanlış ve tehlikelidir.

Bu tehlike, Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un “Yargı kurum ve kuruluşları, son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamına bağlıdır” ifadesi ile gözler önüne serilmiştir. Yargıçlar, her türlü etkiden uzak, hiçbir makam ve kuruma bağlı olmadan bağımsız özgür iradeleri ile görevlerini ifa ederler. Yüksek yargı başkanları, yurt gezisinde Yargıtay ve Danıştay uygulamaları ile toplumu bilinçlendirme faaliyeti yürütmediklerine göre gezinin ifa ettikleri görev açısından izahı mümkün değildir.

Bağımsız yargının bir parçasını oluşturan avukatlar olarak, yüksek yargı organı başkanlarının, kuvvetler ayrılığı ilkesini içselleştirmelerini ve kurumlarının bağımsızlığını korumalarını; siyasetçilerin gündem malzemesi haline dönüşecek faaliyetlerden özenle kaçınmalarını bekliyor ve görevlerini gereği gibi ifa etmeye davet ediyoruz.

ANKARA BAROSU YÖNETİM KURULU

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim