• BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 1 °C

Anonim ve Limited Şirketlerin Gayrimenkul Satışı

Anonim ve Limited Şirketlerin Gayrimenkul Satışı
Av. Nazlı Gaye Alpaslan yazdı; Anonim ve Limited Şirketlerin Gayrimenkul Satışı...

6111 sayılı  torba yasanın  matrah artırımı ile ilgili hükümlerinden  yararlanmayıp (2006 ila 2009) matrah  arttırmayan  kurumlar vergisi mükelleflerinin gayrimenkul satış kazancı ile ilgili istisna hükümleri KDV ve kurumlar vergisi yönünden vergi incelemesine konu  olabilmektedir.[1]  (Bkz. KDVK md.17/4-r, KVK md. 5/e)

2008 ila 2012 dönemlerinde kurumlar vergisi yönünden gayrimenkul satış kazançları istisnasından faydalanmış şirketlerin zamanaşımı içerisinde bu yıllarda gerçekleştirdikleri gayrimenkul satış istisnası ile ilgili işlemleri vergi incelemesine konu olabilmektedir. Burada  6111 sayılı kanunundan faydalanan şirketler yönünden matrah artırımı yapılması halinde durum 2006 ila 2009 yılları için problem  yaşanmayabilir. Ancak, kurumlar vergisi yönünden ve KDV yönünden matrah arttırmayan mükellefler yönünden istisnaya tabi kazançlarının durumu inceleme konusu olabilmektedir. 

Gayrimenkul ticareti ve kiralaması yapan şirketlerin bu amaçla portföyünde bulundurdukları kıymetler için KVK md.5 hükmünden yararlanmaları  olanaksızdır.[2]  Madde hükmüne göre şirketlerin vergi incelemesi sırasında ana sözleşmelerine bakılmakta ve bu ana sözleşmede faaliyet konusu kısmında taşınmaz mal alım-satımı veya kiralanması vb. ibarelerin bulunması durumunda KVK md.5 ve 3065 sayılı KDVK md. 17/4-r hükmünden istifade ettirilmemektedir. [3]

Şirketlerin ellerinde ihtiyaç fazlası veya yatırım amaçlı bulundurdukları bazı gayrimenkulleri satması halinde bunların gayrimenkul  ticareti kapsamında değerlendirilerek cezalı tarhiyat yapılması hukuka uygun bulunmamaktadır.[4]

Nitekim konuyla ilgili  olarak yargıya intikal eden  bir ihtilaf hakkında Denizli Vergi Mahkemesi tarafından  verilen karar  gereğince şirketlerin  anasözleşmelerinde “inşaat” kelimesi olsa da  gayrimenkul satışı dolayısıyla  KVK md. 5/1-e ve ayrıca yine 3065 sayılı KDVK’nun md.17/4-r hükmüne göre KDV istisnasından  faydalanılması gerektiği yönünde karar alınmıştır. Maliye Bakanlığı'nın da benzeri istikamette verilmiş mükellefler lehinde birçok emsal muktezaları mevcuttur. 

Sonuç olarak, idarenin bu konuda olumsuz raporlar yazmaması gerektiği görüşündeyiz. Bu konuda mükelleflerce dikkate alınması  gereken birkaç önemli hususu aşağıda bilgilerinize sunuyoruz.

1) Gayrimenkul satışı dolayısıyla elde edilen hasılat bir bankada muhafaza edilmelidir.

2) Gayrimenkul satış kazancı şirket ortaklarının parası değildir. Dolayısıyla şirket ortakları bu paraya el sürmemesi gerekir. 

3) Alış-satış sonucu oluşan karın miktarı ……. TL’yi geçmesi halinde bu durum bir YMM raporuna bağlanması zorunludur. (Bu tutar 2015 yılı için 233.000 TL’dir. 2014 yılı için ise 212.000 TL’dir)

4) Şirketin amaç ve konularında inşaat ibaresi bulunsa da gayrimenkul satışları nedeniyle istisnadan faydalanması gerekir. (KVK md. 5/1-e) (KDVK md.17/4-r)

5) Kurumlar vergisi  istisnasından faydalanılması KDV’den faydalanılmasını mutlak kılmaz. Koşulların uygun olması halinde herhangi birinden faydalanılabilir.

6) Gayrimenkul satış istisnası dolayısıyla harç istisnası söz konusu değildir. 

7) Satış hasılatı ve karı muhasebe kurallarına göre  o yıl içerisinde kayıtlara alınmalıdır. %75 istisna meselesi satışın yapıldığı yıl muhasebe kayıtlarında gösterilir. Geçici vergi  beyannamesinde müsait ise geçici vergiden indirilir. Ve ayrıca, müteakip yıl  kurumlar vergisi beyannamesi üzerinde de ilgili satırlarda %75’lik kısım düşülecektir. Bu konuda düzenlenecek YMM raporu  30 Hazirana kadar verilebilir. Neticede bu alım-satımdan dolayı oluşan karın %25’i vergiye tabi olacaktır.


[1] GÜNDÜZ Zeki, “Gayrimenkul Satış Kazancı İstisnasından  Yararlananlara Tarhiyat”, Dünya Gazetesi, 26.4.2013.

[2] GÜNEŞ Şibli, Temel Vergi Rehberi ve Revizyon, Suryay Yayınları, İstanbul , 2011, s.283

[3] İstisna kapsamındaki  taşınmazlar  ve iştirak  hisseleri ile kurucu  senetleri,  intifa senetleri ve rüçhan haklarının  asgari  730 gün aktifte bulundurması zorunludur. Burada satış kazancının  doğru tespiti, gayrimenkulün satışı ve elde edilen kazancın yasaya uygun olup olmadığı, satış kazancının %75’inin istisna kalan %25’inin ise vergiye tabi  bulunup bulunmadığı konusunda 3568 sayılı yasaya göre unvan almış YMM’lerden  rapora bağlanması  zorunludur. Hesaplamalar sırasında  istisna kazancın yanlış hesaplanması  veya bu konuda hatalı bir rapor düzenlenmesi halinde ilgili şirketle beraber YMM’de ziya uğratılan vergi cezalarında sorumludur. 

[4] Konuyla ilgili  Kayseri Vergi Dairesi Başkanlığı tarafından verilen bir özelgede ilgili  şirket KVK  istisnasından KDV istisnasından  yararlanamayacağı şeklinde görüş verilmiştir. Bkz. 5.9.2011 gün ve 102 sayılı  özelge. Bu konuda ayrıca lehte veya aleyhte bazı  muktezalarda mevcuttur. Örneğin, Maliye Bakanlığı tarafından verilen 25.02.2015 gün ve 329 sayılı  özelgede aynı istikamettedir. 

Kaynak: Av. Nazlı Gaye Alpaslan / HÜRSES

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim