• BIST 93.043
 • Altın 193,340
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 14 °C

Antalya Barosu da Erkan Tan Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

Antalya Barosu da Erkan Tan Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu
Antalya Barosu, Haber spikeri Erkan Tan’ın, Beyaz TV’de yayınlanan “Erkan Tan Vakti” Sabah Kuşağında “ADLİYE’DE ARAMA GERGİNLİĞİ” başlıklı haberde, avukatları hedef alan sözleri nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

ANTALYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYET EDEN : ANTALYA BAROSU BAŞKANLIĞI adına ;

AV.ALPER TUNGA BACANLI / Baro Başkanı

ŞİKAYET EDİLEN : ERKAN TAN / Beyaz TV haber spikeri

SUÇ :Yargı görevini yapana karşı olumsuz yönlendirmeye dönük

onur kırıcı ibareler kullanarak Basın yoluyla hakaret.

SUÇ TARİHİ : 02.04.2015

AÇIKLAMALAR :

1-Yetkili bazı kamu görevlilerinin Çağlayan Adliyesi’nde meydana gelen olay üzerine;şüphelilerin adliye giriş kapısından avukat cübbeleriyle girdiğini iddia etmesi üzerine ; yine bu bazı kamu görevlilerinin beyan imkanı buldukları her fırsatta ulusal yayın yapan medya kuruluşlarında kasıtlı olarak “cübbeli olarak “ ya da “ avukat giysisi “ gibi tanımlamalarla sanki suçu avukatlar işlemiş gibi göstermelerinin ardından; hiç gereği yok iken bazı medya kuruluşlarının kraldan çok kralcı (bir kimsenin meselesini kendisinden çok takip etmek, kendisinden çok taraftar olmak ) kesilerek avukatların kamuoyu nazarında küçük düşürülmesi için basın yayın ilkelerine ve gazetecilik etiğine aykırı olarak gösterdikleri çaba avukatlar arasında yaygın bir şekilde rahatsızlık yaratmıştır.Kaldı ki gazetecilik etik ilkeleri 21.maddede “ Gazeteci, kişi ve kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde aşağılayan, hakaret içeren ifadeler kullanmamalıdır.” Demektedir.

Son olarak sabırları taşıran bir yayında ; 02.04.2015 tarihinde ulusal yayın yapan Beyaz TV ‘nin spikeri ,Erkan Tan spikerliğini yaptığı kendi programında ; sanki asker arkadaşına seslenircesine ;

“Ya avukatlar açıkça maraza çıkartmak istiyoruz, arıza çıkartmak istiyoruz, huzur ve güvenlikten rahatsız oluyoruz desenize be…! Onu desenize... Avukatlar her an Türkiye'nin dört bir yanına uçakla seyahat ediyorsunuz yalan mı? Türkiye'nin dört bir yanındaki adliyelerde sizin davalarınız var müvekkilleriniz var. Havalimanlarına girerken donunuza kadar aranıyorsunuz. Hiç kimse bir şey diyemiyor, diyemez çünkü. Normal çünkü. Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. Adliye'ye girerken niye bu kadar arıza çıkartıyorsun? Senin güvenliğin için yapıyorlar o aramayı. O teröristler savcıyı değil de aranızdan birini rehin alsaydı ne olacaktı !!? Gerçi sizin adamlar sizi rehin almazlar...!! Anladın mı…!!?"

Şeklinde beyanda bulunmuştur.

Kamuoyunu yönlendiren , Çağlayan’da meydana gelen olayla ilgisi bulunmayan açıklamaların etkisi ile adeta konuyu çarpıtan yukarıdaki beyanı ile ; halkı avukatlık mesleğine karşı kışkırtarak , hakaret ederek , öfke ile ; nefret suçu işlemiştir. “Gerçi sizin adamlar sizi rehin almazlar…” sözleri ile ; bilerek ve isteyerek zaten zor koşullarda görev yapan avukatlar aleyhine “terörist avukat” algısı yaratmıştır.Spikerin bu sorumsuz beyanlarından sonra avukatlar görevlerini yaparken artık eskisinde daha da fazla tehlike altındadır.

2. 1136 sayılı Avukatlık Yasasının 1. Maddesi, avukatlık faaliyetinin bir kamu hizmeti ve avukatın da yargının kurucu unsuru olduğunu, aynı yasanın “yönetim kurulunun görevleri” başlıklı 95. Maddesinin 1. Paragrafına göre Baronun avukatlık onurunun ve meslek düzeninin korunmasını sağlama, 4. Paragrafta “… mesleğe ve meslek mensuplarına yönelik hak ihlallerine karşı avukatlık mesleğini ve meslektaşlarını savunmak, bu konularda her türlü yasal ve idari girişimde bulunmak” görevi bulunmaktadır. Beyaz TV Spikeri bu beyanları ile avukatlık mesleğine hakaret etmiştir.

3. Eylem, tümüyle avukatlık faaliyetine ve avukatın görevine yönelik gerçekleştiğinden, anılan yasa hükümleri uyarınca Antalya Barosu şüphelinin suç oluşturan eyleminden zarar görmüş ve mağdur olmuştur. Bu nedenle Antalya Barosu şüpheliden şikâyetçi ve cezalandırılmasını talep etmektedir. Şüpheli hakkında kamu davası açılması durumunda Ceza Muhakemesi Kanunun(CMK) 237 ve devamı maddeleri uyarınca davaya katılacaktır.

4. Bilindiği gibi; 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun (TCK) “Tanımlar “ başlıklı 6. Maddesinin d paragrafı uyarınca avukatlar Hâkim ve Savcılar gibi “yargı görevi yapanlar” arasında bulunmaktadır. Öte yandan 1136 sayılı Avukatlık Yasasının “avukata karşı işlenen suçlar” başlıklı 57. Maddesi ile “görev sırasında veya yaptığı görevden dolayı avukata karşı işlenen suçlar hakkında, bu suçların hâkimlere karşı işlenmesine ilişkin hükümler uygulanır.” düzenlemesi getirilmiştir. TCK m. 125/3/a – Yerine getirdiği görevinden dolayı kamu görevlisine hakaret suçu – cezanın alt sınırı bir yıldan az olmamak üzere bir yıldan iki yıla kadar hapis cezası verilir.

Suçun avukatın yaptığı görev sırasında,

Suçun avukatın yaptığı görevden dolayı,

işlenmiş olması gerekliliğidir. Ancak burada belirlenmesi gereken konu; avukatın ne zaman görev yapıyor sayılacağı ve hangi hallerin görevi dolayısıyla suçun mağduru olmasına neden olabileceğidir. Avukatlık Kanunu ‘nun 1. maddesi uyarınca Avukatlık, kamu hizmeti olma yanında bir serbest meslek olarak düzenlenmiştir. Avukatlığın serbest meslek olarak düzenlenmesi onun mesai saati kavramının kapsamı içerisinde değerlendirilmesini engellemektedir. Çünkü avukat görevinin gerekliliklerine göre günün her saatinde mesleğini icra edebilecektir. Ayrıca avukat mesleğini sadece bürosunda ya da adliyede değil, işi ile ilgili olarak gittiği her yerde gerçekleştirebilir. Bahsedilen özellikleri itibariyle avukatlık mesleği zamandan ve mekandan bağımsız olarak düşünülmelidir ve caza hükümleri buna göre yorumlanmalıdır. “Görevinden dolayı” ayrımı avukatın, suçun işlendiği anda, mesleğini icra etmiyor olmasına karşın, yaptığı avukatlık görevinden dolayı suça maruz kalması durumunu düzenleyerek, suçun kamu görevine ilişkin mesai ve mekana ilişkin düzenlemelerden bağımsız olarak ele alınması gerekliliği düzenlenmiştir.

5. Hak arama özgürlüğünün aracıları olan avukatlar, adaletin ve hukuk devletinin en önemli güvencelerini oluşturmaktadır. Avukatın bağımsız, özgür ve güvenlik içinde görevini yapamadığı, her an kişilerin veya anlaşmazlıkların taraflarının saldırılarına maruz kaldığı bir toplumda hiç kimsenin güvencesi olamaz. Bu nedenle avukatlık faaliyetinin önemi ve kamusal niteliği de dikkate alınarak avukata karşı işlenen suçların etkili şekilde soruşturulması, avukatın korunması büyük önem arz etmektedir.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda sunulan nedenler ile yapılacak soruşturma işlemleri sonunda; Beyaz TV spikeri Erkan Tan isimli şahsın avukatlara yönelik olarak, görevi nedeniyle basın yoluyla hakaret eylemi nedeniyle şüpheli hakkında gerekli işlemlerin yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasını talep ederiz.

Saygılarımızla.03.04.2015

ANTALYA BAROSU BAŞKANLIĞI

Adına

AV. ALPER TUNGA BACANLI

Antalya Barosu Başkanı

İLGİLİ HABERLER:

Muğla Barosu'ndan, Erkan Tan'a Suç Duyurusu

Baro’dan Erkan Tan Hakkında Suç Duyurusu

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim