• BIST 117.651
 • Altın 166,968
 • Dolar 3,9253
 • Euro 4,8117
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 15 °C

Araç Değer Kaybı Davası Nedir Nasıl Açılır? Araç Değer Kaybı Alma Şartları

Araç Değer Kaybı Davası Nedir Nasıl Açılır? Araç Değer Kaybı Alma Şartları
Kaza geçiren araç, kendi servisinde orjinal parçaları ile istenilen şekilde onarılsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur.

Pert olan araç değer kaybı Araç değer kaybı sigorta şirketi ek teminat vermemişse karşılamıyor. Sigorta şirketinin karşılamaması durumunda Araç değer kaybı davası açılır. Araç değer kaybı davası ne demek?

Kazada kusuru bulunmayan sürücünün araç değer kaybını karşılayacak taraf kazaya neden olan karşı taraftaki sürücüdür. Bu nedenle araç değer kaybının karşılanması aşamasında trafik sigortası ( kasko ) devreye girecektir. Aracınızdaki değeri karşılamak için ekspertiz raporu alarak değer kaybına neden olan kişiye dava açabilirsiniz.

Trafik kazalarında zarar gören motorlu araçlar, onarılmasına karşın ikinci el piyasa değerinin azalması nedeniyle değer kaybına uğrar. Araç, kendi servisinde orjinal parçaları ile istenilen şekilde onarılmak suretiyle eski hale getirilmiş olsa da; hasar nedeniyle ekonomik değerinde bir azalma olur. Araç sahibinin yaptırmış olduğu kasko sigorta koşulları içinde bütün onarım işlemlerinin masrafı sigorta şirketi tarafından karşılanacaktır.  

Araç değer kaybı sigorta şirketi karşılar mı?

Sigorta tekniği açısından bakıldığında kasko sigortası poliçeleri, araçlarda kaza geçirme ve onarım yüzünden ortaya çıkan değer kayıplarını genel olarak teminat altına almaz. Bu gerekçe ile sigorta şirketinden tazminat istenmesi mümkün değildir. Ancak bazı sigorta şirketleri kasko sigortası yapılırken ek teminat olarak değer kaybı güvencesini de vermiş olabilir. Bu durumda sigorta şirketi bu kaybı da karşılayacaktır.

Araç değer kaybı davası kime açılır? Araç değer kaybı nasıl karşılanır?

Sigorta şirketinden ek teminat alınmamışsa o zaman araç sahibinin araç değer kayıplarının karşılanabilmesi için kazaya neden olan ve kusurlu bulunan karşı tarafa başvurması gerekiyor. Yani Kasko şirketleri araç değer kaybını karşılamadıkları için, araç değer kaybı davası karşı tarafa ( kazaya sebebiyet veren kişiye ) açılmaktadır.  Bunun için de değer kaybının tesbitine yönelik olarak araç değer kaybı davası açması gerekiyor. Bu davanın hukuki dayanağı Borçlar Kanunu’nun 122. maddesidir. Bu maddeye göre araca zarar veren kişi bir kusuru olmadığını isbat etmek zorundadır. Eğer ispat edemiyorsa araçta meydana gelen zarar kaybını ödemekle yükümlü olacaktır.

Araç değer kaybı davası hangi mahkemede açılır?

Araç değer kaybı davası yetkili mahkeme Yargıtay'dır. Araç değer kaybı davası, kaza olayının öğrenildiği tarihten itibaren iki yıl içinde açılması gerekir. Ancak kazanın olduğu tarihten itibaren on yıl içinde araç değer kaybı davası açılmamışsa zamanaşımına uğrar. Ancak kazanın oluş şekline göre ceza kanunları daha uzun bir zamanaşımı öngörüyorsa bu durumda bu süreye uyulur. Araç değer kaybı davası Yargıtay kararı bu yönde olmuştur. Mahkemelerin bu yönde karar verebilmesi için öncelikle bilirkişi incelemesi talep etmeleri gerekiyor. Araçlarda kaza sonrası değer düşüklüğü, araçtaki hasarın büyüklüğü, dolayısıyla yapılan onarımın büyüklüğü ve tamirat sırasındaki işçilik kalitesi ile doğru orantılı olarak değişir. O zaman değer tespit ve tazminat davası açılabilmesi için ilk koşul, karşı tarafın kazada kusurlu olması gerekiyor. İkinci koşul ise araçta onarım yapılan kısımların ve parçaların, kaza öncesi sağlam ve orijinal olması gerekiyor.  Bu koşullar bulunuyorsa yapılacak ilk iş önce değer tesbiti yaptırmaktır. Mahkeme önce bilirkişi atayacak, bilirkişi ise hasarın ve onarımın boyutlarına bakarak araçtaki değer kaybını gösteren bir rapor verecektir. Arkasından da araçta bu duruma neden olan aleyhine tazminat davası açılacaktır.

Araç değer kaybı davası nasıl açılır?  

Araç değer kaybı davası açılırken konusu ve talebi yazılmış araç değer kaybı davası dilekçesi yanı sıra aşağıdaki belgeler de ayrıca eklenmelidir.

… / … / … tarihli kaza tespit tutanağı
… / … / …tarihli ekspertsiz raporu
… / … / … tarihli servis raporu ve servis faturası Sigorta poliçesi

Aracındaki hasara ait fotoğraflar Tanıkların isimleri ve adresleri ile tanıklık edecekleri konuları gösterir tanık listesi Araç kiralanmış veya ticari kaybı varsa fatura ve belgeler

Araç değer kaybı davası dilekçe örneği aşağıdaki gibidir:

……….. MAHKEMESİ’NE DAVACI :

DAVACI VEKİLİ:

DAVALI:

KONU: Trafik Kazası Sonucu Araçta Oluşan Değer Kaybı İle Aracın Kullanılmamasından Doğan Zararın Tazmin Edilmesi İstemimizden İbarettir.

AÇIKLAMA ve GEREKÇELER:

HUKUKİ NEDENLER: 6098 sayılı Kanun madde 122 ve ilgili mevzuat

HUKUKİ DELİLLER: Servis Tamirat Formu, Kaza Raporu, Aracın Ruhsat Fotokopisi ve Diğer Deliller

SONUÇ VE İSTEM

www.tumhaber.com

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim