• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 17 °C

Av. Aydın Özcan, Meclis Başkanı Kahraman'a Yasaları ve Yeminini Hatırlattı

Av. Aydın Özcan, Meclis Başkanı Kahraman'a Yasaları ve Yeminini Hatırlattı
İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan, "Laiklik bir kere yeni anayasada olmamalıdır" diyen TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a tepki gösterdi.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR’in düzenlediği "Yeni Türkiye Konferansları"nın altıncısında, "Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa" konulu konferans verdi.

Meclis Başkanı, burada yaptığı konuşmada, "Laiklik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı" dedi.

Başta hukukçular olmak üzere birçok kesimin tepkisini çeken bu sözlere İzmir  Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da tepki gösterdi. 

Av. Özcan, Kahraman'ın sözlerine "TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemez olan laiklik ilkesinin yer aldığı en temel maddenin Anayasa'dan çıkartılarak yerine dindar Anayasa yapılması yönündeki açıklamalarını kaygı ve üzüntü ile izlemekteyiz." diyerek tepki gösterdi.

Baro Başkanı Av. Özcan'ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası;

I. Devletin şekli

MADDE 1- Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

II. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2- Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti 

MADDE 3- Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.
Başkenti Ankara’dır.

IV. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4- Anayasanın 1. maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile 2. maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3. maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez, şeklindedir.

Mevcut yasal düzenleme bu olmasına karşın, TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemez olan laiklik ilkesinin yer aldığı en temel maddenin Anayasa'dan çıkartılarak yerine dindar Anayasa yapılması yönündeki açıklamalarını kaygı ve üzüntü ile izlemekteyiz.

TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman öncelikle Anayasa'nın 81. maddesinde düzenlenen milletvekilliği yemininde “Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve lâik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine and içerim'' şeklinde yemin etmiştir.

Sayın İsmail Kahraman, yürüttüğü Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı gibi son derece onurlu ve yüksek yetkilere sahip makamına yakışır şekilde öncelikle yeminine bağlı kalarak Anayasa'ya ve yasalara uygun davranmak, Cumhuriyetin şeklini değiştirecek hal ve davranışlardan kaçınmak ile yükümlüdür.

Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi;

''Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi, sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için, gerçek dindarlığın gelişmesi imkânını temin etmiştir. Laikliği dinsizlikle karıştırmak isteyenler, İlerleme ve canlığın düşmanları ile gözlerinden perde kalkmamış doğu kavimlerinin fanatiklerinden başka kimse olamaz.''

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim