• BIST 110.505
 • Altın 174,744
 • Dolar 4,0891
 • Euro 5,0002
 • İstanbul 22 °C
 • Ankara 25 °C

Av. Öztekin'den 7 Maddede Zehir Zemberek Adli Yıl Mesajı

Av. Öztekin'den 7 Maddede Zehir Zemberek Adli Yıl Mesajı
Eskişehir Barosu Başkanı Av. Rıza Öztekin, 2015-2016 Adli Yıl açılışının ilk günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Av. Öztekin, mesajında yargınıniçinde bulunduğu durumu resmetti ve yargıyı bu hale getirenleri sert bir dille eleştirdi.

Son bir yıl içindeki hukuksuz uygulamalara ve yargıya itibar kaybettiren müdahalelere isyan eden Av. Öztekin, mesajında şu ifadelere yer verdi;

1-Adli Yıl açılışlarında yargının ve avukatların sorunları ortaya konulur ve çözüm talep edilir. Elbette kronikleşmiş birçok yargısal ve mesleki sorunumuz var. Fakat Ulus Devletin, Kuvvetler Ayrılığının, Laik Devletin, Hukuk Devletinin, Yargı Bağımsızlığının yok edildiği bir ortamda hiçbir şey yokmuş gibi davranarak yargısal ve mesleki sorunlarımızın ayrıntısına inmeyi çok doğru bulmuyoruz.

2- Sadece Baro olarak Adli Yıl açılışını yaptığımız bugünlerde maalesef şehit haberleri gelmeye devam etmektedir. Ülkemiz ‘de tam bir karmaşa/kargaşa ve kaos ortamı vardır. Ülkemizin özellikle Güneydoğu’sunda Devlet Otoritesi kalmamıştır ve terör örgütü bu boşluğu doldurarak kan akıtmaya devam etmektedir. Üniter yapımız çok ciddi tehdit altındadır.  Ülke, bölünmenin eşiğindedir.

3- Ulus Egemenliğinin, Demokrasinin, Hukuk Devletinin ve dolayısıyla yargı bağımsızlığının en önemli teminatı olan Laik Devlet yapısı ve Kuvvetler Ayrılığı, sadece Anayasa’da soyut bir kavram olarak kalmıştır. Türkiye'de Parti Devleti ve Tek Adam Yönetimi hâkimdir. Türk Tipi Başkanlık Sistemi fiilen uygulanmakta olup Yasama, Yürütme ve maalesef Yargı tek elde toplanmıştır. Bunun binlerce örneği vardır. Ama en somut ve günün anlamına uygun olan,   15 Ağustos 2014'te Başbakan'ın,  TBB Başkanımıza atfen  " O gelirse,  gelmem" şeklindeki sözünün derhal emir telakki edilerek 2014 Kasım'ında Adli Yıl açılışının yasal dayanağının kaldırılmasıdır. Buna rağmen Adli Yıl Açılışını yasaklayan bir hüküm bulunmadığı sürece Yargıtay ve diğer yargı birimlerince Adli Yıl Açılışı kutlanabilir, Yargı'nın sorunları dile getirilebilir... Ama bu Yargı Bağımsızlığı'nın olduğu bir Ülkede olabilirdi herhalde.  

4-Gelinen aşamada Anayasa'nın,  yaratılan fiili/yeni rejime uymadığı gerekçesiyle kökten değiştirilmesi istenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan önce Laik Devlet yapısına karşı çıkanlar 10 yıllık süreçte Türkiye'de (yok ettikleri demokrasiyi ve kurumlarını kullanarak) dinci/baskıcı bir rejim yaratmışlardır ve şimdi Anayasa'nın bu rejime uyması istenmektedir. BU, REJİMİ VE SİSTEMİ DEĞİŞTİREN DİNCİ/BASKICI BİR KARŞI DEVRİMDİR. Yaptırımı da TCK 309.maddede düzenlenmiştir. Laik Cumhuriyet Yapısı değişirken/üstelik değiştirenler, açıkça, "biz değiştirdik" derken Cumhuriyetin Savcılarının ne yaptığını merak ediyoruz.

5- Cumhurbaşkanı  "ister kabul edin ister etmeyin 10 Ağustos'tan sonra fiilen rejim değişti"  demekte olup, maalesef malumun ilanı olan bu beyan değişmez maddeler de dâhil Anayasa'nın fiilen birçok maddesinin yürürlükte olmadığı gerçeğini göstermektedir. Aslında rejim 10 Ağustos'tan çok daha önce değişmiştir. Bu 1 günlük bir iş değildir.   Cumhur'un başı Anayasa ve Hukuk tanımıyorsa Halk'ı hukuka nasıl davet edeceğiz...   " Adalete güvenin /Adalet Devletin Temelidir " nasıl diyeceğiz. Adaleti,  Devletin temelinden 10 yıllık süreçte göstere göstere çekip alan ve Devlet Aygıtını ele geçiren /çökerten bu zihniyetin tüm hukuksuzluklarını yıllardır dile getirmemize rağmen hiç kimsenin kılını kıpırdatmaması ve tepki göstermemesi her şeyden daha vahimdir.

6-En ağırı da " fiilen zaten başkanlık sistemi var, hukuken de olana kadar kaos sürer " anlamına gelen söylemler ile bu zihniyetin halkımızı  " tehdit " etmesidir. Kaosun kapsamında maalesef her gün tırmanan/ ve belki de tırmandırılan terör eylemleri de vardır. Verilen mesaj " ...Anayasal anlamda başkanlık sistemi gelinceye kadar kaos/terör/şehit cenazeleri sürer, ona göre... " şeklindedir. Bu bağlamda Ülkemiz, "..Fıtrat.."çıların yarattığı bir "..Fetret.." dönemi yaşamaktadır.  Ama Türk Milleti Ebedi Başkomutanı ve Büyük Devlet Adamı Atatürk'ten aldığı feyzle, bu tehditlere boyun eğmeyecek, yaşatılan buhran dönemini aşacak ve Rejimin hukuken de değişmesine izin vermeyecek, ...fiilen Rejimi değiştirenlerden de hesap soracaktır. Böyle bir ortamda dahi çözüm ve adres elbette yine HUKUK ve DEMOKRASİDİR.

7-Bu duygu ve düşüncelerle hukukun üstünlüğünün egemen kılınmasında vazgeçilmez bir öneme sahip olan tüm meslektaşlarımın, yargı camiasının ve tüm yurttaşlarımızın 2015-2016 Adli Yılını kutluyor, hukuk ve yargı bağımsızlığı adına somut adımların atılacağı bir Adli Yıl olmasını diliyorum. Kamuoyuna saygılarımızla.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim