• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 13 °C

Av. Şarklı'dan Yerel Basını Basın Toplantısına Almayan Valiliğe Tepki

Av. Şarklı'dan Yerel Basını Basın Toplantısına Almayan Valiliğe Tepki
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Gaziantep Valiliği tarafından organize edilen ve Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen basın toplantısına Ulusal Basın Kuruluşları’nın alınması ve yerel basının dışarıda bırakılmasına tepki gösterdi.

Yazılı bir açıklama ile Valiliğin tutumunu kınayan AV. Şarklı, "Yerel Basına Yapılan Keyfi Uygulama Aynı Zamanda Aşağıda Yer Alan Anayasa, AİHS ve diğer Kanunlara Açıkça Aykırıdır;" dedi.

Konuyu hukuki yönden ele alan ve uygulamanın hukuka uygun olmadığının altını çizen Av. Bektaş Şarklı'nın açıklamaları şöyle:

YEREL BASINA YÖNELİK HUKUK DIŞI TUTUMU KINIYOR VE YEREL BASININ YANINDA OLDUĞUMUZU BİLDİRİRİZ.

“Gaziantep Valiliği tarafından organize edilen ve Emniyet Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen basın toplantısına sadece Ulusal Basın Kuruluşları’nın alınması ve yerel basının dışarıya çıkarılarak açıklama yapılması Gaziantepli yurttaşların haber alma hakkının engellenmesi olduğu kadar, yerel basın mensuplarının saygınlığını rencide edici bir davranış olmuştur.

Hangi makam ve mevkii olursa olsun, herkes görevini yaparken ancak Anayasaya ve Kanunlara dayalı olarak bu yetkiyi kullanabilir. Yetki var ise sorumluluk vardır. Yetkilerin bu anlamda kullanılması soyut ve sebepsiz olmayıp belli bir gerekçeye dayanmalıdır. Keyfilik ve/veya ben yaparım oldu! Anlayışı bir hukuk devletinde düşünülemez. Anayasamızın 2. md.si de yer alan "Hukuk devleti" ve onun bir gereği olan "idarenin kanuniliği ilkesi" gereği, idarenin işlem ve eylemlerinin hukuka uygun olması gerekmektedir. Bu keyfiliğin önüne geçmek için, yasa koyucu Anayasanın 125. md sinin ilk fıkrasında; 'idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olduğu' açıkça hükme bağlanmıştır.

Yerel Basına Yapılan Keyfi Uygulama Aynı Zamanda Aşağıda Yer Alan Anayasa, AİHS ve diğer Kanunlara Açıkça Aykırıdır;

Anayasa Madde 22 – (Değişik: 3.10.2001-4709/7 md.)

“Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptir. Haberleşmenin gizliliği esastır.

Millî güvenlik, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlık ve genel ahlâkın korunması veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması sebeplerinden biri veya birkaçına bağlı olarak usulüne göre verilmiş hâkim kararı olmadıkça; yine bu sebeplere bağlı olarak gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınmış merciin yazılı emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğine dokunulamaz.”

Anayasa’nın 26. Maddesi:

“Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar. Bu fıkra hükmü, radyo, televizyon, sinema veya benzeri yollarla yapılan yayımların izin sistemine bağlanmasına engel değildir.

Anayasa'nın 28. Maddesi:

“Basın hürdür, sansür edilemez. Basımevi kurmak izin alma ve mali teminat yatırma şartına bağlanamaz.

(Mülga ikinci fıkra: 3.10.2001-4709/10 md.)

Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri alır.

Anayasa’nın 74. Maddesi:

(Ek fıkra: 7.5.2010-5982/8 md.) Herkes, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkına sahiptir.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu’nun 4. Maddesi:

“Madde 4- Herkes bilgi edinme hakkına sahiptir.”

5187 sayılı Basın Kanunu’nun 3. Maddesi:

Basın özgürlüğü

Madde 3- Basın özgürdür. Bu özgürlük; bilgi edinme, yayma, eleştirme, yorumlama ve eser yaratma haklarını içerir.

Basın özgürlüğünün kullanılması ancak demokratik bir toplumun gereklerine uygun olarak; başkalarının şöhret ve haklarının, toplum sağlığının ve ahlâkının, millî güvenlik, kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, Devlet sırlarının açıklanmasının veya suç işlenmesinin önlenmesi, yargı gücünün otorite ve tarafsızlığının sağlanması amacıyla sınırlanabilir

Birleşmiş Milletler Kişiler ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 19. maddesinin 2. fıkrasında;

“Herkes, ifade özgürlüğü hakkına sahiptir; bu hak bir kimsenin ülke hudutlarıyla sınırlanmaksızın sözlü, yazılı veya basılı veya sanatsal ürün şeklinde veya kendi tercih ettiği başka bir iletişim vasıtasıyla her türlü bilgi ve düşünceyi arama, edinme ve ulaştırma özgürlüğünü de içerir.” hükmü yer almaktadır.

IX-Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 10. maddesinde;

“İfade özgürlüğü:

1. Herkes ifade özgürlüğü hakkına sahiptir. Bu hak, kamu makamlarının müdahalesi olmaksızın ve ülke sınırları gözetilmeksizin, kanaat özgürlüğünü ve haber ve görüş alma ve de verme özgürlüğünü de kapsar. Bu madde, Devletlerin radyo, televizyon ve sinema işletmelerini bir izin rejimine tabi tutmalarına engel değildir.” düzenlemesi mevcuttur.

Haberleşme ve haber alma hakkı, kişinin insan olmasından kaynaklanan hakları arasında yer alır.

AİHS 8/1’e göre herkes haberleşmesine saygı gösterilmesini isteme hakkında sahiptir. Sözleşme bu hükümle, bu hakkı koruma altına almıştır. BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 17. maddesinde de haberleşme hakkının tanınması ve korunması öngörülmüştür. Buna göre hiç kimsenin haberleşmesine keyfi ya da yasa dışı olarak müdahale edilemez, kişinin bu gibi müdahalelere ve tecavüzlere karşı yasalarca korunma hakkı vardır

Anayasal güvenceye sahip haberleşme özgürlüğü 5237 sayılı TCK’da da bu özgürlüğe yapılacak müdahaleler suç olarak düzenlenmek suretiyle korunmuştur. Basın, yayın, internet yoluyla yapılan bilgi alış verişi haberleşmenin kapsamındadır. TCK 124 ile yalnızca kişiler arasındaki haberleşme değil, kamu haberleşmesi veya kitle haberleşmesi diye adlandırılan kişinin haber alma ve verme hakkı korunmaktadır. Herkes dilediği kişi ile haberleşebilir, potansiyel haberleşme olanağının engellenmesi haberleşme hakkında müdahale oluşturur.

Neticeten, siz Gaziantep yerel basının değerli temsilcileri ve yöneticilerinin yanında olacağımızı bildirir, hangi mevkii ve makam ve sıfatı ne olursa olsun, yukarıda belirttiğimiz hukuk kurallarına uygun bir şekilde görev yapmaya davet etmeyi bir borç biliriz.

Unutulmamalıdır ki, mevkii ve makamlar gelip geçicidir. Önemli olan gök kubbede hoş bir seda bırakabilmektir.

Av. Bektaş Şarklı Gaziantep Barosu Başkanı

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim