• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 12 °C

Av. Türkay Asma’dan AYM’ye Tepki: "Biz Bu Çocukları Nasıl Koruyacağız?"

Av. Türkay Asma’dan AYM’ye Tepki: "Biz Bu Çocukları Nasıl Koruyacağız?"
Avukat Türkay Asma Anayasa Mahkemesi’nin TCK’deki "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağı” hükmünü iptal eden kararının Çocuk Hakları Sözleşmesi'yle çeliştiğini söyledi.

Çocuk hakları uzmanı avukat Türkay Asma Anayasa Mahkemesi’nin Türk Ceza Kanunu’nun 103. maddesindeki "15 yaşını tamamlamamış her çocuğa karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" ilişkin hükmü iptal etmesini “çok kötü bir karar” diye niteledi.

TCK 103/1

Madde 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Cinsel istismar deyiminden;

a) On beş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukukî anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar, anlaşılır.

ÇHS'ye aykırı

Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 19’uncu maddesi o kadar açık ki… Çocuğa karşı her türlü istismarı tespit eder, korur ve ciddi bir yargılama yapar, diyor.

“Şimdi sen hem bu sözleşmeye imza koyacaksın sonra da bu kararı alacaksın…

“2005 yılında koyulan bu 103’üncü maddeyi çok zor geçirttik.

“Eskiden hiç yoktu çocuklara yönelik bir madde, sadece vücuda bir organın girmesini suç sayan bir madde vardı. Sonra 103 koyuldu ama yerel mahkemelere doğru dürüst uygulatamadık zaten. Şimdi de iptal…

“Akıl sır erecek kararlar alınmıyor, çok üzgünüm.

TIKLAYIN - CEZALAR ÇOCUK İSTİSMARCILARI LEHİNE DEĞİŞİYOR

Çocuk Haklarına Dair Sözleşme

Madde 19

 1. Bu Sözleşme’ye Taraf Devletler, çocuğun ana–babasının ya da onlardan yalnızca birinin, yasal vasi veya vasilerinin ya da bakımını üstlenen herhangi bir kişinin yanında iken bedensel veya zihinsel saldırı, şiddet veya suistimale, ihmal ya da ihmalkâr muameleye, ırza geçme dahil her türlü istismar ve kötü muameleye karşı korunması için; yasal, idari, toplumsal, eğitsel bütün önlemleri alırlar.
 2. Bu tür koruyucu önlemler; burada tanımlanmış olan çocuklara kötü muamele olaylarının önlenmesi, belirlenmesi, bildirilmesi, yetkili makama havale edilmesi, soruşturulması, tedavisi ve izlenmesi için gerekli başkaca yöntemleri ve uygun olduğu takdirde adliyenin işe el koyması olduğu kadar durumun gereklerine göre çocuğa ve onun bakımını üstlenen kişilere, gereken desteği sağlamak amacı ile sosyal programların düzenlenmesi için etkin usulleri de içermelidir.

"Kazanımlar elimizden alınıyor"

Daha önce de hem kadını hem çocuğu koruyan hükümleri iptal ettiğini hatırlatan Asma “Anayasa Mahkemesi çocuklarımızdan, kadınlarımızdan ne istiyor, korumayla ilgili bütün kazanımlarımızı elimizden alıyor” diyerek tepki gösterdi.

Daha önce de 103. maddenin içinde iptal edilen hüküm olduğuna dikkat çekti.

“Hem 103/1 hem 103/2 ortadan kalkmış durumda. Mahkemeler çocukları nasıl yargılayacaklar bilemiyorum, çok kötü bir karar.

“Biz bu çocukları nasıl savunacağız? Elimizi kolumuzu bağlıyor Anayasa Mahkemesi.”

103/2

TCK 103/2 çocuğa tecavüz suçunda en az 16 yıl hapis cezası verilmesini düzenleyen bir hükümdü. 

Yüce Yöney / bianet

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim