• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 8 °C

Avrupalı Hukukçu Örgütlerinden İspanya'ya Kınama

Avrupalı Hukukçu Örgütlerinden İspanya'ya Kınama
ELDH ve diğer Avrupalı Hukukçu Örgütleri, İspanya’nın Bask Bölgesinde ve Madrid’de 12 Ocak 2015 günü gözaltına alınan 12 Bask’lı avukatla ilgili olarak İspanya’yı kınadı ve İspanya Adalet Bakanına açık mektup gönderdi.

Deklerasyon / Basın Açıklaması / İspanya Adalet Bakanına Mektup
Düsseldorf, Farciennes 14 Ocak 2015
Deklerasyon / Basın Açıklaması / İspanya Adalet Bakanına Mektup

AVRUPALI AVUKATLAR İSPANYA’DA 12 BASK’LI AVUKATIN GÖZALTINA ALINMASI SEBEBİYLE EN DERİN ENDİŞELERİNİ İFADE EDERLER..

İspanya’nın Bask Bölgesinde ve Madrid’de 12 Ocak 2015 günü sabah saat 07:00’de aralarında 12 avukatın da bulunduğu 16 kişinin terör suçu iddiası ile gözaltına alındıkları dair haberlerden son derece endişe duymaktadırlar.

Gözaltına alınan 12 avukatın isimleri şöyledir : Arantxa Aparicio, Ainhoa Baglietto, Ane Ituiño, Amaia Izko, Eukene Jauregi, Jaione Karrera, Aiert Larrarte, Kepa Manzisidor, Onintza Ostolaza, Alfonso Zenon, Atxarte Salvador, Haizea Ziluaga. Gözaltına alınmalarından sonra mesleki ikametgahlarında arama yapılmıştır. Madrid’de gözaltına alınan 4 avukat ertesi gün başlayacak olan bir toplu siyasi davada savunma avukatıdırlar. Tüm avukatların iki gün sonra serbest bırakılmış olmaları yeterince dikkat çekicidir. Gözaltına alınan avukatların hepsinin ortak noktası, bazıları avukat olan Bask’lı mahpusların savunmanları olmalarıdır.  Bu avukatlar hemen hemen her gün Madrid’de Audencia Nacional’de görev yapmaktadırlar.  Bazıları yakın zamanda Strazburg’da İspanya’ya karşı Parot doktrini ile ilgili davayı kazanmış olan avukatlardır. Bundan ötürü İspanya hükümeti içinde ve savcılar arasında çok fazla dostları olmayabilir. Ancak ailelerinin ve küçük çocuklarının önünde ve bazıları yönünden Madrid’deki otellerinde gözaltına alınmaları için hiç bir gereklilik bulunmamaktadır. Eğer suç şüphesi altında olmalarını gerektiren dayanaklar varsa kendilerinin Madrid’e çağırılarak ifadeleri alınabilirdi.

Maalesef bu İspanya’da Bask’lı avukatların gözaltına alındıkları, soruşturmaya uğradıkları ve cezaevine konuldukları ilk vaka değildir. Çeşitli olaylarda ELDH ve AED-EDL, bu uygulamanın adil yargılanma hakkının ve diğer insan haklarının ihlali olduğunu ilan etmişlerdi. Hali hazırda geçmişteki örneklerde bu avukatların “Avukatların Rolüne dair temel Prensiplerin -Havana Kuralları” ihlal edilerek müvekkilleri ile veya müvekkillerinin davaları ile özdeşleştirildiklerine dair güçlü kanıtlar bulunmaktaydı.

Onları gözaltına alarak İspanya hükümeti sadece onların mesleki görevlerini yapmalarını engellemiş olmadı, aynı zamanda onların müvekkillerini kendi seçtikleri bir avukat tarafından temsil edilme hakkından da  mahrum etmiş oldu. Bu müdahalelerin her ikisi de Avrupa İnsan hakları Sözleşmesi’nin 6. Maddesinin 2. paragrafının c bendini ve BM Avukatların Rolüne dair Temel Prensiplerin 1. “Herkes kendi seçtiği bir avukatın yardımına başvurmak hakkına sahiptir”; Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler.” hükümlerini ihlal etmektedir.

İspanya, bazı polis memurlarının, bir kısım medyanın ve hatta yargı makamlarının, avukatlara müvekkillerine yapıldığı şekilde baskı yapılması gerektiğini ileri sürmeleri sebebiyle, avukatların tehdit altında oldukları ülkelerden biridir. Bu sadece hukuka aykırı ve hukukun üstünlüğü ilkesinin ihlali niteliğinde olmayıp, aynı zamanda haksız yere ETA’ya yardım etmek şüphesi altında olan avukatların ve avukat olmayan destekçilerin adil yargılanma hakkından mahrum edilmeleri konusunda büyük bir tehlike yaratmaktadır.

Bu sebeple, aşağıda imzası bulunan örgütler sizden, İspanya tarafından kabul edilmiş olan pek çok uluslararası sözleşmede ve Avrupa sözleşmelerinde (Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi, İnsan haklarının ve Temel Özgürlüklerin Korunması Avrupa Sözleşmesi, Avrupa Birliği Temel Haklar Sözleşmesi) garanti altına alınmış olan ve aynı zamanda Havana’da kabul edilmiş olan BM Avukatların Rolüne Dair İlkeler’in ağır bir ihlalini oluşturan yukarıda bahsedilen savunma hakkı ihlalleri konusuna dikkat etmenizi istemektedirler.

AED ve ELDH, avukatlar üzerindeki uzun yıllardır devam eden baskıların yapısal ve sistematik niteliği konusundaki endişelerini ifade etmektedirler. Bu örgütler :

İspanya tarafından kabul edilmiş benzeri tüm uluslararası hukukun ve Avrupa hukukunun, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin 14. Maddesinin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 6. Maddesi’nin tam olarak uygulanmasını,

Avukatların Rolüne dair Temel Prensiplerin, 7, 8, 16, 18. Maddelerinin tam olarak uygulanmasını,

Avukatlar görevlerini icra etmeleri nedeniyle müvekkilleriyle veya müvekkillerinin davalarıyla özdeşleştirilemezler.

İspanya Devleti avukatların (a) Hiç bir baskı, engelleme, taciz veya yolsuz bir müdahaleyle karşılaşmadan her türlü mesleki faaliyeti yerine getirmelerini; (b)Yurt içinde ve yurt dışında serbestçe seyahat etme ve müvekkilleriyle görüşebilmelerini; (c) Kabul görmüş meslek ahlak kurallarına, görevlerine, standartlarına uygun faaliyette bulundukları için kovuşturma veya idari, ekonomik veya başka bir yaptırımla sıkıntı çekmemelerini veya tehditle karsılaşmamalarını sağlamalıdır.

İşkencenin Önlenmesi Avrupa Komitesinin ve BM Özel Raportörünün İspanya ile ilgili raporlarında açıklanan sonuçların tam olarak uygulanmasını,

Tutuklamanın orantılı olduğu konusunda tam bir değerlendirme yapmadan orantısız olarak uygulanan hüküm öncesi tutukluğu durdurmasını,

İspanya’daki avukatların, özellikle geçmişte veya halen tutuklu bulunan avukatların, haklarının ihlali konusunu araştırmak için bağımsız bir komisyon oluşturulmasını,

Bu komisyon tarafından tutukluluğu meşru bulunmayan tüm avukatların serbest bırakılmasını ve maruz kaldıkları insan hakları ihlalleri için kendilerine tazminat ödenmesini talep ederler.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim