• BIST 115.812
 • Altın 166,423
 • Dolar 3,9442
 • Euro 4,8577
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 18 °C

"Avukatlar Günü’nde 100’e Yakın Etkinliğe İmza Attık"

"Avukatlar Günü’nde 100’e Yakın Etkinliğe İmza Attık"
5 Nisan Avukatlar Günü sebebiyle Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtına, Çanakkale Barosu Avukatları tarafından çelenk sunumu gerçekleştirildi. Çelenk sunumunun ardından saygı ve duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Tören, Çanakkale Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan'ın yanısıra Belediye Başkan Vekili Av. Adnan Güler, Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Turan, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Nazmi Alp, Çanakkale 4. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Dr. Halil Güner ve çok sayıda Avukatın katılımıyla gerçekleşti.

Çelenk sunumunun ardından bir açıklama yapan Baro Başkanı Av. Bülent Şarlan'ın konuşmasında aşağıdaki ifadeler yer aldı;

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Bizleri yalnız bırakmayan çok kıymetli katılımcılar

Sayın Basın Mensupları,

Türkiye’nin 79 Barosunda faaliyet gösteren 95 bine yakın avukatımızın 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyor, hepinize hoş geldiniz diyorum.

Değerli Meslektaşlarım,  

Kamuoyunun bilmesini isteriz ki burada bulunan veya bulunamayan her bir avukat ortak bir kaderi yaşadı ve yaşıyor.

Hemen hemen tüm meslektaşlarım çeşitli saldırılara maruz kaldı, hatta öldürüldü. Fakat cüppelerimizin saygınlığına, mesleğimizin onuruna hiçbir zaman leke sürdürmedik.

Özlük haklarındaki eksiklikler hiç bitmedi. Fakat yine de adaletten taviz vermedik.

Sav-savunma-yargı eşitliğindeki dengesizlikler hiç azalmadı. Lakin geniş yüreklerimizle hep hak aradık. Ne olursa olsun Atatürk ilkelerine bağlı olduk, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti için var gücümüzle çalıştık.

Çanakkale’nin ve Türkiye’nin sorunlarına duyarlı olduk, dimdik durduk.

Çünkü yargının kurucu unsurlarından biri avukattır.

Demokrasinin teminatı avukattır.

Hukukun üstünlüğünün garantisi yine avukattır.

Değerli meslektaşlarım,  

Sizlerle mesleğimizle ilgili bazı rakamsal verileri paylaşmak istiyorum.

Her yıl 3000 avukat mesleğe dahil oluyor. Hukuk fakültelerinin sayısı 100’ü geçmiş bulunuyor. 2010 yılında 70 bin olan avukat sayısı, 5 yılda yüzde 35 artarak 95 bine dayandı

Türkiye'de avukat başına 841 kişi düşüyor. İstanbul 35 bin avukat sayısı ile listenin başını çekerken, avukat başına 411 kişi düşüyor. Bu rakam, 13 bin 230 avukatın bulunduğu Başkent'te 398'e kadar iniyor.

Şu anda stajyer avukat sayısı da 14 bin civarında. 60 binin üzerinde öğrenci ise önümüzdeki 5 yılda hukuk fakültelerinden mezun olacak. Bu, önümüzdeki 5 yılda avukat sayısının yüzde 60'ın üzerinde artması anlamına geliyor.  

Mesleğimizin değerli mensupları,

Tüm bunlarla birlikte Çanakkale Barosu, tüm mensuplarıyla, kurullarıyla, adalet için avukatlık mesleğinin saygınlığı için çaba sarfediyor.

Her bir avukatımız, çağdaş, yenilikçi, ilkeli, etkin bir baro olma çabamıza güç veriyor. Avukatlarımız ve baromuz adalet için, savunmanın saygınlığı için çaba sarf ediliyor. Çanakkale Barosu, mesleğin saygınlığına gölge düşürmeyen, kamuoyunda örnek başarılara imza atan tüm avukatlarıyla gurur duyuyor.

Değerli Meslektaşlarım,

Avukatlar gününde yine gururla belirtmeliyim ki Çanakkale avukatları ve Çanakkale Barosu Türkiye’de dikkat çekmektedir. Daha geçtiğimiz ay 12-13 Mart 2016 tarihlerinde düzenlenen 5. Genç Avukatlar Kurultayına ev sahipliği yapmaktan onurluyuz.

45 Baro Başkanı ve 435 avukatla toplamda 550 misafiri ağırlayıp, 9 masada mesleğin karşılaştığı sorunları irdeledik. Bir yandan mesleğimizle ilgili sorunların çözümüne, bir yandan da Çanakkale’nin tanıtımına da önemli katkılar sunduk. Bu vesileyle bu kurultayın gerçekleşmesine katkıda bulunan başta Genç Avukatlar Meclisimize, yönetim kurulu üyelerimize ve baro çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.

Buna benzer örnek bir etkinliği de 29-30 Ağustos 2015 tarihlerinde ve 23 Baro Başkanının katılımıyla Genişletilmiş Ege ve Marmara Baro Başkanları Toplantısını gerçekleştirdik. Meslektaşlarımızın temsilcilerini Çanakkale’de buluşturduk. Türkiye’de hukuk ve savunmayı çeşitli açılardan irdeledik.

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Bir etkinlik merkezi haline gelen Çanakkale Barosu, meslek için önemli bir gün olan Avukatlar Günü için de örnek bir çabaya imza atmaya çalışıyor. İçinde bulunduğumuz Avukatlar Günü de bu yaklaşımın bir sonucu olarak sadece 1 gün olmaktan çıkarılıp hafta halinde gerçekleştirilmektedir.

2014 yılında bu yana Avukatlar Günü’nde 100’e yakın etkinliğe imza attık.

Avukatlığa, adalete, hukuka dikkat çektik.

Avukatın, “kamunun vicdanı” olduğunu her platformda dile getirdik.

Bu yıl da seminerler, konferanslar, söyleşiler, gösteriler, yarışmalar vb. birçok alanda 20 etkinlik düzenliyoruz. Etkinliklerimize sizleri davet ediyoruz.

Öte yandan bu programları hayatını yitiren meslektaşlarımıza ithaf ettiğimizin altını çizmek isterim.

Bu yılki etkinliklerimizi merhum Av. Ahmet Yavuz’un anısına gerçekleştiriyoruz.

Ağustos ayında kaybettiğimiz mesleğimizin birikimli isimlerinden Av. Ahmet Yavuz’a, yine yakın bir zamanda kaybettiğimiz Av. Hasan Sipahi ve yaşamını yitirmiş tüm meslektaşlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.

Değerli Meslektaşlarım,

Bilinmesini isteriz ki Türkiye’nin gündemi biz avukatları derinden üzmektedir. Ülkemizi, bölgemizi ve dünyayı kana bulayan tüm terör örgütlerine karşı hiç değişmeyen sert ve kararlı tavrımızı tekrarlamak istiyorum. Terörü bugün buradan bir kez daha meslektaşlarım adına lanetliyorum. Terör olaylarında hayatını yitiren Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet teşkilatının değerli mensuplarına, sivillerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ayrıca yakın zamanda kaybettiğimiz Ezineli şehidimiz Fatih DURU, Bigalı Şehit Uzman Onbaşı Ulaş AÇIKGÖZ ile Ayvacıklı Şehit Uzman Çavuş Aycan ÖZDİL’in de ruhları şad olsun. Siyasetçilerin, ülkeyi yönetenlerin biran evvel gerekli tedbirleri almasını bekliyoruz.

 Üzülerek belirtmeliyiz ki Türkiye son zamanlarda terörün yanısıra 3 konuda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu konular, Çocuk, Kadın ve Çevredir.

Çocuklara ve Kadınlara yönelik cinsel istismar ve şiddeti kınıyoruz.

Dün olduğu gibi bugünde Çanakkale Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonları bizim için umut ışığı olmakta ve hız kaybetmeden mücadele etmektedir.

Öte yandan Çevre ile ilgili olup bitenler ortadadır.

Çanakkale Barosu Çevre Komisyonu da bu hususta duyarlılığı ile örnek başarılara imza atmaktadır.

Komisyonlarımıza katkı sunan meslektaşlarımıza ayrıca teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Bu duygularla Çanakkale Barosu ve şahsım adına tüm meslektaşlarımızın Avukatlar gününü kutluyorum.

Sözlerimi bitirirken her yıl olduğu gibi HERKES İÇİN ADALET, ADALET İÇİN AVUKAT diyor sizleri saygıyla selamlıyorum.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim