• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • İstanbul 14 °C
 • Ankara 7 °C

Avukatlardan Feyzioğlu'na Cevap: "Nazik Davetinizi Reddediyoruz"

Avukatlardan Feyzioğlu'na Cevap: "Nazik Davetinizi Reddediyoruz"
TBB Avukat Hakları Merkezi’nce, düzenlenecek olan “Siyasi Davalarda Avukatlık” paneline katılmayacağını açıklayan 7 avukat, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun çağrısını reddetti.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Hakları Merkezi’nce, 6 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek olan“Siyasi Davalarda Avukatlık” adlı panele katılmayacağını açıklayan 7 avukat, TBB Başkanı Avukat Prof. Dr. Metin Feyzioğlu'nun "kıymetli meslektaşlarımızın davetimize icabet etmelerinden ve toplantıya katkı sunmalarından büyük memnuniyet duyacağımızı bir kez daha ifade ederiz” açıklamasına yanıt verdi. Bu "nazik" davetten dolayı Feyzioğlu'na teşekkür eden avukatlar toplantıya katılmayacaklarını yineledi.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Avukat Hakları Merkezi’nce, 6 Mayıs 2016 tarihinde düzenlenecek olan“Siyasi Davalarda Avukatlık” adlı panele, Avukatlar Murat Ergün, Celal Ülgen, İlkay Sezer, Hasan Basri Özbey, Şule Nazlıoğlu Erol, Ali Fahir Kayacan, Zeynep Küçük bir bildiri yayımlayarak katılmayacağını belirtmişti. Avukatlar gerekçelerinde ise “Gerek teröre ve gerekse siyasi erkin en çıplak ve en yalın yolsuzluk soruşturmasına ilişkin davaların ‘Siyasi Dava’ başlığı altında bu forumda yer almasını içimize sindiremiyoruz” ifadelerine dikkat çekmişti.

FEYZİOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Panele katılmayacağını duyuran avukatların bildirisine karşılık yazılı açıklamada bulunan TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, kensdi yönetimi döneminde Türkiye Barolar Birliği kurumsal yapısının; Balyoz, Ergenekon, Odavv, Poyrazköy, Askeri Casusluk Davası gibi davalarda adil yargılanma hakkının yok sayılmasına, sahte delillere ve senaryo iddianamelere karşı etkili mücadele verdiğini söyleyerek avukatlara tekrar çağrıda bulunmuş ve şunları söylemişti:

"Meslektaşlarımızın yan yana gelmek istemediklerini ifade ettikleri hukukçuların başta siyasi dava tanımına ilişkin olmak üzere görüşlerini kendi görüşleriyle karşılamaktan vazgeçmeleri ve dinleyenleri düşüncelerinden mahrum etmeleri kuşkusuz hepimiz için, ancak başta genç hukukçular için büyük bir eksiklik olacaktır.

Bu hususları kamuoyunun bilgisine sunar, kıymetli meslektaşlarımızın davetimize icabet etmelerinden ve toplantıya katkı sunmalarından büyük memnuniyet duyacağımızı bir kez daha ifade ederiz.”

AVUKATLARDAN CEVAP

Ancak Feyzioğlu'nun çağrısından sonra tekrar bir açıklama yapan avukatlar, bu "nazik" daveti de reddettiklerini açıklayarak "TBB’nin Kurumsal olarak ve Sayın Başkan Feyzioğlu’nun Kumpas davaları sürecinde gösterdiği etkin katkı elbette tarafımızdan yadsınmamaktadır. Ancak, içinde yer almayı uygun bulmadığımız bu zemine “Türkiye’nin gereksinim duyduğu” görüşüne katılmamız ise dün olduğu gibi bugün de mümkün değildir." dedi.

İşte avukatların yaptığı o açıklama:

"Sayın Birlik Başkanımızın nazik davetine bir kez daha teşekkür ederek aşağıdaki hususların gözden geçirilmesinin yararlı olacağını vurgulamak isteriz. Tavan Örgütümüz TBB’nin Etkinlik ile ilgili Program afişinde de görüldüğü gibi, Etkinlik üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sayın Başkan tarafından yapılacak açılış konuşmasıdır. İkinci bölüm dört adet katılımcı arasında gerçekleştirilecek panel ve üçüncü bölüm, bizlerin de davetli olduğu toplam on yedi katılımcının yer alacağı forum kısmıdır. Bu üç bölüm içinde konuşmacıların karşılıklı olarak "demokratik bir tartışma" gerçekleştirebilecekleri tek bölüm, dört sayın meslektaşımızın katılımcı olarak yer aldığı panel bölümüdür. Bu bölümde Yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz kumpas davalarının bir temsilcisine nedense yer verilmemiştir.

Bunun dışında, sayın TBB başkanımızın yapacağı konuşma ve sonra da bizlerin katılması öngörülen forum kısımlarında yapılacak olan tek iş, bireysel olarak kendimize tanınan 15 dakikalık süre içinde görüşlerimizi tek taraflı olarak açıklamaktan ibarettir. Akademik olarak forum, bir konuşmacının tebliğini sunarken diğerlerinin söz kesmeden dinlemesi anlamına gelir. Dolayısıyla, çağrıldığımız ve katılmayı uygun görmediğimiz etkinlikte bizden beklenen, "demokratik bir tartışma"ya katılmak değil yanı başımızda yapılacak propagandayı sessizce dinlemekten ibarettir. 

Ayrıca Adnan Hoca ve Ağca’dan başlayarak, KCK ve PKK ile devam ederek Deniz Feneri ve 17 ve 25 Aralık’a uzanan bir sürecin siyasi dava yelpazesi içinde yer alması Ergenekon, Balyoz, Odatv, Poyrazköy vb. güncel kumpas davalarının alanının daraltılması sayılacağından katlanabilir bir durum arz etmemektedir.

TBB’nin Kurumsal olarak ve Sayın Başkan Feyzioğlu’nun Kumpas davaları sürecinde gösterdiği etkin katkı elbette tarafımızdan yadsınmamaktadır. Ancak, içinde yer almayı uygun bulmadığımız bu zemine “Türkiye’nin gereksinim duyduğu” görüşüne katılmamız ise dün olduğu gibi bugün de mümkün değildir.

Kuşkusuz Kumpas Davalarındaki yöntem ve savunma hakkı ihlalleri ile ilgili meslektaşlarımıza sunacağımız oldukça önemli deneyimlerimiz ve katkılarımız bulunmaktadır. Bu katkıyı paylaşmak için bir başka ve özgün etkinliği bekleyerek çağrı için bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Av. Murat ERGÜN, Av. Şule Nazlı Erol, Av. Zeynep KÜÇÜK, Av. İlkay SEZER, Av. Celal ÜLGEN"

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim