• BIST 117.216
 • Altın 165,687
 • Dolar 3,9176
 • Euro 4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 8 °C

Avukatlardan Tahliyelerle İgili Çok Sert Sözler

Avukatlardan Tahliyelerle İgili Çok Sert Sözler
32. Asliye Ceza Mahkemesi polislerle ilgili tahliye kararını verdi. Müzekkereler yazıldı ama Çağlayan Adliyesi'ndeki Nöbetçi Savcı Ercan Devrim evrakı imzalamıyor.

Tahliye edilen ama serbest bırakılmayan Hidayet Karaca'nın avukatı Gültekin Avcı tahliye kararının geçiktirilmesine sert sözlerle tepki gösterdi.

Mahkemenin kararını uygulamayan savcıların AKP kanunlarını uyguladığını belirten Gültekin Avcı, bu hukukçuların Saray'a biat ettiklerini söyledi.

Çağlayan Adliyesi'nin önünde açıklamalarda bulanan Gültekin Avcı şunları kaydetti: 

"Savcı belgeyi kabul edip teslim almadı.

Savcı ne olur uzatmayın diye bize yalvardı.

Konuşmak istemiyorum diyor. Hayattan hiçbir beklentisi kalmamış, depresyona girmiş bir savcı gibi.

Yarın öbür gün adliye koridorlarında arkadaşlarının yüzüne nasıl bakacaksın.

-Türkiye Cumhuriyeti diye bir devlet kalmamıştır. Saray var. Saray'ın emirleri var. Saray'a iman edenler var. Saray'a secde edenler var. O kadar başka bir şey yok."

“Tahliye Müzekkerelerine İmza Atılmıyor”

32. Asliye Ceza Mahkemesi tutuklu Hidayet Karaca ve Polislerin tahliyesine karar vermesine ve müzekkerelerin yazılmasına rağmen, evrakı imzalayıp Silivri'ye göndermesi gereken Nöbetçi Savcı Ercan Devrim bir türlü tahliye müzekkerelerine imza atmıyor.

Polislerin Avukatlarından Ömer Turanlı ile Hidayet Karaca'nın avukatı Fikret Duran'ın yaptığı açıklamalara göre Savcı Ercan Devrim kendisine Başsavcıvekili Orhan Kapıcı tarafından "imzalama" talimatı geldiğini söyledi.

Avukat Ömer Turanlı, Nöbetçi Savcı Ercan Devrim'i adliye içinde bulamadıklarını, kendisine zor da olsa telefonla ulaştığını, yarım konuşmasına rağmen Savcının "Ne olur üzerime gelmeyin" diyerek üzerinde büyük bir baskı olduğunu itiraf ettiği ve tahliye müzekkerelerini imzalamaktan kaçındığını söyledi.

Av. Fikret Duran ise konuyla ilgili şu tweeti attı;

"Nobetci savci Başsavcı vekili Orhan Kapicinin Silivri Cezaevine bu kararı iletmemesi talimatı verdiğini soyluyor"

SON DURUM

Türkiye'de hukuk alenen askıya alınmış durumda. Öyle ki bir mahkemenin kararı resmen yok sayılıyor. Mahkeme tahliye kararını vermiş, müzekkereler yazılmış ama bir savcı Mahkemenin kararını görmezden geliyor. Tahliyelerin olması için o müzekkereleri infazı için Silivri Cezaevine Savcılığına göndermiyor.

Haklarında tahliye kararı olan Silivri'deki insanların ise resmen özgürlükleri kısıtlanıyor. Savcı açık bir şekilde "hürriyet tahdit suçu" işliyor.

Avukatların açıklamalarına göre de kendisine İstanbul Başsavcıvekili Orhan Kapıcı tarafından "müzekkereleri imzalama" talimatı geldiğini söylüyor.

“CMK Maddesi, SCH Reddine Asliye Ceza Bakar...”

Avukat Ali Fahir Kayacan, Hukukçu Mehmet Karababa, CMK'ya atıfta bulunarak Sulh Ceza Hakimi İslam Çiçek'in yönlendirmesiyle Asliye Ceza Mahkemelerine yapılan ve 29. Asliye Ceza Mahkemesi'nin kabul ettiği reddi hakim başvurusunun CMK'nın bir emri olduğunu ve hukuka uygun olduğunu açıkladılar.

"CMK'YE GÖRE SULH CEZA HAKİMLİKLERİ İÇİN REDDİ HAKİM TALEBİNE ASLİYE CEZA BAKIYOR..."

Hukukçu Mehmet Karababa ise Sulh Ceza Hakimlikleri kurulurken, red yönündeki düzenlemeye ilişilmediğini, CMK 'nın 27. maddesinde herhangi bir değişiklik yapılmadığını hatırlatıp "6-CMK 27/2.Md.göre sulh ceza hakiminin reddi kararının asliye ceza mahkemesinin bakacağı düzenlenmiştir." dedi.

İşte Avukat Ali Fahir Kayacan'ın tweetleri;

hakim tahliye kararı vermiş ise artık gereği yapılır.Nokta

32.Asliye asliye ceza mahkemesinin kararı sulh ceza hakimlerinin reddi talebinin 29.asliye ceza mahkemesince kabulüne dayanıyor.

Nöbetçi sulh ceza mahkemesinin 32 asliye ceza mah.nin tahliye kararına itiraz ettiği gibi komik haberler geliyor.

32.Asliye ceza mah.nin kararının gerekçesi bizim daha önce yazdığımız tahliye dilekçelerinde yer alan gerekçelerin birebir aynısı.

Artık hukukun içine daha fazla etmeyin.

Rejimin niteliği bu gece daha iyi anlaşılacak sanırım. Ülkenin çivisini çıkardınız.

1)@aliibayhan Önce 29.asliye ceza sulh cz. Hakimliklerinin reddi talebini kabul ediyor ve tahliye taleplerini incelemek için ++

2)@aliibayhan ceza mahkemesini görevlendiriyor. 32.asliye cz.mahkemeside tahliye kararı veriyor. CMK 27 vd.maddeleri uyarınca yapılan işlem

Meselenin özü şudur. Sulh Ceza hakimliği düzenlemesi yapılırken red talebine asliye ceza Mah. Nin bakmasına ilişkin cmk düzenlemesidir.

Hukukçu olarak geçmişte şu oldu bu oldu demeyip meseleyi cmk hükümleri çerçevesi içinde değerlendirmeliyiz.

Hukukçular olarak kişisel tercihlerimize göre değil yasalara göre değerlendirme yapmalıyız. Sonuç olarak yapılan uygulama yasaya uygundur .

HUKUKÇU MEHMET KARABABA'NIN KONUYLA İLGİLİ AÇIKLAMASI

1-Tahliye taleplerinin,reddi hakim kararı sonrası 32.asliye ceza mahkemesin önüne gittiği anlaşılmaktadır.

2-Reddi hakim kurumu CMK'nın 22.ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir.

3-CMK 22. Maddede hakimin davaya bakamıyacağı nedenle sayılmış olup,bunlardan birisinin varlığı hakimin resen çekilmesini gerektirir.

3-CMK 23.mad.yargılamaya katılamayacak hakimleri belirlemektedir.

4-CMK 24.maddesin de ise hakimin tarafsızlığından şüpheye düşülmesi halinde redinin istenebileceği düzenlemektedir.

5-CMK 26. http://Mad.red  usulünü,27.madde de ise red istemine karar verecek mahkeme belirlenmektedir.

6-CMK 27/2.Md.göre sulh ceza hakiminin reddi kararının asliye ceza mahkemesinin bakacağı düzenlenmiştir.

7-SC hakimliklerinin kuruluşu ve yetkilerine ait düzenlemede CMK 'nın 27. maddesinde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

8-SC hakimliklerinin kısıtlama kararlarına itiraz mercii olarak başka SC hakimi belirlenmişken,red yönündeki düzenlemeye ilişilmemiştir.

9-CMK 30.mad.göre red talebinin reddi kararları itiraza tabi iken,red talebinin kabulu kararları kesin niteliktedir.

10-CMK 30/2.mad.göre red talebinin kabulüne karar veren merci;davaya bakmakla bir başka hakim yada mahkemeyi görevlendirir.

11-CMK'ya göre kesin nitelikteki mahkeme kararını başka bir mahkeme kaldıramaz,inceleme merci yazılı emir yoluyla ilgili yargıtay dairesidir

12-Özetle;kesin nitelikteki bir mahkeme kararını tartışmaya ve kaldırmaya tek yetkili makam;yazılı emir yoluyla ilgili yargıtay dairesidir.

 “Nöbetçi Savcı, Tahliye Kararını Silivri'ye Yollamıyor”

İstanbul Barosu'ndan Avukat Ömer Kavilli, tahliye müzekkerelerini imzalayıp Silivri Cezaevine gönderecek olan Nöbetçi Savcının Adliye olmadığını, kendisine ulaşılamadığını, tahliyelerin engellendiğini söyledi.

Kavilli, saatin gecenin 3'ü olduğunu bu saatte nöbetçi eczane var, nöbetçi doktor var ama nöbetçi Savcı yok dedi.

NÖBETÇİ SAVCI ERCAN DEVRİM: MÜSAİT DEĞİLİM

Avukatlar, Savcı Ercan Devrim ulaşmaya çalıştılar ancak Kalemi,  Devrim'in adliyede olmadığını söyledi

Avukat Ömer Turanlı, tüm vekiller adına Savcı Ercan Devrim'i aradı ve kendisinin mahkeme kararını uygulaması müvekkillerin derhal tahliyesi için gerekli işlemleri yapması gerektiğini bildirdi.

"MÜSAİT DEĞİLİM"

Savcı Ercan Devrim ise avukat Turanlı'ya cevaben "müsait değilim adliyedeyim" dedi. Avukat Ömer Turanlı bu cevap karşısında hayrete düşerek "Bu saatte mi?" diye sordu.

Savcı Ercan Devrim, Ömer Turan'a  "Biliyorsunuz başka bir mahkeme kararı var" ifadelerini kullandı. Avukat Ömer Turanlı bunun üzerine "Bunun değerlendirmesi size ait değil" diyerek tahliye kararını uygulaması gerektiğini bildirdi.

Konuyla ilgili Avukat Fatih Nadi Doğan da twitter hesabından bir açıklama yaptı:

1-Tahliye kararı veren 32.Asliye Ceza Mahkemesinin kararının sureti bize verildi.Ancak tahliye için gerekli evrakları göndermesi gerekli

2- Savcı Ercan Devrim ulaşmaya çalışıyoruz.Kalemi adliye olmadığını söyledi.Numarasını verdi.Av.Ömer TURANLI tüm vekiller adına Savcı bey

3- ile görüştü.Kendisinin mahke kararını uygulaması Müvekkillerin derhal tahliyesi için gerekli işlemleri yapması gerektiğini bildirdi.

4-Savcı bey müsait değilim adliyedeyim dedi ama odasında olmadığı söylenince müsait değilim dedi.Ömer bey hayretle bu saattemi diye sordu.

5-S.Ercan Devrim biliyosunuz başka bir mahkeme kararı var deyince.Ömer bey bunun değerlendirmesi size ait değil bu kararı uygulaması

6- gerektiğini bildirdi müsait olunca görüşmek istiyoruz dedi.Savcı beye ulaşamıyoruz.Bu konuyu TUTANAK altına aldık.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim