• BIST 94.877
 • Altın 193,585
 • Dolar 4,7587
 • Euro 5,5044
 • İstanbul 26 °C
 • Ankara 23 °C

"Avukatlık Mesleğine Girişte Kalite Sorunu Var"

"Avukatlık Mesleğine Girişte Kalite Sorunu Var"
TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Bitlis Barosu ziyaretinde, "İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve avukatlık mesleğinin itibarı noktasında ortak paydada buluştuğumuzda tüm Türkiye'ye örnek olduğumuzu düşünüyorum." dedi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, "İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü ve avukatlık mesleğinin itibarı noktasında ortak paydada buluştuğumuzda tüm Türkiye'ye örnek olduğumuzu düşünüyorum. Bütün siyasi partiler, iktidarı ve muhalefetiyle avukatları, baroları ve Türkiye Barolar Birliğini izlerse inanın çok şey öğrenecek" dedi.

Bitlis Baro Başkanlığının yeni hizmet binasının açılışını yapmak üzere kentte gelen Feyzioğlu, tüm Türkiye'nin kendilerinden öğreneceği çok şeyin bulunduğunu belirterek ülkenin, milletin, yurttaşların menfaatleri ve meslek için birleştiklerini belirtti. Eşit yurttaşlık temelinde el ele vererek burada güzel bir yatırımı hem Bitlis Barosu’na hem de Türkiye'ye kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını ifade eden Feyzioğlu, "Bütün siyasi partiler bizi takip etsin. 'Çok şey öğrenirler' diyorum. Eşit yurttaşlık temelinde hepimiz el ele verdik. İnsan hakları, demokrasi, hukukun üstünlüğü, avukatlık mesleğinin itibarı noktasında ortak paydada buluştuğumuzda tüm Türkiye'ye örnek olduğumuzu düşünüyorum. Bütün siyasi partiler, iktidar ve muhalefet, avukatları, baroları ve Türkiye Barolar Birliğini izlerse inanın çok şey öğrenecekler. Bunu öneri olarak kendilerine getiriyorum çünkü insan haklarını, demokrasiyi, ülkenin ve yurttaşların menfaatleri için meslektaş olarak kol kola girdiğimizi, aramızdan su sızmadığını, küçücük menfaatleri bir kenara bıraktığımızı, üstün menfaatler için bir ve beraber olduğumuzu, etnik köken, din, dil, ırk, siyasi düşünce gibi bütün bu ayrımları elimizin tersiyle ittiğimizi, eşit yurttaşlık, insan hakları ve demokrasi temelinde kucaklaştığımızı öğrenecekler. Bunu öğrendiklerinde Türkiye büyük bir adım atacak" dedi.

"AVUKATLIK MESLEĞİNE GİRİŞTE KALİTE SORUNU VAR"

Yeni mezun olan avukatların mesleğe giriş staj değerlendirmesine ve staj sırasında ayrı bir değerlendirmeye tabi olacağını bildiren Feyzioğlu, Türkiye'de 100'ün üzerinde hukuk fakültesinin bulunduğunu, bunlardan yaklaşık 70'nin öğrenci aldığını ifade etti. Üniversitelerde yeteri kadar öğretim üyesi olmadığını ve mesleğe giriş anından itibaren kalitede sorun yaşandığını kaydeden Feyzioğlu, hakim, savcı ve avukatlar için ortak kaynakta sıkıntı bulunduğunu dile getirdi. Avukatların yargının kurucu unsuru olduğunu bildiren Feyzioğlu, "Bilgimiz, donanımımız ve mesleği duruşla kurucu unsur olmaya talibiz. Tüm hakim ve savcılara da avukatın olmadığı yerde gerçeğe ulaşılamaz, suçlu suçsuzdan, doğru yanlıştan ve haklı haksızdan ayrılamaz düşüncemi aktarmak istiyorum. Avukatlar gerçeğin ve adaletin tecellisinin önündeki engeller değil, gerçeğe ulaşılmasının ve adaletin gerçekleştirilmesinin vazgeçilmez unsurudur. Bu sorumlulukla mesleğimize daha da nitelik kazandırmak adına staja kabulü bir yeterlilik şartına bağlamış durumdayız. Yönetmelik değişikliğini yaptık ve Adalet Bakanlığına gönderdik. Bakanlık görüşünden sonra umut ediyorum kısa sürede yürürlüğe girecek. Bundan sonra staj girişimiz seçmeli bir değerlendirmeye tabi olacak. Staj çıkışında da bir değerlendirme olacak. Bu da mesleğe çok ciddi bir kalite artışı getirecek" ifadelerini kullandı.

Türkiye Barolar Birliğinin meslektaşlarıyla tam bir dayanışma içinde olduğunu ve tutuklu avukatlara sosyal yardımlaşma ve dayanışma fonundan ihtiyaç halinde aylık düzenli destek verme kararı aldıklarını belirten Feyzioğlu, "Bu fon birimizin değil, hepimizin ihtiyacı için ayrılmıştır. Bizim için makam ve mevki değil, avukatlarımızın refahı önemlidir. Ayrıca 30 Kasım-01 Aralık tarihlerinde yapacağımız genel kurulda alınacak karara bağlı olarak 1 Ocak'tan itibaren kıdemli avukatlarımız munzam emeklilik ödemesi alacak. Bu bir hayaldi. El birliğiyle bunu gerçekleştirdik. 69 yaş baz alındı. Ancak yaş sınırı birkaç yıl sonra 64'e inecek. 3 aylık ödemeler halinde, munzam emeklilik ödemesi yapacağız" diye konuştu.

Yönetimin aldığı kararla avukatların, eş ve çocuklarını birliğin tedavi yardımı güvencesine kavuşturmasını isteyen Feyzioğlu, başvuru yapıldığında eş ve çocuklar için 6 ay sonra, hiçbir özel sağlık sigortasının sağlamadığı bir tedavi yardımından yararlanacağını kaydetti. Bunun için kayıt yaptırıldığında 120 lira kayıt ücreti alındığını açıklayan Feyzioğlu, "Eş ve çocukları, bu ücret karşılığında yılda 120 bin lira sağlık güvencesine koşulsuz kavuşturuyoruz. Birlik yatarak tedavi için yüzde 80 destek oluyordu ancak en kısa sürede bu yüzde 100'e ulaşacak. Birliğimizin bütün imkanlarını Türkiye'nin her yerindeki 80 bin avukata ve 79 baroya seferber etme kararlığıyla çalışıyoruz" dedi.

Kadına karşı şiddetle mücadele için hayata geçirdikleri "Gelincik Projesi" kapsamında 3,5 yıl içinde 20 bin şiddet mağduru kadına el uzattıklarını anlatan Feyzioğlu, bunun dev bir proje olduğunu ifade ederek, "Bitlis Adliyesi'nde aile içi şiddet bürosu var. Bunun karşılığını baromuzda kurmak istiyoruz. Bunun bütün maliyetini birlik olarak karşılamaya talibiz. Başsavcılığımızla kadına karşı şiddeti Bitlis'ten silmek üzere bir iş birliğine girmek istiyoruz. Hukukun üstünlüğü, eşit yurttaşlığı, insan haklarını ve demokrasiyi koşulsuz şekilde Türkiye'nin her yerine getirmeyi amaçlıyoruz" ifadelerini kullandı.

Bitlis Baro Başkanı Avukat Enis Gül ise, açılışa katılanlara teşekkür ederek yeni baro hizmet binasının Bitlis'e ve avukatlara hayırlı olması dileğinde bulundu.

Açılışın ardından Feyzioğlu ve avukatlar, yeni hizmet binasını inceledi.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim