• BIST 116.632
 • Altın 161,848
 • Dolar 3,7916
 • Euro 4,6745
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 13 °C

AVUKATLIK STAJ YÖNETMELİĞİ' NDE NELER DEĞİŞTİ?

Mehmet AYSAN

Türkiye Barolar Birliği tarafından, Avukatlık Staj Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler, Resmi Gazete’de yayınlandı. 

Bilmeyenler için hatırlamakta fayda var, TBB söz konusu yönetmeliği hazırlayalı uzun zaman oldu. Hazırlanan yönetmelik Adalet Bakanlığı’na 2013 yılının Ekim ayında gönderildi. Yönetmeliğin Adalet Bakanlığı tarafından Başbakanlığa gönderilmesinin üzerinden de uzun bir zaman geçti. Fakat Başbakanlık, yönetmelikteki değişiklikleri Resmi Gazete’te yayımlamadığı için, yürürlüğe girmedi.

Bunun üzerine TBB tarafından İdare Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın sonucunda Ankara 10. İdare Mahkemesi, yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlanmaması işleminin yürütmesini durdurdu. Yani Başbakanlığa bu yönetmeliği yayınlamanız gerekiyor demiş oldu. Bu kararın ardından, yönetmelikteki değişiklikler, 9 aylık bir aranın ardından Resmi Gazete’de yayınlanıp, yürürlüğe girmiş oldu.

YÖNETMELİKTE NELER DEĞİŞTİ?

Yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, avukatlık stajı öncesi ve sonrasında Avukatlık Sınavı getirilmiş oldu. 

Yönetmeliğin eski haline göre, hukuk fakültesi bitiren herkes, herhangi bir sınava tabi tutulmadan, avukatlık stajına başvurabiliyordu. Yeni durumda ise, avukatlık stajı yapmak isteyen hukuk fakültesi mezunları, “Staja Kabul Değerlendirmesi” adı verilen bir sınava tabi tutulacaklar.

STAJA KABUL SINAVI

Staja Kabul Sınavı, ÖSYM tarafından veya Yüksek Öğretim Kurumları arasından belirlenecek bir kurum tarafından yapılacak. Sınavda adaylar, Türkçe, Mantıksal Akıl Yürütme, Genel Kültür, Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Hukuk Yargılaması Usulü, Ticaret Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Ceza Hukuku, Ceza Yargılaması Usulü, İdare Hukuku, İdari Yargılama Usulü, Hukuk Felsefesi, Hukuk Sosyolojisi ve Vergi Hukuku konularını kapsayan soruları cevaplayacaklar.

Değerlendirmedeki ağırlığın yüzde otuzu, Türkçe, Mantıksal Akıl Yürütme ve Genel Kültür sorularından, yüzde yetmişi ise, alan bilgisi sorularından olacak. 

Staja Kabul Sınavı’ndan yüz üzerinden yetmiş üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacak. Kendilerine “Başarı Belgesi” verilecek ve bu belge iki yıl geçerli olacak. Sınav, yılda üç kez yapılacak. Sınavla ilgili zaman ve mekan bilgileri, TBB’nin internet sitesinden adaylara duyurulacak.

Staja Kabul Sınavı’ndan başarılı olan adaylar, barolara staj müracaatlarını yapabilecekler.

Bir yıllık avukatlık stajının tamamlanmasının ardından adaylar bu kez, “Staj Yeterlilik Değerlendirmesi” adı verilen ikinci sınava tabi tutulacaklar.

STAJ YETERLİLİK SINAVI

Staj Yeterlilik Sınavı da ÖSYM tarafından veya Yüksek Öğretim Kurumları arasından belirlenecek bir kurum tarafından yapılacak. Bu sınavda adaylar, otuz puanlık Mantıksal Akıl Yürütme soruları ile yetmiş puanlık Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları sorularını cevaplayacaklar. Yine yüz puan üzerinden yetmiş ve üzeri puan alan adaylar başarılı sayılacaklar.

Stajyer avukatlar, stajlarının dokuzuncu ayından itibaren Staj Yeterlilik Sınavı’na katılabilecekler. Bu yüzden tüm barolar, Avukatlık Hukuku ve Meslek Kuralları eğitimlerini stajın dokuzuncu ayına kadar tamamlamak durumunda olacaklar. 

Staj Yeterlilik Sınavı da yılda üç kez uygulanacak. Sınavla ilgili zaman ve mekan bilgileri, yine TBB’nin internet sitesinden adaylara duyurulacak.

Yapılan değişikliklerle, avukatlık mesleğindeki kalitenin artırılması hedefleniyor.

Yönetmelikteki değişiklikler, şu anda staj yapmakta olanları ve Resmi Gazete’de yayımlanma tarihi olan 17.06.2014’ten sonraki altı ay içerisinde staja başvuranları kapsamayacak. Yani Avukatlık Sınavı’na girmek istemeyen hukuk fakültesi mezunlarının en geç 17.12.2014 tarihine kadar, staj başvurularını yapmaları gerekiyor.

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim