• BIST 93.043
 • Altın 194,342
 • Dolar 4,7269
 • Euro 5,4871
 • İstanbul 27 °C
 • Ankara 25 °C

Ayasofya'nın Hukuki Durumu Ne?

Ayasofya'nın Hukuki Durumu Ne?
Son günlerde sıkça tartışılan Ayasofya'nın hukuki durumu ne? BaroTürk, bu sorunun cevabını Ayasofya hakkında kanun teklifi veren milletvekilleri Yusuf Halaçoğlu ve Hasan Hami Yıldırım'a sordu.

BAROTÜRK ÖZEL HABER

Son günlerde kamuoyunda Ayasofya'nın yeniden ibadete açılması tartışılıyor. İbadete açılmasının önünde engel yok diyenler de var, hukuki olarak müzeye çevrilmediğini de. BaroTürk bu sorunun cevabını Ayasofya hakkında farklı zamanlarda kanun teklifi veren milletvekilleri Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu ve Hasan Hami Yıldırım'a sordu.

Burdur Bağımsız Milletvekili Hasan Hami Yıldırım, geçtiğimiz günlerde Meclis'te görüşülmek üzere üç maddelik bir kanun teklifi sundu;

"MADDE 1 - Ayasofya, Ayasofya Camii adıyla, cami olarak yeniden ibadete açılmıştır.

MADDE 2 - Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür."

Bu teklifin ardından görüştüğümüz Yıldırım şunları söyledi;

"Ayasofya konusunu araştırdım. Benim araştırdığım kaynaklarda farklı görüşlere rastladım. Daha önce bu konu gündeme taşınmıştı. Ayasofya'yı müzeye çeviren kararnamenin sahte olduğunu iddia edenler var. Sayın Yusuf Halaçoğlu ve Sayın Ahmet Akgündüz bu iddiayı daha evvel ileriye sürdüler. Fakat tam tersi iddiada olanlar da var. Mesela geçenlerde Sayın İlber Ortaylı, Atatürk'ün o dönemde iki imza kullandığını iddia etti. 

"BU TARTIŞMAYI ARTIK BİTİRMEK GEREKİYOR"

Hangisi doğru bilmiyorum. Bir kararname var. Resmi Gazete'de yayımlanmadığı, Atatürk'ün imzasının sahte olduğu iddiası var. Bu konuda bir tartışma var. Bunu bir yerde kapatmak gerek. Bir de bu tartışmanın çok gündeme gelmeyen bir tarafı var. Ayasofya bu ülkenin bağımsızlık sembollerinden biridir bence. Ben Meclis'in büyük çoğunluğunun bu yasa teklifine destek vereceğini düşünüyorum. Burada yapılması gereken bu işin birlik beraberlik içinde çözülmesidir. Bu işin çözülmesi, hükümetin de elini rahatlatması gerekir."

"AYASOFYA'NIN MÜZE YAPILMASI DÖNEMİN ANAYASASINA AYKIRIDIR"

Hasan Hami Yıldırım, Ayasofya'nın hukuki durumu ile ilgili sorumuza şöyle cevap verdi; "Ayasofya bir vakıf eser olduğu için ve amacına aykırı kullanıldığından o günün de Anayasa'sına mutlaka aykırıdır." dedi.

Yıldırım, teklifinin komisyona havale edileceğini, geçen yıl Yusuf Halaçoğlu tarafından verilen kanun teklifinin komisyonda görüşülmeden bekletildiğini ve herhangi bir karara bağlanmadığını hatırlattı. Bu yüzden nasıl bir sonuç alınabileceğini kestiremediğini kaydeden Yıldırım, Hükümetin kanun çıkarmadan önerebileceği bir çözüme de destek olabileceğini belirtti.

MHP Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ise, 2013 yılıl Kasım ayında Meclis'e Ayasofya ile ilgili bir kanun teklifi vermiş, bu teklifte Ayasofya'nın cami olduğunu belirtmiş ve yeniden ibadete açılmasını talep etmişti. Halaçoğlu'nun teklifi komisyona havale edildiği günden bugüne yaklaşık 7 aydır görüşülmedi.

Görüşlerine başvurduğumuz MHP Kayseri Milletvekili Prof. Yusuf Halaçoğlu şunları söyledi;

"Ayasofya'nın müzeye dönüşümü kararname ile yapılmıştır. Fakat bu kararnamenin sahte olduğu çok açıktır. Aslı sunulamamakta sadece fotokopisine rastlanmaktadır. Ayrıca tarih ve sayı birbirini tutmamakta ve kararnamade Atatürk'e ait olduğu iddia edilen imza sahtedir. Atatürk o tarihte o imzayı kullanmamaktadır. Ayrıca Atatürk'ün Ayasofya'nın ibadete kapatılmasına daha evvel karşı çıkmıştır.

"İMZA ATATÜRK'E AİT DEĞİL"

Bizim tarafımızdan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yaptırılan tahlilde imzanın Atatürk'e ait olmadığı bir kez daha ortaya konulmuştur. 

O dönemde tadilat kararı alınmış, o bahaneyle Ayasofya kapatılmıştır. Daha sonra da sonradan uydurulan sahte bir kararname ile müzeye çevrilmiştir. O kararname de çok sonra fotokopi olarak kamuoyu ile paylaşılmıştır."

"AYASOFYA ZATEN CAMİDİR"

Ayasofya'nın hukuki durumu ile ilgili sorumuza Halaçoğlu şu cevabı verdi; "Sahte bir kararname ile müzeye çevrildiği iddia edildiğine göre, Ayasofya aslında şu anda hala camidir. Dolayısıyla camiye çevrilmesine gerek olmamakta sadece yeniden ibadete açılmasıyla sorun çözülecektir."

Meclis'e sunduğu kanun teklifinin komisyonda aylardır bekletildiğini belirten Halaçoğlu, 37. maddeye göre Genel Kurul gündemine alınmasını talep edeceğini ve teklifle ilgili yapacağı konuşmada Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya ile ilgili vasiyetini ve duasını hatırlatacağını ve başka bir şey konuşmadan kürsüden ineceğini belirtti. 

FATİH SULTAN MEHMET AYASOFYA İÇİN NE DEMİŞTİ?

“İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse; 

Allâh’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

Allâh’ın azabı onlaradır.

Allâh işitendir, bilendir." 

 

 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim