• BIST 116.603
 • Altın 172,219
 • Dolar 3,9676
 • Euro 4,9052
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 14 °C

Ayıplı Malda Tüketicinin Hakları Nelerdir?

Ayıplı Malda Tüketicinin Hakları Nelerdir?
Av. Ahmet Çolak yazdı; Ayıplı Malda Tüketicinin Hakları Nelerdir?

Ayıplı Malı Tüketici Kanununda  şu şekilde “Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır. Ambalajında , etiketinde, tanıtma ve kullanma kılavuzunda, internet portalında ya da reklam ve ilanlarında yer alan özelliklerinden bir veya birden fazlasını taşımayan; satıcı tarafından bildirilen veya teknik düzenlemesinde tespit edilen niteliğe aykırı olan; muadili olan malların kullanım amacını karşılamayan, tüketicinin makul olarak beklediği faydaları azaltan ve ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar da ayıplı olarak kabul edilir. ” tanımlanmıştır.

Teslim tarihinden itibaren altı ay içerisinde ortaya çıkan ayıpların , teslim tarihinde var olduğu kabul edilir , bu durumda aksini ispat yükü satıcıya aittir.

Malın ayıplı olması durumunda

kanun tüketiciye bazı haklar tanımıştır.Bu haklar:

1-Ayıplı malı iade ederek sözleşmeden dönme,

2-Ayıplı malı alma ve ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

3-Çok masraf gerektirmeyen durumlarda , bütün masrafı satıcıya ait olmak üzere ücretsiz onarım isteme,

4-Malın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,

Tüketici yukarıda sayılan seçimlik haklarından birini kullanabilir.Tüketicinin seçmiş olduğu hakka satıcı uymak zorundadır.

Yargıtay seçimlik hakların kullanılmasından hakkaniyetli davranılması gerektiğini kabul etmiş olup ,Yargıtay 13. Hukuk Dairesi  2014/11359 esas ve 2014/30325 karar sayılı  01/10/2014 tarihli içtihadında da “Dava, ayıp iddiasına dayalı olarak tüketicinin açtığı seçimlik hakların kullanılması istemine ilişkindir. Bilirkişi incelemesiyle araçta mevcut bulunan boya kusurunun boyanın orijinal olması nedeniyle üretimden kaynaklı olduğu mütalaa edilmiş, mahkemece bilirkişi raporu esas alınarak yazılı şekilde hüküm tesis edilmiştir. Kanun gereğince tüketici, ayıplı malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi, bedel iadesi, ayıp oranında bedel indirimi veya ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Verilen kararın hak ve menfaatler dengesini aşırı ölçüde bozması halinde ayıp oranında bedel indirimi veya ücretsiz onarım isteme hakkının da değerlendirilmesi gerekecektir. Somut olayda da iadesine hükmedilen aracın satın alındığı tarih, davacının elinde uzun zaman boyunca herhangi bir yakınma olmaksızın kullanılmış olması, ayıbın mahiyeti dikkate alındığında mahkemenin ayıp oranda hakkaniyet gereği bedel indirimi seçeneğini değerlendirmemesi usul ve yasaya aykırı olup hükmün bozulmasını gerektirir” diyerek  bu hususa vurgu yapmıştır.

Ayıplı mallarda zamanaşımı; kanun veya taraflar arasındaki sözleşmede daha uzun bir süre belirlenmemiş ise malın tüketiciye (alıcıya) tesliminden itibaren iki yıldır.Konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise bu süre beş yıldır.

Ayıp ağır kusur veya hile ile gizlenmiş ise zamanaşımı hükümleri uygulanmamaktadır.

AV. AHMET ÇOLAK / Eskpres Gazete

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim