• BIST 110.932
 • Altın 175,003
 • Dolar 4,0605
 • Euro 4,9845
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 6 °C

AYM'den YÖK'ün Disiplin Yetkisine İptal!

AYM'den YÖK'ün Disiplin Yetkisine İptal!
Anayasa Mahkemesi öğretim elemanları, memur ve diğer personele uygulanacak disiplin işlemlerinde YÖK'ün yetkisini iptal etti.

Anayasa Mahkemesi öğretim elemanları, memur ve diğer personele uygulanacak disiplin işlemlerinde YÖK'ün tek başına düzenleme yetkisini iptal etti. Personelin disiplin işlemlerine dair usul ve esasların kanunda gösterilmeyerek, Yükseköğretim Kurulunca düzenlenmesi Anayasa’ya uygun bulunmadı.

Anayasa Mahkemesi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin, 6528 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle yaptığı başvurunun iptal gerekçesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yüksek Mahkeme, hangi fiillere hangi disiplin cezalarının uygulanacağı, öğretim elemanları, memur ve diğer personelin disiplin işlemleri ve disiplin amirlerinin yetkilerinin, devlet memurlarına uygulanan usul ve esaslar göz önüne alınmak suretiyle Yükseköğretim Kurulu tarafından düzenlenmesini öngören kanun hükmünü Anayasa'ya aykırı buldu. İptal kararı, Resmi Gazete'de yayımlanmasından 9 ay sonra yürürlüğe girecek. Kararın iptal gerekçesinde ise dava konusu kural ile düzenlenmesi öngörülen hususların, hangi fiillerin hangi disiplin cezalarını gerektireceğinin, disiplin işlemleri ve disiplin amirlerinin yetkileri gibi konuları içermediğinin belirtildiği gerekçede, memurların ve öğretim elemanlarının disiplin işlemleri konusunda kuralla getirilmiş bir kanuni güvence bulunmadığı kaydedildi.

ANAYASA İLE BAĞDAŞMIYOR

Disiplin işlemlerinin Anayasa gereğince kanunla düzenlenmesi öngörülen hususlar olduğunun ifade edildiği gerekçede, öğretim elemanları, memurlar ve diğer personel için getirilmiş herhangi bir kanuni güvence bulunmadığı, yasal olarak belirliliğin de sağlanmadığı vurgulandı. Düzenlemenin sadece devlet memurlarına uygulanan usul ve esasları göz önüne alınmasını düzenlediğini ancak bunun dışında herhangi bir kanuni düzenlemeye yer vermediğine dikkat çekilen gerekçede, şöyle denildi:

“Dava konusu kural bu haliyle disiplin uygulamaları ile ilgili olarak genel ilkeleri ortaya koymamakta disiplin cezalarını gerektiren hal ve durumları belirlememektedir. Ayrıca kuralda, disiplin cezası vermeye yetkili amir ve kurullar, disiplin cezalarının verilmesinde zamanaşımı ve karar verme süreleri, yüksek disiplin kurulunun çalışma usul ve yöntemleri, kurul kararlarına itiraz ve savunma hakkı başta olmak üzere kamu görevlilerinin hakları, cezaların tatbik edilme şekli ve disiplin cezalarının hangi hallerde özlük dosyasından silinebileceği gibi konuların hiçbiri ile ilgili kanuni düzenleme bulunmamaktadır. Kapsama dahil edilen personelin disiplin işlemlerine dair usul ve esasların kanunda gösterilmeyerek, tüm bu işlemlerin yükseköğretim kurulunca düzenlenmesini öngören düava konusu kural anayasa ile bağdaşmamaktadır.”

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim