• BIST 110.932
 • Altın 175,230
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 13 °C
 • Ankara 9 °C

Bakan Bozdağ: "Hukuk Eğitimi Yeniden Ele Alınmalı"

Bakan Bozdağ: "Hukuk Eğitimi Yeniden Ele Alınmalı"
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Hukuk fakültelerimizle, YÖK’ümüzle ciddi iş birliğine ihtiyacımız var. Hukuk eğitiminin süresinin, sisteminin, müfredatının, okutulan derslerin yeniden ele alınmasının büyük bir gereklilik olduğuna inanıyorum” dedi.

Bakan Bozdağ, YÖK Başkanlığı Konferans Salonu’nda hukuk fakültelerinin dekanlarıyla yapılan toplantıya katıldı.

Bozdağ, hukuk fakültelerinin eğitiminin sadece kaliteli hukukçu yetiştirmek bakımından değil, Türkiye’nin her alanda güçlü ve geleceğe emin adımlarla yürümesi bakımından da son derece önemli olduğunu vurguladı. Bakan Bozdağ, yargıya güven ve yargıdan memnuniyet konularında ortaya çıkan sonuçların bugün için maalesef sevindirici noktada olmadığını belirtti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ şöyle devam etti:

Yargıdan memnuniyet konusunda yapılan çalışmalarda, yargının verdiği hizmetle diğer kamu hizmetlerinin bir tutulmaması gerekiyor. Çünkü yargıya işi düşen herkes ya kazanıyor ya kaybediyor. Yani yüzde 50-50 bir sonuç var. Birisi kazanan, birisi kaybeden taraf. Bunun dışında adaletin yerini bulacağı inancında biz zayıflama var. Bu zayıflamayı ortadan kaldırmak için çok boyutlu çalışmalara ihtiyaç duyuluyor. Yargıya güven konusunda daha pozitif sonuçlar tek pencereden bakılarak alınamaz, yargıya güveni en üst noktaya taşıyacak doğru adımların atılması, doğru kararların verilmesi gerekiyor, bunların işin muhataplarıyla beraber yapılması daha faydalı olacak.

EĞİTİM SÜRESİ, MÜFREDAT GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Yargıya güvenin hukuk eğitimiyle başladığına inanıyoruz. İyi bir eğitimin iyi bir hakim, iyi bir savcı, iyi bir avukat, iyi bir hukukçu yetişmesinde oynadığı rol önemli. O yüzden hukuk fakültelerimizle YÖK’ümüzle ciddi iş birliğine ihtiyacımız var. Bu vesileyle hukuk eğitiminin süresinin, sisteminin, müfredatının, okutulan derslerin yeniden ele alınmasının büyük bir gereklilik olduğuna inanıyorum. Bu sistem doğru mu, bu sistem üzerinde hepimizin yeniden kafa yormaya ihtiyacımız var. 4 yıl mı, daha kısa mı, uzun mu? Kafa yormamız lazım.

Bakanlık olarak dünyadaki örnekleri incelettik. Türkiye’deki muhataplarının bu konudaki fikirleri esas yol gösterici olacak. Yeni dönemde Türkiye’de hukuk eğitiminin kalitesini daha ileri noktaya taşımak için ‘keşke şunları yapsak’ dediğiniz ne varsa, açıkça konuşalım ve yapalım, ertelemeyelim, yarın yeniden keşkeleri ifade etmemek için üzerinde ciddi biçimde duralım istiyoruz.

HUKUK FAKÜLTELERİNDE UYGULAMALI EĞİTİM OLMALI

Biz, hukuk felsefesinin, kriminolojinin mecburi ders olmasını arzu ediyoruz. Şu anda çok ciddi sorunlar, sıkıntılar var. Bunun da üzerinde durulmasını istiyoruz. Bizim cezaevlerimizde şu anda 170 binin üzerinde vatandaşımız var, tutuklu, hükümlü ama infaza dair hukuk fakültelerimizde işin üzerinde ciddiyetle durulması lazım. Hukuk felsefesi, sosyolojisi, psikolojisi, tarihi diğer başka dersler ne gerekiyorsa, biz bakanlık olarak ne istediğimizi söyleyelim, sizler değerlendirin ama sonunda bir karar verelim. Gerçekten nitelikli hukukçunun yetişmesi için asgari şartları belirleyelim. O asgari nitelikleri taşımayan birisi fakültelerimizden mezun olmasın. Ne kadar sürede hangi sistem içinde hangi müfredatla verebiliriz, bunun üzerinde hassasiyetle durmamız gerektiğine yürekten inanıyorum. Tıp eğitiminde olduğu gibi hukuk fakültelerinde de uygulama olması gerekiyor.

Hukuk fakültelerinde mahkeme salonları veya uygulamaya dönük başka unsurların olması öğrencilerin eğitimine katkı sağlayacak. Bu konuda iş birliğine ihtiyaç var.  Belki yanılıyoruz, sizlerin görüşleriyle bu görüşlerimizden vazgeçebiliriz de ama uygulama konusunda da hukuk fakültelerimizde sadece lafla laf anlatan değil de işin doğrusu bunları yaparken, uygulamayı da dikkate alan bir yöntemi hep beraber bulmalıyız.

YÖK BAŞKANI: SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNÜ DEKANLARLA BİRLİKTE ARIYORUZ

Toplantıda konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yükseköğretimde kaliteyi sağlamak için hukuk, mühendislik, mimarlık fakültelerine girmek için getirdikleri sıralama şartından ve Kalite Kurulu’ndan bahsetti. Saraç, ”Yeni YÖK olarak göreve geldiğimiz günden bu yana yaklaşık bir yıl boyunca benimsediğimiz katılımcı yönetim tarzı ile meselelerin çözümüne çalışıyoruz. Bu bağlamda alanlara özgü problemlerin çözüm yollarını, ilgili fakülte dekanlarımız ile birlikte arıyoruz. Bugün YÖK çatısı altında hukuk fakültesi dekanları ile ikinci toplantımızı gerçekleştiriyoruz. İlkini 15 Nisan’da yapmıştık. Hukuk fakültelerinin dışında tıp, eğitim, mühendislik, ilahiyat, ziraat, veterinerlik gibi başkaca fakülte dekanları ile de toplantılar gerçekleştirdik ve dekanlarımızın alanlarına ilişkin eğitimin kalitesini yükseltilmesine dair görüşlerini ve önerilerini aldık. Bugün gerçekleştirilecek toplantının, hukuk eğitiminin niteliği ve hukuk fakültelerinin sorunlarına yönelik önerilerin yeşereceği bir zemin olacağına inanıyorum” diye konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç hukuk fakültelerinin şu sorunlarına işaret etti:

-Kontenjan sorunu
-Akademik insan kaynağındaki sayısal yetersizlik
-Lisansüstü burs olanaklarının genişletilmesi
-Öğretim elemanı dağılımındaki dengesizlik
-Felsefesiz hukuk öğretimi
-Hukuk öğretiminin meslek öğretimine indirgenmesi
-Hukuk öğretimi ve istihdam

 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim