• BIST 95.852
 • Altın 190,702
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 20 °C

Bank Asya Ortakları BDDK'ya 100 Dava Açtı, 18 Bini de Yolda

Bank Asya Ortakları BDDK'ya 100 Dava Açtı, 18 Bini de Yolda
Bank Asya'ya hukuksuzca el koyma kararı veren BDDK'nın o kararının iptali için 100 dava açıldı. Küçük hisselere sahip 18 bin yatırımcı da dava açmaya hazırlanıyor. Dava açma süresinin dolmasına 35 gün var...

Bank Asya ortaklarının Avukatı Süleyman Taşbaş, BDDK tarafından bankaya el konma kararının iptali için 100 dava açtıklarını söyledi.

Taşbaş, 18 binden fazla küçük ortağın da dava açmaya hazırlandığını, sorumluluğu bulunan bürokratlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını kaydetti.

Banka Asya A grubu hissedarların avukatı Süleyman Taşbaş, bankaya el konulması işleminin iptali için 110’a yakın dava açacaklarını, ayrıca A Grubu dışında kalan 18 bin hissedar için de dava açılabileceğini söyledi.

Davalar 110'a ulaşacak

Taşbaş, yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kararına karşı açtıkları iptal davasının uzantısı olan davaları açmaya devam ettiklerini belirterek, “Ana dava dosyası 500 sayfa civarında. Dava dilekçemiz 106 sayfa, 400 sayfa da ekler var. Davaları peyderpey açıyoruz ve şu ana kadar 100’e ulaştık. Yeni açacaklarımızla birlikte 107 veya 110 dava olacak. Her A Grubu ortak için ayrı ayrı açmamız gerekiyor” dedi.

Dava yoğunluğu yaşanacak

A Grubu dışında kalan hisselere sahip 18 bin ortak olduğunu kaydeden Taşbaş, hem B Grubu hissedarların hem de borsada işlem gören hisselerin sahiplerinin dava açması halinde büyük bir dava yoğunluğu yaşanacağını ifade etti.

Sürenin dolmasına 35 gün kaldı

A Grubu dışındaki hisselerin sahiplerinin de kendilerine başvurduğunu belirten Taşbaş, “İnsanlar bu süreçte bizimle hareket etmek istiyorlar. Onlarla alakalı da dava açmayı düşünüyoruz. 18 bin hissedar var. Onlar da dava açma hakkına sahip. 60 günlük süre içinde işlemin iptaline ilişkin dava açabilirler. Karar 29 Mayıs’ta alındı. Dava açmak için 35 güne yakın süre var. Temmuzun sonunda bu süre doluyor. İnsanlar ileride yaşanacak hak kayıplarının önüne geçmeyi düşünüyorlarsa davanın bu sürede açılması gerekiyor” diye konuştu.

Umarım hakimler objektif olur

Hakimlerin meseleye objektif yaklaşmasını ve etki altında kalmadan karar verebilmelerini ümit ettiklerini anlatan Taşbaş, “Yakın zamanda hukukun tecelli edeceğine inanıyoruz” dedi.

Bürokratlara suç duyurusu

Bank As­ya ka­ra­rın­da so­rum­lu­lu­ğu bu­lu­nan bü­rok­rat­lar hak­kın­da suç du­yu­ru­la­rı­nı ha­zır­la­dık­la­rı­nı be­lir­ten Taş­baş, önü­müz­de­ki haf­ta sav­cı­lı­ğa suç du­yu­ru­su için baş­vur­ma­yı plan­la­dık­la­rı­nı bil­dir­di.

Belgeler tamam

BDDK’­nın im­ti­yaz­lı or­tak­la­rın bel­ge­le­ri­nin ek­sik ol­du­ğu ge­rek­çe­siy­le şu­bat ayın­da al­dı­ğı yö­ne­ti­me el koy­ma ka­ra­rı­na işa­ret eden Taş­baş, bel­ge­le­rin bü­yük oran­da ta­mam­lan­ma­sı­na rağ­men BDDK’­nın ko­nu­yu ka­ra­ra bağ­la­ma­dı­ğı­nı söy­le­di. Bu ko­nu­da muğ­lak bir du­rum doğ­du­ğu­nu kay­de­den Taş­baş, ön­ce­ki ka­rar şe­kil­len­me­den ye­ni bir el koy­ma ka­ra­rı alın­ma­sı­nın ka­nu­na ay­kı­rı ol­du­ğu­nu be­lirt­ti.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim