• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 9 °C

Bankalardan Dosya Masrafının Alınabilmesi İçin Yapılması Gerekenler

Bankalardan Dosya Masrafının Alınabilmesi İçin Yapılması Gerekenler
Kredi kullanımı sonrasında sizden alınan Dosya Masrafı Ücretini geri alabilmek için neler yapılmalıdır. Bankaların bu uygulaması yasal bir işlem midir?Dosya masrafını geri alabilen var mı ve hangi şartlarda geri alınabilir? İşte bu soruların cevapları...

Kamu bankaları ve tüzel bankalardan aldığınız kredilerde yüklü miktarda dosya masrafı alınıyor. Mahkemelerin “Dosya Masrafı alınamaz” kararlarına rağmen bu uygulamadan haberi olmayan binlerce vatandaş dosya masrafı iadesi için herhangi bir hak talebinde bulunmuyor. Bir kaç yıl öncesine kadar banka dosya masrafı iadesi işlemlerinde mahkemeler sizi uzun süren davalara mecbur bırakıyordu. Ancak yasal düzenlemeler sonrasında dosya masrafı iadesi için mahkemelerer size kolaylıklar sağlamaya başladı.

EMSAL KARARLARI İYİ TAKİP ETMELİ

Bir bankadan çektiği konut kredisi çeker bir kişi, kredi miktarı oranınca kendisinden tahsil edilen 1.825 TL’lik dosya masrafı ücretini ve yeniden yapılandırma esnasında kesilen 1.752 TL’lik ücreti icra yoluyla tahsil etti.

BİLGİ EDİNME KURULU’NA MUTLAKA MÜRACAAT EDİN

Bankalar, tüketici ve konut kredilerinde dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretlerine ilişkin dekontu tüketiciye para ile veriyor. Bunun son örneği ise Ankara’da yaşandı. Ankara’da yaşayan B.K., 24 Mayıs 2007’de bir bankadan 73 bin TL konut kredisi çekti ve 12 Ekim 2009’da 58 bin 400 TL tutarında kredi kullanarak krediyi yeniden yapılandırdı. Banka bu işlem sebebiyle B.K.’dan 1.752 TL ücret tahsil etti. Kredi kullanırken de kendisinden tahsil edilen 1.825 TL’lik dosya masrafını da iade almak için kolları sıvayan B.K., bankanın dekontu vermek istememesi üzerine B.K., Bilgi Edinme Kurulu’na müracaat etti. Kurul, konuyu sorduğu bankadan, ‘Dekontları elektronik posta yolu ile ilgiliye gönderdik’ cevabı aldı. Buna rağmen dekontu alamayan B.K., her bir dekont için bankanın istediği 20 TL ücreti ödeyerek bankadan ilk çektiği kredi masrafının dekontunu ve yeniden yapılandırma masrafının dekontunu bankadan aldı.

BANKALARIN EN ÇOK KORTUĞU KURUM “TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ”

B.K.’nın avukatı Mustafa Akıncı dekontla birlikte banka hakkında Ankara 3. İcra Müdürlüğü’ne müracaat ederek hem 1.752 TL’lik yeniden yapılandırma hem de 1.825 TL’lik dosya masrafını tahsil etti. Ankara Barosu avukatlarından Avukat Mustafa Akıncı, bankaların tahsil ettikleri dosya ve yeniden yapılandırma gibi masraf bedellerini iade etmemek için tüketicilere dekont zorluğu yaşattığını söyledi. Avukat Akıncı şunları kaydetti: “Bankalar son dönemde kredilere ilişkin masraf ve ödeme bilgileri evraklarını vermekte tüketicilere zorluk çıkarıyor. Çoğu zaman masraf dekontları için Tüketici Kanunu’ na aykırı olarak ücret istiyor. Haksız yere alınan dekont ücretleri için tüketiciler hakem heyetine başvurup dekont bedelinin iadesi yönünde karar çıkarttırabilirler. Somut olayda müvekkil tüketici kendisine dekont verilmemesi üzerine Bilgi Edinme Kurulu’na başvuru yapmış. Gerek yürürlükteki 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gerekse 6 ay sonra yürürlüğe girecek 5602 Sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamadan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı görevindedir. Bu nedenle kredi masraf ve ödeme tablosu bilgisi almak isteyen tüketiciye zorluk çıkarılması halinde tüketicilerin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’ na bu durumu şikayet etmeleri yeterlidir.”

KREDİ DOSYA MASRAFINI NASIL GERİ ALACAKSINIZ

Kredilerden alınan “dosya masrafı, ekspertiz, kredi tahsis değerlendirme ücreti, vb.” bedelleri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla kredi alırken benzer kesintiler yapıldıysa, bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz.

DASK SİGORTASINA MUTLAKA DİKKAT EDİN

Kredilerden alınan “dosya masrafı, hayat sigortası, ipotek fekki, ekspertiz ücreti vd.” kesintileri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz. (DASK Sigortası Yasa gereği Mecburidir.)

KREDİ DOSYA MASRAFI MAĞDURUYSANIZ DİLEKÇE ÖRENEKLERİNİ DOLDURUN

1. Kredi sözleşmenizi mutlaka okuyunuz. Sözleşmenizde bu ücretler belirtilmemiş veya belirtildiği halde sizinle müzakere edilmeden bilginiz ve onayınız olmadan tahsil edilmiş ise,

2. Bankanın Genel Müdürlüğüne (Mail, Faks veya İadeli Taahhütlü Mektup ile) kesilen bedel/bedellerin tarafınıza ödenmesini isteyiniz. İspatı bakımından iadeli taahhütlü mektup ile ihtar göndermenizi önermekteyiz. Olumlu yanıt alamazsanız o zaman,

3. Kesilen bedel miktarı 2013 yılı için 1.191,52.-TL’ye kadar miktar ise ikamet ettiğiniz yerde bulunan hakem heyetine dilekçe ile başvurunuz. Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, İllerde valilik Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Hakem heyetlerinin 2013 yılı için 3.110,58.- TL’ye kadar olan kararları bağlayıcı olmayıp bir üst merci Tüketici Mahkemesine delil niteliği taşımaktadır.

4. Kesilen bedel miktarı 2013 yılı için 1.191,52.-TL’nin üzerinde ise doğrudan Tüketici Mahkemesine dilekçe ile başvurunuz. Davanızı kendiniz bizzat açabileceğiniz gibi avukatınız aracılığıylada açabilirsiniz. Avukat mecburiyeti yoktur.

5. Tüketici Mahkemeleri olmayan yerlerde aynı sıfatla “ASLİYE HUKUK MAHKEMELERİ” yetkilidir. BAKIRKÖY, BAHÇELİEVLER, BAĞCILAR, ESENLER, GÜNGÖREN VE ZEYTİNBURNU İLÇELERİ “BAKIRKÖY TÜKETİCİ MAHKEMESİ ADLİ BÖLGESİ GÖREV ALANI İÇERİSİNDEDİR.” “HSK’nın 19.07.2007 tarih ve 336 Sayılı Kararı”

6. 1.191,52.-TL’nin üzerinde bedeller için Mahkemeye müracaat ettiğinizde HMK’ya göre sizden peşin avans gideri ücreti alınır.

7. Mahkemeyi kaybetmeniz halinde “mahkeme masrafları, bilirkişi ve tebligat ücretleri ile karşı tarafın 660.-TL’lik avukatlık” ücretini ödemeniz söz konusu olabilir.

8.Bunun için ilgili mercilere müracaat etmeden önce sözleşmenizi okumanızı, ödeme belgelerini temin etmenizi ve belgelerin asıllarını (HMK’ya göre) başvuru dilekçelerinize eklemenizi önemle belirtiriz.Birer fotokopisi ve başvuru dava dilekçesinin bir örneğini kendinizde saklayınız.

KAYNAK : MERSİNİM.NET

 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Scripti: CM Bilişim