• BIST 110.932
 • Altın 174,426
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 11 °C

"Baransu'nun ve Fişleyenlerin Akibeti"

"Baransu'nun ve Fişleyenlerin Akibeti"
Bugün Gazetesi yazarı Gültekin Avcı bugünkü yazısında, fişleme haberleri sonucunda yapılan suç duyurularının nasıl sonuçlanabileceğine dair ihtimalleri yazdı.

"Emsal AİHM kararları ve ilkeler
 
1- Observer&Guardian davası:

İfade ve basın hürriyetini sınırlamak amacıyla "ulusal güvenlik" gerekçesinin ileri sürüldüğü davalardan biri Observer&Guardian davasıdır.

Bu iki gazete 1996'da, emekli bir istihbarat görevlisi olan Peter Wright'ın yazmış olduğu "Spycatcher" başlıklı kitaptan bölümler yayınladılar.

Wright'ın kitabı, istihbarat servislerinin (özellikle İngiliz istihbarat servisi MI5 ve MI6'nın) yürüttüğü, kanunsuz olduğu iddia edilen birtakım faaliyetleri anlatıyordu.

İngiliz Hükümeti Peter Wright'ın ulaşmış olduğu bilgilerin devlet sırrı olduğunu öne sürdü. Bu bilgilerin yayınlanması halinde, İngiliz istihbarat görevlilerinin kimliklerinin ortaya çıkmasıyla büyük zarar görecekti. Müttefik ülkelerle, kuruluşlarla ve kişilerle olan ilişkiler bozulacaktı. Bütün bunlar İngiliz istihbarat servisine güvenlerini yitireceklerdi.

Dikkat ederseniz burada istihbarat elemanlarının deşifre olması, İngiltere'nin müttefik ülkelerle ilişkilerinin zarar göreceği gibi nispeten "haklı bir sebep" görünmektedir.

Yine dikkatinizi çekerim ki konu İngiliz servisinin yurtiçi değil tamamen yurtdışı faaliyetleriyle ilgilidir.

1 sene civarında yayın yasağını haklı bulan AİHM, bunun sonrasında İngiltere'nin tüm itirazlarına rağmen yasağı kaldırmıştır.

Çok önemli bir nokta ise AİHM hâkimlerinden Pettiti'nin bu karara bile muhalefet şerhi koyarak şunları zapta geçirmesidir:

"Yayını durduran tedbir kararı en baştan yanlıştır. İnsan, tedbir kararının aşırı sertliğinin, gizlilik yükümlülüğünden ziyade, güvenlik servisinin istihbarat amaçlı olmaktan çok siyasi amaçlar peşinde koşan belirli kanunsuz uygulamalarının açığa çıkmasından duyulan korkunun sonucu olduğu izlenimini ediniyor."

AİHM hâkimi Pettiti'ye göre bu, bilgi edinme özgürlüğünün ihlâlidir çünkü halkın devlet organlarının işleyişi konusunda bilgiden yoksun bırakılması temel bir demokratik hakkın ihlâlidir.
Karara muhalif olan ve Pettiti'yle aynı kanaatte olan bir AİHM hâkimi daha vardı.

Hâkim De Meyer de Pettiti'yle aynı kanaatteydi:

Muhalefet şerhinde şöyle dedi:

"Basın, kaynağı ne olursa olsun, haber yayınlama konusunda sansüre, tedbir kararlarına veya önceden kısıtlamaya tabi tutulmaksızın serbest bırakılmalıdır: Özgür ve demokratik bir toplumda bu tür kısıtlamalara yer yoktur; özellikle de bu kısıtlamalar, eldeki davada olduğu gibi, 'mahcubiyet yaratacak bilgilerin' ya da fikirlerin 'hükümet tarafından bastırılması' amacıyla kullanılıyorsa."

Dikkat edin lütfen!

Bu AİHM eğilimleri İngiltere açısından, kendi suçsuz insanlarına değil, dış ülkelere yönelik "haklı ulusal güvenlik kaygısı" taşıyan bir davada cereyan etmektedir.

Ya bizdeki MGK kararı ve MİT fişlemeleri?

Bunlarda ulusal güvenlik, kamu düzeni ve uluslararası ilişkilerin zedelenmesi gibi nispeten haklı sayılabilecek gerekçeler var mı?

Düpedüz ülke içi suçsuz toplum gruplarına karşı işlenen açık bir suç ve ayrımcı bir fişleme var.

AİHM sizin MGK Kanunu'nun basına getirdiği yasağı ve MİT'in sivil topluma karşı işlediği suçu korur mu?

Sadece bu dava cihetiyle bile MGK'nın yayın yasağını ve MİT'in sahip olduğunu zannettiği imtiyazlarını yok sayar AİHM.

Çünkü Türkiye'deki MGK kararı ve fişleme skandalı kendi ülkesinin sivil toplumuna yönelik ağır bir suç kararını içermektedir.

Başka ülkelere yönelik değil. 

MGK, suç işleme kararı alamaz. Alıyorsa da bunu MGK Kanunu'nun gizlilik ilkesiyle koruyamaz."

Yazının tamamını okumak için tıklayınız.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim