• BIST 110.932
 • Altın 175,077
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C

Baro Başkanı Sosyal Medya Paylaşımı Yüzünden Jet Hızıyla İfadeye Çağrıldı

Baro Başkanı Sosyal Medya Paylaşımı Yüzünden Jet Hızıyla İfadeye Çağrıldı
Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, Antalya'da bir avukatın polis şiddetine maruz kaldığı olayı eleştiri şikayet konusu olunca, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'nda ifade verdi. Av. Şarklı, yargının hızına dikkat çekti!

BAROTÜRK Özel Haber

Antalya'da dershane baskını sırasında Antalya Barosu üyesi bir avukata, polisin yaptığı sert müdahaleyi eleştiren Gaziantep Barosu Başkanı Av. Bektaş Şarklı, savcılık tarafından ifadeye çağrıldı. Av. Bektaş Şarklı, olayla ilgili tepkisini ve savcılıkta verdiği tepkiyi sosyal medya hesabından paylaştı;

"Kolluk görevlilerinin yaptıkları Hukuksuzluğa göz yuman hatta kılını kıpırdatmayan savcılık makamının hakkımızda verilen 04.12.2015 havale tarihli şikâyet dilekçesini, son hızla ifademizi almak üzere 09.12.2015 tarihinde Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştırması ve ifade vermemin sağlanmasında hızı diğer tüm dosyalarda istemek sanırım hakkımızdır. Bu hız çoğumuzu hasta bile edebilir kanımca!

Antalya'da yine bir dershane baskını sırasında Antalya Barosu mensubu meslektaşlarımıza yönelik Hukuksuz, seviyesiz, hakaret ve müessir fiil uygulayan kolluk görevlisi cengâverin şikâyetine karşı ifademizdir:

“Çocukların eğitim ve öğretim gördüğü bir eğitim yuvası kime ait olursa olsun öyle Terörle Mücadele, KOM şube, vergi müfettişi, belediye memuru, SSK müfettişi ve silahlı bir şekilde organize suç örgütlerine suçüstü yapar şekilde baskın yapılarak aranamaz.

Bu okullar şimdiye kadar hali hazırdaki hükümet yetkilileri, belediyeler, siyasi iradenin emrindeki kamu kurumları tarafından açılmış ve desteklenmiştir. Cumhurbaşkanı tarafından “ne istediler de vermedik” denilmiş ve yine Eski Bakanlardan Bülent Arınç tarafından, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına “Bu yapıya Ankara’yı parsel parsel satmıştır” şeklindeki beyanları da bu görüşümü desteklemektedir. Yapılan soruşturmanın da siyasi olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Örneğin, Gaziantep’teki Devlet okulları ve diğer özel okulları tuvaletleri başta olmak üzere pislikten geçilmezken, çocukların sosyal alanları bulunmazken, eğitim ve teknik imkânlarının yetersizliği, öğretmen sayısının yetersizliği bilinmesine rağmen ve bunlar Anayasa gereği “sosyal devletin” yükümlülüğü olmasına rağmen giderilmezken, Gaziantep’te yapılan aynı içerikli operasyonda “Neden yangın merdiveni 5 santimetre geniş, tabela neden büyük” gibi akla, mantığa aykırı soruların sorulduğu basına da yansımıştır. Bu da yapılan baskınların hukuksal değil, yargı kararı olmasına rağmen siyasi olduğunu göstermektedir.

Muhtemeldir ki, bu dershane baskına giden memur arkadaşlar da bu motivasyon ve güdü ile adeta bir cenge gider gibi hazırlanmış, bu psikoloji ile hareket etmişler ve karşılarında hak, hukuk, arama kararı diyen ve isteyen kim olursa olsun “düşmanı denize dökme” mantığıyla hareket etmişlerdir. Bu işlemler esnasında Antalya Barosu üyesi meslektaşlarımız kendilerini tanıtıp, avukat kimlik belgesini ibraz etmiş olmasına rağmen ve olay mahallinde görevlerini yaparken, bu kolluk mensubu kendisini yargı makamlarının yerine koyarak sanki orada dosya savcısı veya talimatı veren mahkeme gibi hareket etmiştir. Ne anlama geldiğini ve ne işe yaradığını dahi bilmediği vekâletnameyi sormuştur. Bilindiği ve bilineceği üzere avukatın olay yerindeki beyanı yeterli olup, bunun için vekâlet sormak kimsenin hakkı olmadığı gibi haddi de değildir. Kulaktan dolma bilgilerle istediği ne işe yaradığını bilmediği evrakın(vekâletin) kaldı ki, takdirini kendisi de yapacak konumda da değildir. 

Kural bilmemek ve tanımamazlık bir yana, bir kolluk görevlisinin oradaki avukat meslektaşlarıma saygısız, seviyesiz, sesini yükseltmesi, tehdit etmesi, eline vurarak, iteklemesi her biri ayrı ayrı suç olup, bir meslektaşıma yapılan saygısızlığı, hakareti bir baro başkanı olarak asla kabul etmememiz mümkün değildir. Savcılığınızın aynı aciliyetle ve hassasiyetle bu konusu suç olan eylemleri gerçekleştiren olay yerindeki kolluktan yukarıdaki konularda derhal ifade alınmasını, olayın araştırılmasını ve neticeten şüpheliler hakkında talep gelmesi dahi beklenilmeden resen soruşturma açılarak, ilgili kamu görevlileri hakkında kamu davası açılmasını talep ediyorum.

Şikâyette ismi geçen kolluk personeli ayrıca devlet memuru olarak görev yapmakta, bizlerden alınan vergilerle maaşı ödenmektedir. Amerikan gangster filmlerinde yer alan tiplemelere benzer şekilde öykünerek ve bizde “Arka Sokaklar” ve “Kurtlar Vadisi” dizilerindeki hukuksuzluk, kurallara aykırılık, şüphelileri döverek konuşturma, arama kararını soran avukata hakaret etmek, avukatını isteyen şüpheliye ve avukata hakaret bu tür dizlerin ana repliklerini oluşturmaktadır. Yaptığım yorum da, özellikle buna vurgu yaparak dışarıda milyonlarca eğitimli işsiz gencimiz olmasına rağmen siyasi iktidardan torpil bulamadığından bir yere yerleştirilemeyen milyonların sesine kulak verilmesini istedim. 

Ayrıca, bir devlet memuru olan kamu görevlisinin yine olay günü bir karış sakal ve üstü başının da devletin görevlisine yakışmadığını da ayrıca belirtmek isterim. Emriniz altındaki kolluğun bu yönüyle de uyarılmasını ve idari soruşturma açılmasını talep ediyorum.

Neticeten; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu biri olarak, İÜHF’de Ceza Hukuku, CMUK’ta dalında uzman birçok akademisyenden ders almış biriyim. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Kararları ve AİHM’nin düşünce ve ifade hürriyeti kararlarını bir kolluk memurundan daha iyi bileceğim gerçeği ve düşüncesiyle sosyal medyada yaptığım yorumun suç olmadığını düşünüyorum. Ancak kolluk görevlilerinin gerekli eğitim almadığı, eğitimlerinin yetersiz kaldığı, insanların barışçı ve huzur içerisinde yaşamalarını sağlaması gereken Adalet mekanizması içerisinde, hukuk kurallarına uygun hareket etmesini bilen profesyonel bir Adli Kolluk ihtiyacı olduğunu düşünüyor ve söylüyorum.”"

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim