• BIST 110.932
 • Altın 175,132
 • Dolar 4,0581
 • Euro 4,9812
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 21 °C

Baro Başkanı Yaşadıklarını Anlattı: "Gazı da Copu da Yemeye Devam Edeceğiz"

Baro Başkanı Yaşadıklarını Anlattı: "Gazı da Copu da Yemeye Devam Edeceğiz"
Terörü protesto yürüyüşünde polisin yüzüne gaz sıktığı Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, yaşadıklarını paylaştı. Av. Çıtırık, o"nların bu ülkeye yaşatığı katliamlara alışmayacağız,kanıksamayacağız" dedi.

BAROTÜRK Özel Haber

"Zor günlerden geçiyoruz. Sağlığımızı, moralimizi bozan, karamsarlığı arttıran, kaygılarımızı arttıran günlerden geçiyoruz" diyen Adana Barosu Başkanı Av. Mengücek Gazi Çıtırık, dün akşam yaşadıklarını şöyle anlattı;

"Dün akşam, Büyükşehir Belediyesi önünde Adana Emek ve Demokrasi Güçlerinin almış olduğu karar uyarınca, 3. Ankara Katliamını lanetlemek, bugüne kadar olayları izleyen, sorumluluklarını yerine getirmeyen siyasi iktidara da mesajlar verecek basın açıklaması için bir araya geldik. Silahsız, saldırısız, barışçıl bir toplanma. Belediye önünden Atatürk Parkına kadar yürünecek ve parkta yapılacak açıklama ile yürüyüş sona erecekti."

Orada toplanan kalabalığın, uluslararası sözleşmeler ve Anayasa ile güvence altına alınmış bir hakkı kullanmak için orada olduğunu vurgulayan Av. Çıtırık, şöyle devam etti;

"2911 sayılı yasa, 12 Eylül artığı bir yasadır. Ekim 1983'de yürürlüğe girmiş, darbecilerin zihniyetini yansıtan ve örgütlü toplumdan korkanların hazırladığı bir yasadır. Medyada ve toplumumuzda bir husus yanlış biliniyor. ''İzinsiz Yürüyüş, Yasa dışı yürüyüş''' kavramları çok kullanılıyor. 2911 'deki düzenlemeye göre bizde izin istemi değil, bildirim sistemi vardır. Ayrıca A.İ.H.M kararlarına göre kamu düzenini bozsa bile şiddete dönüşmeyen, barışçıl yürüyüşlere müdahale edilemeyeceği, bir toplantı, yasada öngörülen koşulları yerine getirmese bile, şiddet içermediği sürece salt bu nedenle müdahale edilemeyecektir. Yani barışçıl bir toplantı, salt yasa dışı olduğu için şiddet kullanılarak dağıtılamayacaktır.

Türkiye'nin A.İ.H.M önünde bu konuda kesinleşmiş 45 üzerinde aleyine verilen karar vardır. Ancak ileri demokrasimiz(!) ve onun emrindeki kolluk kuvvetleri, dün akşam ilimizde terörü lanetlemek için biraraya gelen insanlara devlet terörünün güzel bir örneğini yaşatmışlardır. Başta İçişleri Bakanı, Adana Valisi, İl Emniyet Müdürü'nü yürekten tebrik ediyorum. Gezi Olaylarında yaşadığımız gibi, güvenlik kuvvetleri Çanakkale Ruhu ile hareket etmişlerdir ve bu nedenle ödüllendirilmeleri de gerekir, benimki siyasi iktidara ve emrindekilere bir öneridir.

Polisin zor kullanma yetkisi, PVSK 16. maddede çok açık olarak düzenlenmiştir. Diyorum ya hep, polis devletiyiz, hukuk devleti zaten değiliz bari kanun devleti olun, çıkardığınız kanunlara uyun. Ama nerde? Sadece iki kez uyarı yapıp, ''dağılın, yürüyüşünüz 2911'e uygun değildir, yoksa müdahale edilecektir'' anonsundan sonra belediyenin önünden yürüyüşe başlamak isteyen ve bir metre bile yürüyemeyen bizlere, herhangi bir direniş ya da mukavemet ile karşılaşmayan, saldırıya uğramayan güvenlik kuvvetleri tarafından son çare olarak kullanılması gereken, kullanımı ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğünün özel talimatları olan, kullanacak personelin özel eğitim alması gereken, çevrede sağlık ekibi gibi gerekli tedbirlerin alındığı, yürüyüşe katılanların kullanımdan önce uyarıldığı ve en az bir metre mesafeden sıkılması gereken biber gazını doğrudan ve çok yakın mesafeden kullanarak ben dahil, çok sayıda insanımızın ciddi şekilde etkilendiği bir durum yaşanmıştır."

Dün yaşananlara, Gezi'den ve Kayseri'deki Ali İsmail Korkmaz kardeşimizin dosyasından alışkınız" diyen Av. Çıtırık, "bunların hepsi bana birer onur payesidir" dedi. Av. Çıtırık, şöyle devam etti;

"Hiç önemi yok, sağlığımızı bozsalar da sırtımız toprağa emanet mücadeleye devam edeceğiz. Hani bu ülkede 24 saat siyasi iktidar ve Kaçak Saray'ın sakini tarafından ihlal edilen Anayasanın 34. maddesi herkesin, önceden izin almaksızın silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğunu,17. maddesi kimsenin işkence ve kötü muameleye tabi tutulamayacağını, 56. maddesi ise devletin, tüm yurttaşlarının hayatını, beden ve ruh sağlığını korumakla yükümlü olduğunu düzenlemiştir. Siz de haklı olarak diyeceksiniz ki başkan, '' Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum, saygı duymuyorum'' diyen bir Cumhurbaşkanının olduğu memlekette nelerden bahsediyorsun diyeceksiniz ki haklısınız. Anayasa 90. madde mi desem, yoksa Oya Ataman (meslektaşımız) -Türkiye ya da izci- Türkiye ve Ali Güneş- Türkiye AİHM kararlarından mı bahsetsem, bilemedim.

Sonuç olarak siyasi iktidar çok ciddi bir şekilde azgınlaşmıştır. Sorumluluklarını yerine getiremeyen, sorunları çözemeyen ve kendisi artık ülke için bir sorun haline gelmiş siyasi iktidar vardır. Yurttaşının can güvenliğini sağlamaktan aciz olanlar, öfkelerini birey -yurttaşın üzerinde en ağır şekilde göstermişlerdir. Güçleri, yine masum insanlara yetmiştir. Akan kanı durduramayan, gözyaşını durduramayan, toplumsal huzur ve barışı sağlayamayan siyasi iktidar zaten hukuku içselleştirememiş ve yargıyı kendisine ayakbağı olarak görmektedir. Korku toplumu ve faşizm ülkenin her yanında kol gezmektedir. Topluma korku ve gözdağı verilmeye devam etmektedir. Milletvekilini, baro başkanını, demokratik kitle örgütleri başkanlarını ve en temel hakkını kullanan yurttaşı gazlayarak, darp ederek şu mesaj mı verilmeye çalışılıyor acaba?

Biz, sizi darp ederiz, gazlarız, yaralarız, böylelikle topluma bak, milletvekilini, baro başkanını ve başkanları ne hale getirdim, akıllı(!) yurttaş ol, aynısı senin de başına gelebilir haa???"

"Sonuçta gazı da copu da yemeye devam edeceğiz" diyen Av. Çıtırık, sözlerini şöyle tamamladı; "onların bu ülkeye yaşatığı katliamlara alışmayacağız, kanıksamayacağız. Sağlık durumum hakkında bilgi almak ve geçmiş olsun dileklerini sunmak için güzel ve yalnız ülkemin dört bir tarafından arayan, SMS gönderen, whatsapp ve facebook üzerinden halimi hatrımı soran tüm isimlere en içten sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, yürekten teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, bu mücadele burda bitmez."

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim