• BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • İstanbul 19 °C
 • Ankara 12 °C

Baro Başkanından Akademisyenlere Destek

Baro Başkanından Akademisyenlere Destek
Muğla Baro Başkanı Av. Cumhur Uzun: “Tamamına da katılmasam bu bildirinin açıklanmasını,bir kısım insanın düşüncelerini açıklamaları olarak görüyor ve bir hukukçu olarak düşüncenin özgürce açıklanmasının yanında yer aldığımı ifade etmek istiyorum" dedi.

Muğla Barosu Başkanı Av. Cumhur Uzun, imzacı akademisyenlere destek vererek, “Tamamına da katılmasam bu bildirinin açıklanmasını, bir kısım insanın düşüncelerini açıklamaları olarak görüyor ve bir hukukçu olarak düşüncenin özgürce açıklanmasının yanında yer aldığımı ifade etmek istiyorum” diye kaydetti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Ant İçme Töreni’ne Muğla Barosu Yönetim Kurulu Üyeleri, genç avukatlar, yakınları ve meslektaşları katıldı.

Törene katılanlara hitap eden Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun, şunları söyledi:

“Değerli meslektaşlarım ve Bugün mesleğimize ilk adımı atacak olmanın haklı gururu ve heyecanı içinde bulunan çok değerli stajyer arkadaşlarım, Yemin edecek arkadaşlarımızın fedakâr, cefakâr ve özverili aileleri, dostları, arkadaşları, yakınları değerli misafirlerimiz, Hukuk ve adalet, emek ister, çaba ister ve hatta bazen uğruna savaşmak ister.

Hukuk ve adalet uğuruna bugün ne varsa ortada, bunlar yüzyıllar boyunca süren çaba ve uğraşlar sonucu elde edilen kazanımlardır.

Tarihte Roma döneminden bu yana uğruna verilen yoğun mücadeleler sonunda insanlar haklarını kazanmış ve bu hakları günümüze kadar korumak uğruna yine mücadelelerini sürdürmüşlerdir. Bu kazanımların temel sağlayıcısı hep Avukatlar olmuştur. Hak arayıcısı, adalet savaşçısı olan avukatlar, bazen verilmeyen hak peşinde, bazen ihlal edilen bir hakkın korunmasında mücadele etmişlerdir.

Hak ve adalet arayışı, hukukun evrensel değerlerinin her toplumda egemen olmasına değin devam edecektir. Sizlerde biraz sonra edeceğiniz yemin ile bu onurlu ve onurlu olduğu kadar zorluklarla dolu avukatlık mesleğinin birer temsilcisi olarak hak ve adalet arayışının yeni neferleri olacaksınız. Sizlerle güçlenen mesleğimiz, onurlu mücadelesini daha yoğun sürdürecek, hak teslim, adalet tecelli edene dek hep birlikte çalışacağız.”

Herkes Kanun Önünde Eşittir

Baro Başkanı Av. Uzun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Evrensel hukuk normlarını içselleştirebilmiş ve bu nedenle gerçek anlamda hukuk devleti olabilmiş ülkelerde herkes ama herkes kanun önünde eşittir. Bu eşitlik, mutlak anlamda bir eşitlik olup, bu nedenle hiçbir kişi ya da kuruma bir diğerinden farklı ve ayrıcalıklı davranılamaz. Bu bağlamda, herkesin düşüncesini özgürce dile getirme, açıklama hakkı bulunmaktadır.

Düşünce özgürlüğü, düşüncenin özgürce açıklanması özgürlüğünü de içinde barındırmaktadır.

Yine düşünce özgürlüğü, sadece sizin duymak istediğiniz düşünceler için değil, bilakis, farklı fikirlerinde özgürce dile getirilebilmesi için vardır.

Eğer dünyanın yuvarlak olduğu düşüncesi açıklanamamış olsaydı, bugün dünyanın yuvarlak olduğu gerçeği beklide hiç bilinmeyecekti. O tarihte dünya yuvarlak dediği için Galileo’nun düşüncesini beğenmeyenler bu düşüncenin açıklanmasına tahammül edemeyip zindanlara atarak yaşamını karartmışlardır. Siz siz olun, sizin gibi düşünmeyenlerinde düşüncelerini özgürce söyleyebilmeleri için mücadele edin.”

Uzun’dan Akademisyenlere Destek

Uzun, konuşmasında, düşüncenin mücadelesinin, karşı düşüncenin ortaya konması ile olacağına işaret ederek, şunları söyledi:

“Bir düşüncenin mücadelesi, karşı düşüncenin ortaya konması ile olur. O düşüncenin susturulması ile değil ”.

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde bir grup akademisyen düşüncelerini bir yazıyla imzalayıp yayınladırlar diye adeta linç edilmeye çalışıldılar. Haklarında soruşturmalar açıldı, görevlerinden alındılar ve dahası toplum nezdinde aşağılanarak itibarsızlaştırdılar. Bu akademisyenlerin kaleme aldıkları bildiride yer alan düşüncelerine katılmıyor olabilirsiniz. Hatta düşüncelerine şiddetle karşı çıkıyor dahi olabilirsiniz.

Ben de bu bildiride yer alan düşüncelerin bazı bölümlerine katılmıyor ve o bölümlerin gerçekleri yansıtmadığını biliyorum.

Ancak tamamına da katılmasam bu bildirinin açıklanmasını, bir kısım insanın düşüncelerini açıklamaları olarak görüyor ve bir hukukçu olarak düşüncenin özgürce açıklanmasının yanında yer aldığımı ifade etmek istiyorum.

Muğla Baro Başkanı Cumhur Uzun, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

“Bu bildiriden hemen sonra, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Sayın Başbakan, Sayın Hükümet Sözcüsü ve Hükümet yanlısı birçok siyasetçiden, bildiride imzası bulunan akademisyenlere hakaret dolu sözler söylendi. Bildiri eleştirildi.

Bildiriyi eleştirmek tam da düşünce özgürlüğünün bir başka görünümü olmakla birlikte, bu özgürlük, kimsenin hiçbir kimseye hakaret etmesine olanak vermemelidir.

Demokratik ve kendisini hukuk devleti olarak tanımlayan ülkelerde herkesin ama herkesin düşünce ve bu düşüncesini özgürce paylaşma hakkı vardır.

Düşünceyi sadece ülkeyi yönetenlerin açıklama hakkının olduğu ülkelerin demokratik ve özgürlükçü olduğu söylenemez.

Ülkemiz insan hak ve özgürlüklerine saygılı bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde Cumhurbaşkanının, Başbakanın, hükümetin düşüncesini açıklama özgürlüğü ne kadar mümkün ise, o ülke vatandaşlarının her birisinin de düşüncesini açıklama özgürlüğü en az yöneticilerinki kadar mümkün olmalıdır. Aksi halde düşünce özgürlüğünden bahsedilemez.

Bu duygularla hepinize daha özgür, daha mutlu, daha hoşgörülü, hukuk ve adalet dolu yarınlar diliyor, saygılar sunuyorum.”

Konuşmaların ardından avukatlık mesleğine başlayacak olan, Ramazan Özkan, Buse Ece Tire, İmren Koçar, Ahmet Çağdaş Sezer, Anıl Tabel, Aytül Özturan Yılmaz, Akif Yücel, Burak Çınaklı, Çağrı Şen, Kadir Bingöl ve Yaren Oktay avukat cübbelerini giyerek ant içtiler.

Ant içen avukatlara, “Avukatlık Ruhsatnameleri” Muğla Baro Başkanı Avukat Cumhur Uzun ve baro üyesi avukatlar tarafından takdim edildi. Ant içme töreni fotoğraf çekimleriyle son buldu.

BAROTÜRK

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 Baro Türk - Türk Hukuk Merkezi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Scripti: CM Bilişim